Fastboot

Fastboot Nedir? Fastboot Modundan Nasıl Çıkılır? Xiaomi Fastboot ekranında kaldı. General Mobile Fastboot ne demek? Fastboot ekranından nasıl çıkılır? Android Fastboot kapatma.

Fastboot Nedir?

Fasboot modu, Android işletim sistemini kullanan telefonlarda, Yazılım yükleme veya çeşitli ayarlamaların yapılabildiği bir ekrandır. Bu ekran artık çoğu telefonda bootloader kilidi dediğimiz bir kilitle güvenlik altına alınmıştır. Bootloader kilidi olan telefonlarda bu ekranda yapılabilen işlemler sınırlandırılmıştır. Örneğin Samsung ve LG gibi telefonlar yazılım yükleme modu olarak Download mod denilen bir ekranı kullanırken, Xiaomi gibi markalar da Fastboot modu ile yazılım yüklemektedir.

Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

 • Xiaomi telefonlarda Telefon kapalı iken Ses Azaltma + Güç tuşuna birlikte basılı tutarak fastboot moduna girilir.
 • Huawei telefonlarda Telefon kapalı iken Ses Azaltma tuşu basılı tutulur ve telefon usb kablosu ile bilgisayara bağlanır.
 • Sony telefonlarda Telefon kapalı iken Ses Artırma tuşu basılı tutulur ve telefon usb kablosu ile bilgisayara bağlanır.

Fastboot Modundan Nasıl Çıkılır?

Çoğu kişi bu ekrandan bihaber karşılaşınca ne işe yaradığını bilmeden acaba telefonum mu bozuldu diye endişe duymasına sebep olmaktadır. Ancak telefonunuz moda girebiliyorsa yazılım yüklenerek kurtarılabilir. Ancak siz yazılım yüklemeden önce bu ekrandan çıkmak isterseniz aşağıdaki adımları takip ederek fastboot modundan çıkabilirsiniz.

 • Bazı telefonlarda Güç tuşuna uzun süre basılınca bu moddan çıkıp telefon açılmaktadır.
 • Xiaomi telefonlarda Ses Yükseltme + Güç tuşuna birlikte basılı tutulunca fastboot modundan çıkılmaktadır.

ADB ile Fasboot Açma ve Kapatma

Tüm android telefonlarda fasboot moduna girmek için ortak bir yol vardır. Bunun için telefonda USB hata ayıklama özelliği açılmalıdır. bunun için:

 1. adb-setup > İndir adb-setup programını bilgisayarınıza indirip kurun, kurarken sürekli gelen uyarılara klavyeden “y” tuşuna ve ardından “ENTER” tuşuna basarak kurulumu tamamlayın.
 2. Daha sonra telefonunuzdan Ayarlar > Telefon hakkında kısmına gidin. Burada “Yapım numarası” veya “MIUI sürümü” kısmına 5-6 defa üst üste basın. 5-6 defa tıkladıktan sonra ekrana “Artık bir geliştiricisiniz” uyarısı gelir.

Geliştirici seçenekleri

 1. Daha sonra geri gelip Geliştirici seçenlerine girip burada usb hata ayıklama özelliğini aktif yapmalısınız. (Xiaomi telefonlarda geliştirici menüsü Ek Ayarlar kısmında bulunur) Eğer geliştirici kısmını bulmakta zorluk çekiyorsanız, Ayarlar > Arama kısmına geliştirici seçenekleri diye aratabilirsiniz.

USB Hata Ayıklama

 1. Şimdi bilgisayarınızda Başlat menüsünde iken “cmd” yazın. Çıka sonuçlarda “Komut İstemi” bulun. Hemen yanındaki seçeneklerden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin.

Komut istemi

 1. “Komut İstemi” penceresine aşağıdaki kodu girin ve sonra “ENTER” tuşuna basın:

adb reboot bootloader

 1. yukarıdaki kodu girdikten sonra kodu girdikten sonra telefonunuz fastboot moduna girecektir.

Şimdi aynı yöntem ile fasboot modundan çıkalım

Bunun için telefonunuz fastboot modunda iken telefonunuzu usb ile bilgisayara bağlayın. ve Komut satırına aşağıdaki kodu girin ve klavyeden ENTER tuşuna basın.

c:/adb/fastboot.exe reboot

Yukarıdaki kodu girdikten sonra telefonunuz normal olarak açılacaktır.

Telefonunuz hep Fastboot modunda kalıyor açılmıyorsa

Telefonunuza yazılım yükleyerek kurtarabilirsiniz bunun için aşağıdaki bağlantılardan telefonunuza uygun olan rehberden yararlanarak telefonunuz kurtarabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle