Arama Sırasında Ekranın Kararması, Açılmaması

Bazı Android işletim sistemli Xiaomi, Samsung, Huawei, Sony vb. model akıllı telefonlarda Arama Sırasında Ekranın Kararması ve karşıdaki telefonu kapatana kadar açılmaması sorunu ortaya çıkabilir. Telefon ekran kararması nasıl düzelir?

Arama Sırasında Ekranın Kararması

Akıllı telefonlar geliştikçe bataryalar da daha az dayanır hale geliyor. Bu yüzden geliştiriciler tasarruf yoluna gitmişlerdir. Bu tasarruflardan biri de telefonla konuşurken ekranın kapatılmasıdır. Akıllı telefon üreticileri Batarya tasarrufu sağlamak için bir Proximity sensor (Yakınlık sensörü) adı verilen bir sensör yardımı ile telefon kulağa getirilince akranı kapatıp gereksiz güç tüketiminin önüne geçmiştir. Ancak bu sensör bazen bozulabiliyor veya çok basit bir nedenle Ekran koruyucu cam veya film yüzünden doğru çalışmayabiliyor. Bu durumda Arama Sırasında Ekranın Kararması sorunu ortaya çıkıyor.

Ekranın kapanması ve açılmaması

Çoğu kişi telefonlarında arama yaparken ekranın kapandığını ve açılmadığını söylüyor. Bu sorun çok can sıkıcı olabiliyor. Çoğu Android akıllı telefon kullanıcısı, Telefonlarında arama yapıp telefonu kulağına götürdükten sonra, Telefon ekranının kararıyor ve karşıdaki kişi telefonu kapatana kadar da açılmıyor. Yani Android kullanıcısı telefonu kulağından çekse de ekran hep siyah kalıyor ve açılmıyor.

Ekranın kararması ve açılmaması Çözümü

Ekranın kararıp açılmaması problemi birçok nedenden dolayı oluşmuş olabilir. Bu yüzden bazı çözüm yolları sunucağız siz de bu çözümleri deneyerek ekranın kararması problemini çözmeye çalışacak veya çözüm için bir yol edinmiş olacaksınız.

Çözüm 1: Uyku modunu kapatın

Bazı telefonlarda bu soruna temel uyku modu neden olabiliyor. Temel uyku modunu kapatmak için: Telefonunuzda Ayarlar > uygulamalar > tümü > temel uyku modu ‘nu devre dışı bırakın ve durumu test edin.

Çözüm 2: Sensörü kalibre edin

Çoğu durumda sensör kalibrasyonu bozulmuş olabilir. Bu durumda sensörü kalibre etmeniz sorunu çözebilir. Kalibrasyon için, Her telefon için ayrı kodlar bulunmaktadır tüm bu kodları paylaşamayız ancak örnek bir kullanım verebiliriz. Örneğin: Telefonumuzun arama ekranından *983*0# numarayı çeviriyoruz. Açılan menüden Sensör‘ü bulup Kalibre edeceksiniz. Bu kadar.

Telefon modelinizi Google’da aratarak uygun kodları bulabilirsiniz Örneğin: “Galaxy s8 Hidden menü kodu” ya da “Xperia z2 Calibration code”

Çözüm 3: Kulağa yaklaştırma ayarlarını kapatın

Bazı telefonlarda sensör ayarları bulunabilir. Genelde telefonun arama ayarlarında bulunmaktadır. Siz de telefonunuzda bu tür kulağa yaklaştırınca ekranı kapat veya yakınlık sensörü vb ayarlar varsa kapatıp, ekran kararması sorununa geçici bir çözüm sağlayabilirsiniz. Ancak bu ayar her telefonda olmayabilir.

Yakınlık Sensörünü Kapatma

Çözüm 4: Ekran koruyucu Camı/Jelatini kaldırın

Çoğu zaman ekran koruyucu camlar telefonun yakınlık sensörünün doğru çalışmasını engelleyebilir. Kaliteli ekran koruyucu cam veya jelatinler de dahil. Evet hiç ihtimal vermeseniz de veya jelatini ya da temperli camı yeni takmış olsanız bile, bu yüzden sensörünüz doğru çalışmasına engel olabilir. Telefon ekranındaki temperli camı veya jelatini kaldırın. Bu sorun sony xperia telefonlarda sık karşılaşılan bir durumdur.

Çözüm 5: Telefonu sıfırlayın

Çoğu zaman bu hata yazılımsal olabilmektedir. Eğer telefonunuzda ekran koruyucu jelatin yoksa veya kullanmıyorsanız, telefonunuza format atarak çözüm sağlayabilirsiniz. Unutmayın bu sadece bir denemedir. Yani kesin olarak çözüleceğini bilmiyoruz ama denemekte de fayda var. Telefonu sıfırlamadan önce bilgilerinizi ve içeriklerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Hard reset nasıl atılır?

Samsung Galaxy Format Atma Rehberi
Xiaomi Telefonlara Format Atma Rehberi
Huawei Telefonlara Format Atma Rehberi
LG Telefonlara Format Atma Rehberi

Son çare: Telefonu servise gönderin

Eğer yukarıdaki çözümler bir işe yaramadıysa, geriye tek çare kalıyor: O da telefonu garantiye veya servislere göndermek.

Arama sırasında ekran kararmıyor, samsung telefon ekran kararması, iphone, xperia z arama yaparken ekran kararıyor, konuşurken ekran kararmıyor, lg g4 arama yaparken ekran kararıyor, kulağa yaklaştırınca ekranı kapat

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle