Telefon Yavaş Şarj Oluyor Sorunu Çözümü

Samsung Telefon Yavaş Şarj Oluyor Sorunu Çözümü. iPhone geç şarj oluyor, Xiaomi yavaş şarj oluyor uyarısı, telefonum yavaş şarj oluyor general mobile, yeni telefon yavaş şarj oluyor, LG geç şarj oluyor uyarısı, Huawei telefon ac ile şarj oluyor ne demek?

Telefon Yavaş Şarj Oluyor

Eskiden telefonlar düşük kapasiteli bataryaları, düşük adaptörle şarj ediyorlardı. Günümüzde ise akıllı telefonlar için yüksek kapasiteli piller üretildi, bu yüksek kapasiteli pilleri kısa sürede şarj etme ihtiyacı doğdu. Günümüzde 4000 mah’lık bir batarya ortalama 30dk ile 1,5 saat arasında şarj olabilmektedir.

Ancak bazen kullanıcılar Telefon Yavaş Şarj Oluyor gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Telefonu şarja taktıktan sonra telefon ağır şarj oluyor veya Ekranda yavaş şarj uyarısı çıkabiliyor. Bu durumda neler yapmalı? Sorunun sebebi nasıl bulunur sizler için açıklayacağız.

Telefon Neden Yavaş Şarj Oluyor?

iPhone veya Android Telefonunuz geç şarj oluyorsa büyük ihtimalle sorun Şarj başlığı veya şarj kablosundan kaynaklanıyordur. Ancak bazen de batarya ve anakart kaynaklı da olabiliyor.

Şarj Cihazı ve Şarj kablosu

Arkadaşlar telefonu şarj eden cihaz hızlı bir şarj için en az 1.8 Amper çıkış gücüne sahip olmalıdır. Şarj cihazınızın başlığında OUTPUT 5.0V 2.0A gibi bir ibare yazar. Eğer buradaki ibare 2.0A altındaysa örneğin 1.0A yazıyorsa bu hızlı şarj için yeterli değildir. Eğer şarj başlığınız orijinal ise sorunu şarj kablosunda arayabilirsiniz.

Şarj kablonuz USB TYPE-C veya iPhone tipi gibi çift taraflı da telefona takılabiliyorsa, şar başlığını diğer tarafa çevirip o şekilde şarj etmeyi deneyin. Mutlaka başka bir şarj kablosu ile test etmeniz gerekiyor. Aynı amper durumu kablolar içinde geçerlidir. Şarj için kullanacağız kablo en az 2.0A’lik akımı aktarabilmelidir.

Eğer şarj & data kablonuz bozulduysa ve yerine yeni bir kablo aldıysanız bu kablonun en az 2.0A akımını geçirmelidir. Eğer şarj cihazınız 2.0A ise şarj kablonuz 1.0A ise telefonunuz gene hızlı şarj olamayacaktır. Bunu için Şarj cihazı + kablosu 2.0A uyumlu olmalıdır.

Priz kaynaklı sorunlar

Her ne kadar uzak bir ihtimal olsa da, Evimizde bulunan priz bu soruna neden olabiliyor.. Evdeki prize taktığımız şarj aleti, akıllı telefonunuz şarj olurken gerekli akımı alamayabilir. Prizden gelen akım yeterli olmayınca akıllı telefonumuzda “yavaş şarj” uyarısı çıkabilir. Bu sorundan kurtulmak için farklı prizler de şarj etmeyi deneyin ve arızalı ise prizinizi onarın.

Telefon gerekli akımı alıyor mu?

Cep telefonunuza Ampere adlı uygulamayı yükleyerek, telefonunuzu şarja takın. Bu uygulama telefona ne kadar bir amper geldiğini söyleyecektir. Böylece telefonunuz şarjdayken ne kadar akım çektiğini görebilirsiniz.

Telefon Yavaş Şarj OluyorTelefon Yavaş Şarj OluyorTelefon Yavaş Şarj Oluyor

Uygulamadaki mA değeri yeşil renk ise, cihaz şarj oluyordur, ancak turuncu eksi bir değer ise, cihazınız güç kullanıyor, Kırmızı Over voltage yazıyorsa Aşırı voltaj var demektir.

Anakart veya Şarj soketi Sorunları

Eğer telefonunuz farklı bir şarj cihazı ve kablosu kullanmanıza rağmen şarj yavaşsa, Aklımıza Ana kart sorunları geliyor, Telefon anakartında bir parça yanmış veya Şarj soketi bozulmuş olabilir. Bu durumda telefonunuzu bir servise göndermeniz gerekmektedir.

Yazılımsal Bir sorun veya Sistem hatası

Telefonunuzun geç şarj olması yazılımsal bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. bu durumda telefonunuza format atabilir veya orijinal yazılım yükleyebilirsiniz. Eğer bu işe yetkin biri değilseniz çevrenizdeki bu işten anlayan birinden yardım isteyebilirsiniz veya cihazınızı bir telefoncuya götürmeniz daha doğru olacaktır.

Android Telefona Format Atma

Samsung Galaxy Format Atma Rehberi [Hard Reset]
LG Telefonlara Format Atma Rehberi [Hard Reset]
Huawei Telefonlara Format Atma Rehberi [Hard Reset]

Android Telefona Yazılım Yükleme

Samsung Cihazlara Odin ile Stock Rom Yükleme Rehberi
LG Stock ROM Yükleme, LG Telefonlara Yazılım Yükleme

Farklı bir sorununuz veya bir çözümünüz varsa yorum yapabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle