Micro SD Hafıza Kartı Dahili Olarak Biçimlendirme

Micro SD Hafıza Kartı Dahili Olarak Biçimlendirme. MicroSD kartı dahili depolama olarak kullanma. Android 6.0 ve üzeri Android cihazlarda MicroSD Hafıza Kartı Dahili depolama birimi olarak nasıl kullanılır?

MicroSD Kart ile Android Dahili Hafıza Arttırma

Android 6.0 sürümü ile beraber, Dahili depolama alanı düşük olan telefonlar için, MicroSD Hafıza Kartını Dahili depolama hafızası olarak kullanabilme özelliği getirdi. Buda birçok Android telefon için sorun haline gelen düşük depolama alanı yüzünden uygulama yükleyememe veya düşük depolama alanı uyarısı alma durumlarına çare oldu.

Bildiğiniz gibi birçok telefon üreticisi düşük fiyatlı telefon çıkarıyor. Ancak bu telefonlar düşük fiyatlı olunca bazı özelliklerden de düşüyorlar. Buda genellikle Dahili depolama hafızası oluyor. Birçok Üretici bu düşük fiyatlı telefonları 8GB gibi düşük depolamaya piyasaya sürüyor. Bu 8GB’dan 4’ünü sistem hafızası olarak kullanıyor. Size de 4GB bile kalmıyor. İşte bu yazıda Telefona nasıl daha fazla uygulama yükleyeceğimizi anlatacağız.

Daha önce MicroSD Kart ile Android Dahili Hafıza Arttırma nasıl yapılır anlatmıştık. Şimdi ise Dahili depolama aygıtı olarak kullanma özelliği olmayan android 6.0 ve üzeri cihazlarda bu işlemin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Dahili olarak biçimlendir seçeneği yok

Android 6.0 ile beraber MicroSD kartı dahili depolama alanı olarak kullanabildiğimizi söylemiştik. Ancak bazı üreticiler bu özelliği gizliyorlar. Bizler Hafıza kartını Dahili olarak biçimlendirmek istediğimizde bu seçenek çıkmıyor. Sadece Biçimlendir seçeneği çıkıyor. Normalde telefondan yapılan bu işlemi bizde bilgisayar yardımı ile yapacağız ve bu engeli aşacağız.

Daha performanslı olması için kaliteli bir Class10 sınıfı bir MicroSD kartı almanız önerilir. Ayrıca Bu işlemler sonucunda MicroSD kartınız biçimlendirileceği için, Hafıza kartınızdaki tüm bilgiler silinecektir. Bu yüzden bu işlemlere başlamadan önce Hafıza kartınızdaki bilgilerinizi yedekleyin.

Ön Hazırlık

Bu işlemler için aşağıdaki iki tane ön hazırlığı yapın. ADB Programını, ADB Sürücülerini ve Telefona USB ile komut göndereceğimiz için Telefonunuzun USB hata ayıklama özelliğini açın.

ADB Programını ve Sürücülerini kurun

Öncelikle Bilgisayarınıza ADB programını kurmanız gerekmektedir. ADB Setup > İndir ADB Programını bilgisayarınıza kurun. Kurulum sırasında sürekli gelen uyarılara klavyeden “y” tuşuna ve ardından “ENTER” tuşuna basarak kurulumu tamamlayın.

USB hata ayıklamayı açın

Telefonumuzdan Ayarlar/Genel/Telefon Hakkında/Yazılım Bilgileri Bölümüne Gidiyoruz. Aşağıda Yapım Numarası Yazan Yere 4 Defa Art Arda Tıklıyoruz. Bu İşlem Sonunda Geliştirici Seçenekleri Bölümü Aktif Olacaktır. Genel Bölüme Geri Dönüyoruz Ve Geliştirici Seçeneklerinin İçine Giriyoruz. Usb Hata Ayıklama Kutucuğunu Aktif Hale Getiriyoruz.

Micro SD Hafıza Kartı Dahili Olarak Biçimlendirme

 1. Telefonumuzu ekran açıkken USB kablosu ile bilgisayara bağlayalım. Klavyeden “Win+R” Tuşlarına birlikte basalım açılan kutuya “cmd.exe” yazıp “ENTER” basalım yada başlat menüsünden cmd aratarak Komut İstemini bulup siyah ekranlı pencereyi açın.
  Micro SD Hafıza Kartı Dahili Olarak Biçimlendirme
 2. Aşağıdaki kodu kopyalayıp Siyah ekrana sağ tıklayarak yapıştırıp ENTER‘a basın. telefonun ekranına “USB Hata Ayıklamasına izin verilsin mi?” diye bir uyarı gelir; Bu bilgisayara her zaman izin ver kutucuğunu işaretleyip “TAMAM” tuşuna basın.

  adb devices

 3. Şimdi SD Kartın kimliğini öğreneceğiz. Bu kimliği bir yere not edin, bunu işlemler için kullanacağız. SD Kart kimliğini öğrenmek için aşağıdaki “adb shell sm list-disks” kodu girin.

  adb shell sm list-disks

 4. Şimdi MicroSD kartımızı dahili olarak biçimlendirmek için aşağıdaki “adb shell sm partition disk:179.128 private” kodunu siyah CMD ekranına girin.

  adb shell sm partition disk:179.128 private

 5. MicroSD kartınızın bir bölümünü dahili depolama bir bölümünü de hafıza kartı olarak kendinize ayırabilirsiniz. Yani 32Gb bir Sd kartın 16GB Dahili depolama diğer 16GB’ını da kendinize saklayabilirsiniz bunun için Aşağıdaki “adb shell sm partition disk:179.128 mixed 50” kodunu girmeniz yeterlidir.

  adb shell sm partition disk:179.128 mixed 50

NOT: Buradaki mixed 50 kavramı; yüzde 50 alanı ayıracağınız anlamına geliyor. Bu oranı siz kendinize göre değiştirebilirsiniz. Micro SD Hafıza Kartı Dahili Olarak Biçimlendirme işlemleri bu kadardı.

Eski verileri taşıma

 1. Android telefonunuzdan Ayarlar > Depolama ayarlarına gidin.
 2. Burada SD Kart’a tıklayın.
 3. Ardından Sağ üst köşedeki “Verileri taşı” butonuna tıklayın.

sd kartı dahili depolama olarak kullanabilme, sd kartı dahili hafıza yapma programı, sd kartı dahili hafıza yapma marshmallow, android 6.0.1 hafıza birleştirme, sd kartı dahili hafıza yapma rootsuz, sd kartı dahili hafıza yapma nougat, lg g4 beat sd kart dahili, uygulamalara harici depolama iznini zorla ver

Abone Ol
Bildir
guest
13 Yorum
En Eski
En Yeni
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
murat ipkin
murat ipkin
2 yıl önce

Bu hatayı aldım. Ne yapmalıyım ???
Error: java.lang.IllegalArgumentException: Unsupported partition type 179.128

Ahmet
Ahmet
2 yıl önce
Yanıtla  murat ipkin

disk: 179
Aradaki boşluğu silin. Komut içerisindeki satırda boşluk olmayacak. 2 ay uğraştım bende 🙂

Musa
Musa
2 yıl önce

Android 9 da olurmu

arda
arda
2 yıl önce

sm not found diyor lütfen bir yardım edin

Yusuf Usta
Yusuf Usta
2 yıl önce

Nasıl çözeceğim ?

C:\Users\user\Downloads\platform-tools>adb shell sm partition disk:179,128 private
Error: java.lang.IllegalStateException: command ’22 volume partition disk:179,128 private’ failed with ‘400 22 Command failed’

MasterGD
MasterGD
20 gün önce

Dahili hafızayla sd kart hafizasini birleştiriyor mu yoksa değiştiriyor mu? Mesela benim telefon 16 gb ise 16 gb sd kart ile bu işlemi yaptıktan sonra telefon hafizasi 32 gb mi olucak?

masterGD
masterGD
20 gün önce

herşeyi yaptıktan sonra SD kart cihaz hafızası yerine geliyor. ama bozuk yazısı ile geliyor. düzeltmek için biçimlendirin diyo, biçimlendirincede yeniden taşınabilir depolama oluyor. android sürümü:10