Bootloader Kilidi Açma, Unlock Bootloader

Xiaomi Bootloader Kilidi Açma, Xiaomi Telefonlarda Bootloader Kilidi Kaldırma. Xiaomi Bootloader Unlock. Xiaomi Bootloader Kilidi Açma. Mi Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

Android kullanıcılarının, android’li cihazları seçme sebeplerinin başında özelleştirilebilmesi gelmektedir. Ancak bu iş üreticiler için ise sorun olabilmektedir. Çünkü Root veya custom rom yüklenen cihazlarda, çökme veya donanımlarla oynanması sonrasında, cihazlarda yazılımsal veya donanımsal problemler yaşanabilmektedir. İşte bu yüzden üreticilerde bu tür garanti sorunları veya tamir değişim işleriyle pek uğraşmak istememeleri nedeniyle, cihazlarına bootloder kilidi koyarlar.

Xiaomi Bootloader Kilidi Açma

Bu yazıda sizlere, Xiaomi‘nin bazı telefonları için sunduğu, Root veya rom yükleme ve Custom Recovery (Özel Kurtarma) Araçlarını yüklemeye engel olan Bootloader kilidini kaldırmayı anlatacağız. Bildiğiniz üzere, Bootloader kilidi bulunan telefonlarda Root yapmak mümkün olmuyor. Bu kilidi kaldırılmadan cihazların Bootloader denilen kısmına müdahale edemiyoruz.

UYARI: Bu işlemleri yaptıktan sonra cihazınız sıfırlanacaktır. Bu işlemlere başlamadan önce telefondaki bilgilerinizi yedekleyin. Bu işlemleri uygularsanız, Tüm sorumluluğu üstlenmiş olursunuz.

ADB Sürücülerini Bilgisayarınıza Kurun

adb-setup > İndir adb-setup programını bilgisayarınıza indirip kurun, kurarken sürekli gelen uyarılara klavyeden “y” tuşuna ve ardından “ENTER” tuşuna basarak kurulumu tamamlayın.

Adım 1: Geliştirici seçeneklerini açın

 1. Geliştirici menüsü gizlidir açmak için Ayarlar > Telefon hakkında kısmına gidin.
 2. Burada “MIUI sürümü” kısmına 5-6 defa üst üste basın.
 3. 5-6 defa MIUI sürümü kısmına bastıktan sonra ekrana “Artık bir geliştiricisiniz” uyarısı gelir.

Xiaomi Geliştirici seçeneklerini açma

Adım 2: OEM kilidini açın

 1. OEM kilidini açmak için: Ayarlar > Ek ayarlar > Geliştirici seçenekleri kısmına gidin.
 2. Burada “OEM kilit açma” seçeneğini etkinleştirin.

xiaomi OEM Kilidini Açma

Adım 3: Mi hesabı oluşturun ve cihazınızdan giriş yapın.

 1. Telefonumuzda kullanabilmek için bir Mi hesabı açmanız gerekiyor. Telefon ile bu hesap arasında bağlantı kuracağız. Bir Mi hesabınız varsa bu adımı atlayın, eğer yoksa Buradan kendinize bir hesabı oluşturun. Veya Ayarlar > Mi Hesabı kısmından da oluşturabilirsiniz. Mi hesabı oluştururken telefon numaranızı mutlaka kullanmalısınız.
 2. Ayarlar > Mi Hesabı kısmından veya Ayarar > Hesaplar & senkronizasyon kısmından Mi hesabınıza cihazınıza giriş yapın.

Adım 4: Cihazınıza Mi hesabınızı ekleyin

 1. Cihazınıza Mi hesabınız bağlamak için mobil veri kullanmanız gerekmektedir. Önce Wifi kapatın ardından Mobil veriyi açın.
 2. Mi hesabınız ile telefonunuzu birbirine bağlamak için: Ayarlar > Ek ayarlar > Geliştirici seçenekleri > Mi kilit açma durumu kısmına gidin.
 3. Burada İzin gerekli uyarısına “Kabul et” deyin.
 4. Ardından “Hesap ve cihaz ekle” butonuna tıklayın. İşlem bittiğinde bir mesaj ve “Anladım” butonu gelecektir. Burada “Anladım” butonuna tıklayın. İşlem bitti.

Xiaomi Mi Hesabı Ekleme

Adım 5: Mi Unlock aracını bilgisayara indirin

 1. Telefonun kilidini kaldırabilmek için Xiaomi’nin Mi Unlock aracını kullanacağız. Buradaki adrese gidin. “Unlock Now” butonuna tıklayın.

Xiaomi Bootloader Kilidi Açma

 1. Ardından Mi hesabınızla giriş yapın. Aşağıdaki üç noktalı butona tıklayarak dili Türkçe yapıp daha kolay giriş yapabilirsiniz.

Xiaomi Bootloader Kilidi Açma

 1. Giriş yaptıktan sonra sizi Download Mi Unlock kısmına yönlendirecektir. Siz de Download Mi Unlock butonuna tıklayarak aracı bilgisayarınıza indirin. Yada buradan Mi Unlock Aracını indirebilirsiniz.

Download Mi Unlock

Adım 5: Cihazı Fastboot Mod’a alın

 1. Cihazda işlem yapmak için fastboot modunu kullanacağız. Bunun için cihazı tamamen kapatın.
 2. Cihaz kapalı iken Ses Kısma + Güç tuşunu basılı tutun taki FASTBOOT yazısı telefon ekranına gelene kadar.

Xiaomi Fastboot mode

Adım 6: Mi Unlock İşlemleri

 1. Bilgisayara İndirdiğiniz miflash_unlock.zip dosyasına Sağ tıklayıp Klasöre çıkart deyin.
 2. Çıkarttığınız klasöre girip miflash_unlock.exe dosyasına Sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın.
 3. Açılışta hizmet şartlarını onaylamanızı ister sizde “Agree” butonuna tıklayarak devam edin.

Bootloader Unlock

 1. Şimdi telefonunuzu Fastboot modda iken USB yardımı ile bilgisayara takın.
 2. Daha sonra sizden Mi hesabınızla giriş yapmanızı ister. Sizde Mi Hesabınızın Eposta ve Şifreniz ile “sign in” butonuna tıklayarak giriş yapın.

Bootloader Unlock

 1. Gelen ekranda telefonunuzun bağlı olup olmadığını kontrol edecektir. Bağlantıda bir sorun yok ise kırmızı renkli “Unlock will erase user data” yazısı görünür.
 2. Eğer bu uyarı görünmez ise bilgisayarınız telefonunuzu tanımamıştır. Telefonunuzun bağlantısı çıkartıp gerekli sürücüleri yükleyerek tekrar bağlayın.
 3. Her şey tamam ise “Unlock” butonuna tıklayalım.

Xiaomi Bootloader Kilidi Açma

 1. Unlock the phone will erase all phone data, whether to continue to unock the phone? yarısı gelince “Unlock anyway” butonuna tıklayalım.

Xiaomi Bootloader Kilidi Açma

Ekrana yüzde haline aşamalar gelir. Genelde bu kısımda %50 veya %95’te işlem durur ve Couldn’t unlock hatası verir. 7 gün, 72, 360 veya 720 saat beklemeniz gerektiği belirtilir. Bu süre cihaz güvenliğini sağlamak için getirilmiş bir süredir. Belirtilen süre tamamlandıktan sonra tekrar Mi Unlock aracını kullanarak kilit kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Süre bitinceye kadar telefondan hesap çıkışı, format vb. işlem yapmayın. Telefonu normal kullanamaya devam edebilirsiniz.

Couldn't unlock

 1. Bekleme süresi sonunda tekrar işlemleri yaptığınızda; Cihaz doğrulaması ve Kilit açma aşamalarından sonra işlem tamamlanır ve ekrana “Unlocked successfully” mesajı gelir.

Xiaomi Bootloader Kilidi Açma

 1. Son olarak “Reboot phone” butonuna tıklayarak telefonu başlatın. Atık telefonunuzun sıfırdan kurulumunu yaparak kilitsiz olarak kullanabilirsiniz.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle