Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Android Virüs Temizleme. Telefondaki Virüs Nasıl Silinir? Programsız virüs temizleme, Telefon virüs temizleme programı, Android telefon virüs temizleme. Telefonda virüs taraması Nasıl Yapılır? Virüs silme programı

Android Virüs Temizleme, Telefondaki Virüs Nasıl Silinir?

Telefonunuza virüs bulaştığını düşünüyorsanız ve bu virüsleri telefondan kaldırmak için neler yapabiliriz detaylı olarak anlatacağız. Telefondaki virüsleri temizlemek için tek başına antivirüs yeterli olmayabilir. Bazı kontrolleri elle kendimizin yapması gerekmektedir. Telefona bulaşan virüsler Windows’a bulaşan virüslerden farklı olduğu için kaldırdıktan sonra sistemi normal olarak kullanamaya devam edebilirsiniz. Windows’taki gibi sistem dosyalarına kolay kolay zarar veremezler (Telefon rootlu değilse tabi).

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Cihaz yöneticisi uygulamaları gözden geçirin

Android sistemlerde Cihaz Yönetimi adında özel izinlere sahip bir alan vardır. Bu izne sahip uygulamalar telefonda birçok önemli yetkiye sahip olmuş oluyor. Siz de ilk olarak buraya bakarak hangi uygulamaları yönetici yapmışsınız bakmalısınız. Eğer bilginiz olmayan uygulamalara yönetim yetkisi verilmişse bunu kapalı hale getirerek o izinleri iptal etmiş olursunuz.

 1. Ayarlar > Arama çubuğuna “yöneti” yazın.
 2. Çıkan sonuçlarda Cihaz yönetimi veya Cihaz yöneticileri kısmına gidin.
 3. Burada cihaz yöneticileri listesine ulaşabilirsiniz.

Android Virüs Temizleme, Telefondaki Virüs Nasıl Silinir?

Örneğin: yukarıdaki resimde olduğu gibi “Cihazımı Bul” sitem özelliğine bu izin verilmiş. Çünkü cihazımı bul, uzakta iken telefonu kilitleyebilir veya telefonu sıfırlayabilir. Cihazınız kaybolmuşsa uzaktan bazı erişimlere izin veriyor. Bunun haricinde diğer uygulamalarda bu yetki verilmemiş. Sizde de böyleyse sorun yok demektir.

En çok pil tüketen uygulamaları bulun

Cep telefonunuzda zararlı bir uygulama varsa ve bunun farkında değilseniz, bir ihtimal arka planda çok fazla pil tüketmiş olabilir. Bunu tespit edebilmek için Pil kullanımı kısmından en çok pil tüketen uygulama listesine bakmalısınız. Böylece bu listede bilmediğiniz bir uygulama güç tüketmişse o uygulamayı kaldırabilirsiniz. Bunun için: Ayarlar > Pil & performans kısmından pil kullanım verilerine erişebilirsiniz.

Android Virüs Temizleme, Telefondaki Virüs Nasıl Silinir?

Web tarayıcılarınızı sıfırlayın

Chrome, Opera, Firefox ve telefonların kendi internet tarayıcıları kötü niyetli yazılımlar tarafından en çok suiistimal edilen uygulamalardandır. Bildiğiniz gibi internet tarayıcıları Javascript kodlarını çalıştırabiliyor ve sizlere bildirim gönderebiliyor. Bu özellikler spam yazılımları tarafından kötüye kullanılabiliyor.

Android Virüs Temizleme ve internet tarayıcılarınızı kötü niyetli verilerden temizlemek için onları sıfırlayabilirsiniz. Böylece ilk günkü gibi tarayıcılarınızı kullanabilirsiniz. Web tarayıcılarınız sıfırlamak için:

 1. Telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasını açın.
 2. Ardından “Uygulamalar” ve “Uygulamaları yönet” kısmına gidin.
 3. Açılan uygulama listesinde arama kısmına Kullandığınız internet tarayıcısını aratın. Örneğin: Chrome
 4. Daha sonra tarayıcıya tıklayın.

Web tarayıcılarınızı sıfırlayın

 1. Burada tarayıcı uygulama ayarları bulunur. Bu kısımda “Verileri temizle” seçeneğine dokunun.
 2. Daha sonra açılan pencerede “Alan yönetimi” seçeneğine dokunun.
 3. Son olarak en aşağıda “TÜM VERİLERİ TEMİZLE” düğmesine tıklayarak tüm tarayıcı verilerini temizleyin.

Android Virüs Temizleme, Telefondaki Virüs Nasıl Silinir?
Bu temizleme işlemlerini telefonunuzda yüklü bulunan tüm tarayıcılar için yapmanızı öneririz.

İnternet tarayıcı bildirimlerini kapatın

Web siteler size sürekli web bildirimleri gönderiyorsa ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız aşağıda anlattığımız gibi tüm bildirimleri kapatabilirsiniz.

 1. ChromeChromeuygulamasını açın. Sağ üst köşedeki “üç noktalı menü” Chrome simgesine  ve ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

Telefonda Chrome Bildirimlerini Engelleme

 1. Gelen listede “Site Ayarları” ve ardından “Bildirimler” seçeneğine tıklayın.

Android Telefondaki Virüsler Nasıl Temizlenir?

 1. Bildirimler seçeneğini devre dışı bırakın. (engelleniyor yazması lazım) Hepsi bu kadar. Artık bildirimsiz bir Chrome deneyimi yaşayabilirsiniz.

Antivirüs ile Android virüs temizleme

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra, son olarak telefonunuzu bir antivirüs yardımı ile de taratmanızda fayda var. Bunun için Avira Security Antivirus uygulamasını kullanabilirsiniz. Mağazadan antivirüs uygulamasını yükledikten sonra bir tarama gerçekleştirin.

Android Virüs Temizleme, Telefondaki Virüs Nasıl Silinir?

Avira Antivirüs ile bir tarama gerçekleştirdikten sonra zararlı görünen Güvenlik sorunlarını kaldırıp düzeltebilirsiniz.

Telefonu sıfırlayıp, format atın

Telefonunuzda hala sorunlar devam ediyorsa, virüslerin silindiğinden emin değilseniz, son çare telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Unutmayın bu işlemleri yapmadan önce tüm verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Çünkü tüm veriler silinecektir. Telefonunuzu nasıl sıfırlayacağınızı anlatan bazı rehberlerimiz var bu rehberlerden faydalanabilirsiniz. Unutmayın! bu sıfırlama işlemleri orijinal telefonlarda işe yaramaktadır. üzerinde oynama yapılmış cihazları sıfırlarsanız şebeke sorunları yaşarsınız.

Android telefonunuzu güvenli hale getirin

Android’in bazı yerleşik güvenlik önlemleri vardır. Bu güvenlik önlemleri oldukça koruma sağlamaktadır. Bazı uygulamalar bu ayarları kapatmanızı sizden istemiştir, sizde bu istekleri onaylamışsınızdır. Bu güvenlik önlemlerinin kapalı olması cihazınızı korunaksız hale getirmektedir. Şimdi bu güvenlik önlemlerini kontrol edelim.

Play Store haricinde uygulama yüklenmesini engelleyin

Bildiğiniz gibi Play Store uygulama mağazası dışından Apk şeklinde uygulamalar yükleyebiliyoruz. Bu durumda güvenli olup olmadığını bilmediğimiz apk dosyalarını telefonumuza yüklemiş olabiliyoruz. Eğer ki Play Store dışından uygulama yüklemiyorsanız bu ayarı gözden geçirmenizi öneririz. Bunun için:

 1. Android telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasını açın.
 2. Daha sonra “Gizlilik koruması” kısmına gidin.
 3. Burada “Özel izinler” kısmını açın.
 4. Daha sonra “Bilinmeyen uygulamaları yükle” özelliğine gidin.

Play Store haricinde uygulama yüklenmesini engelleyin

 1. Burada Bilinmeyen Uygulamaları yüklemek için uygulamalara izin verilip verilmediğini görebilirsiniz. İzin verilmiş uygulamalar varsa bunları kapatabilirsiniz.

Google Play Protect’i Etkinleştirin

Android’in yerleşik güvenlik önemlerinden biri de Google Play Protect’tir. Play Protect, kendi çapında uygulamaları tarar ve market dışından özellikle yüklenmiş veya zararlı olduğu tespit edilmiş uygulamalar varsa sizleri uyarıp, bunları sizin yerinize kaldırabilir. Kontrol etmek için:

 1. Google Play Store’u açın.
 2. Ardından En üst sağ köşedeki hesap resminize tıklayın.
 3. Açılan listede “Play Protect” seçeneğine dokunun.

 1. Daha sonra kapalı ise “Play Protect taramasını aç” mesajını görürsünüz. Sizde “Aç” düğmesine tıklayarak açın.
 2. Veya Sağ üst köşedeki “Ayarlar” simgesine dokunun ve açılan listede “Uygulamaları Play Protect ile Tara” ve “Zararlı uygulama tespitini iyileştir” seçeneklerini etkinleştirin.

Böylece telefonunuzu bir nevi zararlı uygulamalardan korumuş olacaksınız.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle