Windows 11 Android Uygulamaları Çalıştırma

Windows 11 Apk Yükleme, Windows 11 Mağaza Dışından Android Apk Yükleme, Dışarıdan Android Uygulama Yükleme, Amazon Appstore Dışından Uygulama Nasıl Yüklenir?

Windows 11 Android Uygulama Desteği

Android platformunun Telefon, Tablet ve TV benzeri gibi akıllı cihazlara yayılmasına kayıtsız kalmayan Microsoft, Windows 11 ile beraber Android tabanlı uygulamaları çalıştırma desteği getirdi. Android uygulamaları artık harici bir araç veya program gerektirmeden Windows 11 üzerinde normal bir uygulama gibi çalıştırabileceksiniz.

Windows 11’de Android uygulama desteğini nasıl etkinleştireceğinizi daha önce buradaki Windows 11 Android Uygulamaları Çalıştırma (Rehber) konusunda anlatmıştık. Şimdi ise Dışarıdan Apk şeklinde nasıl yükleyeceğinizi anlatacağız.

Mağaza Dışından Windows 11 Apk Yükleme

Windows 11’de, Android için Windows Alt Sistemi, Windows uygulamalarının yanı sıra dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda Android uygulamalarını çalıştırmanıza izin veren bir platformdur. Resmi olarak, yalnızca Amazon Appstore’dan uygulama yükleyebilirsiniz. Ancak Android Hata Ayıklama Köprüsü (ADB) araçlarını kullanarak Android uygulamalarını dışarıdan yüklemek mümkündür. Peki Nasıl?

 1. Android ADB indir (ADB Aracını Bilgisayarınıza İndirip Kurun) ve yükleyeceğiniz Apk dosyalarını “Yerel Disk C:/adb” klasörüne atın.
 2. Başlat arama kısmına “Android” yazın. Çıkan sonuçlardan “Android için windows alt Sistemi Ayarları” uygulamasını açın.

Android için windows alt Sistemi Ayarları

 1. Android için Windows alt Sistemi Ayarları açılınca; en üstte “Dosyalar” karşısındaki butonuna tıklayarak Android alt sistemini Başlatın.

Windows 11 Apk Yükleme, Android Uygulama Yükleme

 1. Aşağıdaki görsellerde gördüğünüz gibi Android için Windows alt sistemi başlatılıyor. Başlatma tamamlanınca İndirilenler diye dosya yöneticisi açılır. burası ile bir işimiz yok Çarpıya basarak kapatalım. (Sadece Başlatmak için kullandık)

Android Alt sistemini Başlatma

 1. Daha sonra ayarlar penceresine dönerek “Geliştirici modu” seçeneğini “Açık” hale getiriyoruz. Geliştirici modunu açmazsanız dışlardan uygulama yüklenmeyecektir.
 2. “IP adresi” kısmında “Kullanılamıyor” yazıyor. Şimdi ip almak için sağındaki “Yenile” butonuna tıklıyoruz.

Windows 11 Apk Yükleme, Android Uygulama Yükleme

 1. Yenile butonuna bastıktan sonra IP adresi kısmında 172.18.80.35 gibi bir ip numarası belirdiğini göreceksiniz. Yenile butonu da Kopyala butonuna dönüştüğünü göreceksiniz. (eğer ip adresi almıyorsa ve Yenile butonu Kopyala’ya dönüşmüyorsa android Sistemi başlamamış demektir)
 2. Şimdi klavyeden Windows + R KeyWin+R tuşlarına birlikte basın. Açılan Çalıştır penceresine aşağıdaki kodu yazın ve ENTER tuşuna basın.

Çalıştır cmd

 1. Komut istemini açtıktan sonra android ayarlarına dönün; ve ip adresini karşısındaki  “Kopyala” butonuna tıklayarak ip adresini kopyalayın.

Android Uygulama Yükleme

 1. Komut istemine “adb devices” yazın ve klavyeden “ENTER” tuşuna basın böylece ADB köprüsünü başlatmış olacaksınız.
 2. Şimdi ip adresinizi de ekleyerek adb connect 172.29.46.36 yazın ve Klavyeden “ENTER” tuşuna basın. “connected to 172.29.46.36:5555” şeklinde yazıyorsa başarıyla bağlandı demektir.
 3. Şimdi Apk dosyasını yükleyelim. Bunun için: adb install yazın boşluk bırakıp Apk dosyasını sürükleyebilirsiniz. Veya Yerel Disk C:/adb klasörüne attıysanız, adb install “Dosyaadı.apk” şeklinde yazın ve klavyeden “ENTER” tuşuna basın.

Windows 11 Apk Yükleme

 1. “Performing Streamed Install” ve “Success” yazdıysa uygulama başarıyla kuruldu demektir. Yüklenen uygulamayı Başlat menüsünde bulabilirsiniz. Veya aratarak bulabilirsiniz.

Windows 11 Android Uygulama Kaldırma

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle