Turkcell Mobil internet Ayarları, APN ve MMS Ayarları

Turkcell Mobil internet Ayarları Nasıl Yapılır? Turkcell APN ve MMS Ayarları Rehberi. Turkcell Mobil İnternet Ayarları Nedir? Turkcell Telefon 4.5G İnternet Ayarları. Turkcell Android, iPhone internet ayarı nasıl yapılır?

Turkcell Mobil internet Ayarları

Akıllı telefonlarımızdan mobil internet’e girebilmek için, kullandığımız operatörlere özgü ayarları kullanmamız gerekiyor. Bu ayarlara APN ve MMS ayarları diyoruz. Eğer APN ayarınız operatürünüze uygun yapılmamışsa veya silinmişse, telefon ekranına H, 3G veya 4G işaretleri gelmez, mobilden İnternet’e erişemezsiniz.

Yeni nesil telefonlarda, Sim kartı telefona takar takmaz operatör, Mobil internet, APN ve MMS ayarlarını telefona otomatik olarak ekler. Ancak bazen sim kart değiştirdiğimizde veya başka hatta geçtiğimizde bu ayarlar otomatik olarak gelmeyebiliyor. İşte bu durumda Turkcell Mobil İnternet Ayarları, APN ve MMS Ayarlarını elle girebilirsiniz.

Ayarları Otomatik olarak almak için

Turkcell INTERNET Ayarlarını almak için Telefonunuzun Mesajlar bölümüne INTERNET yazıp 2222’ye göndererek Ücretsiz mesaj göndererek ayarlarınızı otomatik alabilirsiniz.

Ya da

Turkcell WAP Ayarlarını almak için Telefonunuzun Mesajlar bölümüne WAP yazıp 2222’ye göndererek Ücretsiz mesaj göndererek ayarlarınızı otomatik alabilirsiniz.

Ya da

Turkcell MMS Ayarlarını almak için Telefonunuzun Mesajlar bölümüne MMS yazıp 2222’ye göndererek Ücretsiz mesaj göndererek ayarlarınızı otomatik alabilirsiniz.

Turkcell Mobil internet ve MMS Ayarlarını Elle Girmek

Turkcell Mobil internet ve MMS ayarlarını elle girebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Android ve iPhone platformları için ayrı ayrı anlattık.

Android, Turkcell Mobil internet Ayarları

Samsung Telefonlarda: Ayarlar > Diğer ağlar > Mobil ağlar > Erişim Noktası Adları kısmına gidin.

Xiaomi Telefonlarda: Ayarlar > SIM kartlar & mobil ağlar > Turk Telekom > Erişim Noktası Adları kısmına gidin.

LG Telefonlarda: Ayarlar > Ağlar > Daha fazla > Mobil şebekeler > Erişim Noktası Adları Kısmına gidin.

Turkcell Mobil internet Ayarları, APN ve MMS Ayarları

 1. Erişim Noktası adları ekranında iken Menü tuşuna yada Sağ üstteki ÜÇ nokta tuşuna basın.
 2. Açılan seçeneklerde “Yeni APN” seçeneğine tıklayın.
 3. Gelen seçeneklerde İsim kısmına “TURKCELL İNTERNET” yazın, APN kısmına da “internet” yazın ve Sağ üst köşedeki Menü tuşu veya ÜÇ noktalı butona basın. Son olarak “Kaydet” seçeneğine tıklayarak APN’yi kaydedin.
 4. Erişim Noktası Adları kısmına “TURKCELL İNTERNET” seçeneğinin geldiğini göreceksiniz. Son olarak bu seçeneğe tıklayarak işaretleyin. Artık Mobil veriyi açıp internet’in geldiğini göreceksiniz.

Turkcell Mobil internet Ayarları, APN ve MMS Ayarları

iPhone, Turkcell Mobil internet Ayarları

iPhone internet ayarlarını yapmak için pek bir şey yapmanıza gerek yok. Şayet internetinizde kesiklik yaşıyorsanız Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri yolunu izleyerek Hücresel Veriyi etkin hale getirin. “Hücresel Veri” yi etkin hale getirdikten sonra Kişisel Erişim Noktası ve Hücresel Veri seçeneklerinin altında bulunan APN kısımlarında ilgili yere “internet” yazarak internet ayarlarını tamamlayabilirsiniz.

Aşağıdaki görsel de ayarları yapabilmeniz için yardımcı olabilir.
iPhone, Turkcell Mobil internet Ayarları
Yukarıdaki ayarları doğru bir şekilde yaptığınız halde hala internetiniz yoksa telefonunuzu yeniden başlatın ve ayarların kayıt olup olmadığına bakın. Ayarlarınız doğru bir şekilde yapıldıysa, aynı ayarları bir başka telefonda deneyin. Eğer denediğiniz telefonda internet bağlantısı sağlanıyorsa kendi telefonunuza format atmayı deneyebilirsiniz.

Turkcell MMS Ayarları

Samsung Telefonlarda: Ayarlar > Diğer ağlar > Mobil ağlar > Erişim Noktası Adları kısmına gidin.

LG Telefonlarda: Ayarlar > Ağlar > Daha fazla > Mobil şebekeler > Erişim Noktası Adları Kısmına gidin.

 1. Erişim Noktası adları ekranında iken Menü tuşuna yada Sağ üstteki ÜÇ nokta tuşuna basın.
 2. Açılan seçeneklerde “Yeni APN” seçeneğine tıklayın. ve aşağıdaki şekilde doldurun.
  İsim=”TURKCELL MMS”
  APN=”mms”
  Kullanıcı adı=”mms”
  Şifre=”mms”
  MMSC=”http://mms.turkcell.com.tr/servlets/mms”
  MMS Proxy=”212.252.169.217″
  Bağlantı Noktası (Port)=”8080″
  MCC=”286″
  MNC=”01″
  Kimlik doğrulama türü=”PAP”
  APN türü (Type)=”mms”
 3. Diğer kısımları boş bırakın veya default yada Ayarlanmadı olarak bırakın.
 4. Sağ üst köşedeki Menü tuşu veya ÜÇ noktalı butona basın ve “Kaydet” seçeneğine tıklayarak APN’yi kaydedin.
 5. Erişim Noktası Adları kısmına “Turkcell MMS” seçeneğinin geldiğini göreceksiniz. Son olarak bu seçeneğe tıklayarak işaretleyin.

Daha fazla bilgi için buradaki resmi Turkcell web sitesini kontrol edebilirsiniz.

Turkcell apn 2018, Turkcell internete giremiyorum, Turkcell şebeke ayarları, Turkcell manuel internet ayarları, Turkcell internet ayarları samsung, Turkcell 3g internet ayarları, Turkcell bedava internet apn, Turkcell apn ayarları

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle