Android Telefon Aşırı Isınıyor Sorunu Çözümü

Android Telefon Aşırı Isınıyor Sorunu Çözümü. Android Telefon Isınma Sorunu, Samsung Telefon aşırı ısınıyor uyarısı, Xiaomi Cihazınız aşırı ısınıyor. Cihaz aşırı ısındı uygulamalar açılmıyor, Oppo ısınma sorunu

Android Telefon Aşırı Isınıyor Sorunu

Bildiğiniz gibi elektronik devreler elektrikle çalışıyor. Bu elektrik akımları özellikle çip ve işlemcilerde çok sayıda transistör olması sebebiyle belli bir ısınma meydana getirir. Özellikle telefon işlemcileri de güçlendikçe ısınma sorunları da artmaktadır. Bazı telefon üreticileri oyun odaklı telefonlarına fan bile eklemişlerdir.

Telefonların oyun amaçlı kullanılması arttıkça ısınma problemleri de artmaktadır. Özelikle yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesi ile beraber cihazlarımız daha fazla ısınma göstermektedir. Ancak her ne kadar yüksek kaynak kullanan işlemlerde ısı artsa da bazen telefonumuzda yazılımsal ve donanımsal teknik sorunlar da ısınma sebebi olabilmektedir. Bu durumda sadece oyunda değil, normal kullanımda bile telefon ısı üretecektir. İşte aşağıda da buna benzer ısınma sorunlarında karşınıza çıkma ihtimali olan uyarı mesajları gösterilmiştir:

Cihazınız aşırı ısınıyor. Mobil veri, Wi-Fi bağlantı noktaları, GPS, ve kamera kısıtlanacak.

1 Uygulama kapatıldı. Cihazınız aşırı ısınıyor. Cihazınız soğuyana kadar sadece acil durum aramaları yapabilirsiniz.

Telefonunuz aşırı ısınıyor. Bu uygulamayı hemen kapatın. uygulama 1 dakika sonra otomatik olarak kapanacak ve kaydedilmemiş tüm veriler kaybolacak.

Peki telefondaki ısınmanın sebebi ne olabilir bunları maddeler halinde açıklayalım. Ayrıca nasıl bir yol izlenmeli ve nasıl bir çözüm üretebiliriz detaylı olarak anlatacağız. Makalenin tümünü okumanızı tavsiye ediyoruz.

Telefonda zararlı uygulamalar olabilir

Telefonunuza yüklediğiniz veya sizden habersiz yüklenen zararlı uygulamalar arka planda sistemi sömürerek telefonunuzun aşırı ısınmasına sebep olur. Bunun için telefonunuzda yüklü bulunan uygulamaları gözden geçirip ve en çok enerji tüketen uygulamaları tespit etmeniz gerekmektedir.

Telefondaki Virüsler Nasıl Temizlenir?

En çok pil tüketen uygulamaları bulun

Cep telefonunuzda zararlı bir uygulama varsa ve bunun farkında değilseniz, bir ihtimal arka planda çok fazla pil tüketmiştir. Bunu tespit etmek için Pil kullanımı kısmından en çok pil tüketen uygulama listesine bakmalısınız. Böylece bu listede bilmediğiniz bir uygulama güç tüketmişse o uygulamayı kaldırabilirsiniz. Bunun için: Ayarlar > Pil & performans kısmından pil kullanım verilerine erişebilirsiniz.

Android Virüs Temizleme, Telefondaki Virüs Nasıl Silinir?

Android cihazınızı yeniden başlatın

Android cihazları uzun süren kullanımlardan sonra telefonda kararsızlıklar meydana getirir. Bununun da çözümü telefonu düzenli olarak yeniden başlatmaktan geçer. En az haftada bir telefon veya tabletinizi yeniden başlatmanızı öneririz. Böylece sistem yenileneceği için daha kararlı hale gelecektir.

Telefonunuzu havalandırın

Elektronik cihazlar için havalandırma ve sıcak havanın dışarı verilmesi çok önemlidir. Bunun için telefonunuzda oyun gibi güçlü işlemlerde serin bir ortamda oynamanız daha doğru olacaktır. Sıcak bir ortamda telefonla oynadığınızda tıpkı yangına körükle gitmek gibi telefonu aşırı ısıtacaktır. Uzun süre telefonu sıcak kullanmak telefona zarar verecektir. Ayrıca bu iş için üretilen telefon fanları bulunmaktadır. Bu fanları kullanıp telefonunuzu bir nebzede olsa serinletebilirsiniz.

Koruyucu kılıfı çıkarın

Her ne kadar telefonu yere düşürmek ve darbelere karşı korumak için kılıflar kullansak da; sıcak yaz aylarında telefonunun daha da ısınmasına neden olurlar. Çünkü telefonu bir battaniye ile sarmış gibi olacaksınız. Özellikle yaz aylarında oyun oynarken kılıfınızı çıkarabilirsiniz. İlla kılıf kullanmak istiyorsanız delikli koruyucu kılıflar tercih edebilirsiniz.

Nemli ortamlardan uzak durun

Elektronik devrelerin baş düşmanı sıvı temasıdır. Her ne kadar telefonunuzu suya düşürmeseniz de dolaylı yollarla telefonu sıvı temasına maruz bırakabilirsiniz. Bunun en önemli nedenlerinden biri de nemli ortamlardır. Küçük çocukların telefonu salyaya maruz bırakması veya telefonu banyoda kullanma gibi nedenler telefonda donanımsal sorunlar ve neticede aşırı ısınma uyarısına neden olur.

Android Telefon Aşırı Isınıyor Sorunu Çözümü

Telefonu düşük ekran parlaklığında kullanın

Telefonunuzda ekran parlaklığı ne kadar yüksekse cihaz o kadar ısınacaktır. Bunun için güneşli alanlarda ekran parlaklığını artırırken gölge ve ışıksız ortamlarda ekran parlaklığını kısmanız yararlı olacaktır. Ayrıca bataryanın ısısını düşürüp, şarjınızın daha fazla dayanmasını sağlamış olacaksınız.

Telefon şarjdayken kullanmayın

Telefonu fişe takıp şarjdayken oynamanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bataryaya hem akım verilip hem de akım çekildiği için bataryanın ısınmasına neden olacaktır. Ayrıca telefon şarjdayken oynamak donma ve takılmalara neden olacaktır. Bunun için sabredip telefonun şarjının dolmasını beklemek daha doğru olacaktır. Böylece batarya ömrünüz de uzamış olacaktır.

Android Telefon Aşırı Isınıyor Sorunu Çözümü

Orijinal veya kaliteli şarj aletleri kullanın

Telefonunuzu orijinal adaptör ile kullandığınız sürece bir sıkıntı yok. Ancak orijinal şarj cihazınızı kaybettiyseniz veya bozulduysa muadil bir şarj aleti kullandığınızda ve bu adaptör kaliteli de değilse telefon donanımına zarar verecektir. Ve bu durumda telefonda ısınma vb sorunlara neden olabilmektedir.

Teknik ve Yazılımsal Sorunlar

Telefonunuzda ısınma problemi devam ediyor ve “Aşırı ısınma” uyarısı almaya devam ediyorsanız telefonda teknik veya yazılımsal bir sorunun olma olasılığı yüksektir. Telefondaki kronik üretim hataları ve hatalı güncellemeler de telefonunuzu kullanılamaz hale getirebiliyor. Her ne kadar üreticiler bunu kabullenmese de üretim ve yazılım hataları yüksek sıcaklık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun için bazı adımları kontrol etmekte fayda var.

Fastboot

Telefon yazılımınızı güncelleyin

İlkin yazılımsal bir sorun olabileceği ihtimali üzerinde duracağız. Bunun için telefonunuz için güncellemeler olup olmadığını kontrol edin ve varsa telefon yazılımınızı güncelleyin.

  • Telefonunuzun Ayarlar kısmına gidin.
  • Ardından Cihaz hakkında kısmına dokunun.
  • Burada güncellemeleri kontrol etme seçeneğini göreceksiniz.
  • Güncellemeleri kontrol et butonuna dokunun ve yeni güncelleme varsa telefonunuzu güncelleyin.

Sorunlu ve hatalı güncellemeler

Her ne kadar güncellemeler sistemi iyileştirmek için çıksa da, bazen tam olarak optimize edilmeyen yazılım güncellemeleri telefonda hatalara ve sonunda donanımsal arızalara neden olabilmektedir. Bu durumda suç üreticide olsa da bunu kabul ettirmek zordur.

Telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayın

Samsung Galaxy Format Atma Rehberi

Telefonunuzda hala sorunlar devam ediyorsa ve ısınma problemi devam ediyorsa, son çare telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Unutmayın bu işlemleri yapmadan önce tüm verilerini yedeklemeyi unutmayın. Çünkü tüm veriler silinecektir. Telefonunuzu nasıl sıfırlayacağınızı anlatan bazı rehberlerimiz var bu rehberlerden faydalanabilirsiniz. Unutmayın! bu sıfırlama işlemleri orijinal telefonlarda işe yaramaktadır. Müdahale gören cihazları sıfırlarsanız şebeke sorunları yaşayabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle