Root Kaldırma, Android Root Nasıl Kaldırılır?

Android Root Kaldırma işlemi, Bazen Android telefonda heyecan arayarak root yapabiliyoruz veya telefoncuya verdiğimiz telefon Root yüklü olarak elimize geçebiliyor. Bu durumda çoğu kişi Android Root Nasıl Kaldırılır merak ediyor. İşte Root kaldırmanın yolları…

Android Telefonunuzu Root yaptıktan sonra tekrar Root’u kaldırmak isteyebilirsiniz. Rootlu telefonlarda bankacılık gibi bazı güvenlik isteyen uygulamalar root lu telefonlarda çalışmayabilirler. İşte bu gibi durumlarda root kaldırmak isteyebilirsiniz.

Root Kaldırma

Android cihaz ve telefonları root yaptığınızda tüm sistemi istediğiniz şekilde değiştirme yetkisine sahip olmuş olursunuz. Google Play Store’ de çoğu uygulamalar root lu telefonlarda çalışmaktadır. Tabi bunların çoğu araçtır. Root yapılan telefonlarda gereksiz sistem dosyalarını silebilme, cihaza kendi ayarlarımızı uygulama, oyunlarda hile yapma, Sistem ayarları üzerine değişiklik yapabilme gibi daha bir çok işlevi vardır.

Yukarıda saydığımız tüm bu yararlı görünen özelliklerin yanı sıra, Root yapmanın bazı dezavantajları da vardır. Bunların başında Cihazınızın Garanti kapsamından çıkması, bankacılık uygulamalarının çalışmaması veya sizi uyarması, casus yazılımların daha kolay bulaşma riski vb. Bu gibi durumlarda Android cihazınızdan Root erişimini kaldırmak isteyebilirsiniz.

Root’u Uygulamalardan Gizleme, ROOT’lu telefonda çalışmayan uygulamalar nasıl çalıştırılır?

Android Root Nasıl Kaldırılır?

Root yaptığınızda telefonunuzun bootloader kısmı kırılır ve system/xbin kısmına su kodu ve telefona Superuser uygulaması yüklenir. Aşağıda anlatacağımız şekilde root erişimini kaldırabilirsiniz ancak bu cihazınızın orijinal yapısını tekrar eski haline getirmeyecektir. Örneğin bankacılık uygulamaları root uyarısı vermeyecektir ancak telefon yazılım güncelleme yapamayacaktır. Cihazınızı orijinal fabrika haline getirmek için Cihazınıza Stock Rom (Orijinal yazılım) yüklenmesi gerekmektedir. Ancak bu uğraşmalı olduğu için aşağıdaki yöntemler orta düzeyde (root uyarılarından ve risklerinden kurtulmak için) daha pratik olmaktadır.

Android Cihazınızı Rootlu ise, bir Root erişim yöneticisi uygulamasına sahipsiniz demektir. Bunlar Magisk, SuperSU, Superuser, Kinguser vb adındadır.  Bu uygulamalar ile root yetkilerini yönetebilir ve hangi uygulamalara root yetkisi vereceğinizi seçebilirsiniz. Hangi Root uygulamasını kullandığınızı öğrendikten sonra aşağıdaki size uygun işlemleri uygulamaya geçebilirsiniz. Genelde Magisk uygulaması telefonlara yüklenir.

Magisk ile Root Kaldırmak

 1. Android Cihazınızda Magisk uygulamasını bulup açın.
 2. Magisk Ana ekranında “Magisk’i Kaldır” butonunu göreceksiniz düğmeye tıklayın.
 3. Daha sonra “TAMAMEN KALDIR” seçeneğine tıklayın.
 4. Magisk kendini kaldırmaya başlayacaktır. İşlem sonunda telefon otomatik olarak yeniden başlatılır.

Magisk ile Root kaldır

SuperSU ile Root kaldırmak

 • Android Cihazınızda SuperSU uygulamasını bulup açın.
 • Daha sonra “Ayarlar” sekmesine geçin.
 • Aşağılara gidin Temizle kısmı altında “Root kaldırma” seçeneğine dokunun.
 • Gelen Pencerede “DEVAM ET” butonuna dokunun.
 • Root kaldırma başarılı uyarısını göreceksiniz.
 • Son olarak telefonunuzu yeniden başlatın.

SuperSU ile Root kaldırmak

KingRoot ile Root kaldırmak

 • Android Cihazınızda KingRoot uygulamasını bulup açın.
 • Daha sonra Sağ üst köşedeki ” ” Düğmesine Tıklayın.
 • Açılan Menüde “General setting” seçeneğine tıklayın.
 • Aşağılara gidin uninstall and clear root başlığı altında “Uninstall KingRoot” seçeneğine tıklayın.
 • Gelen Pencerede “Continue” Düğmesine tıklayın.
 • Son olarak telefonunuzu yeniden başlatın.

KingRoot ile Root silme
Telefonunuzda SuperSU veya KingRoot ‘tan farklı bir uygulama varsa aynı yöntemle kaldırmaya çalışabilirsiniz. Root kaldırma ayarları benzer olacaktır.

Impactor Unroot ile tek tıkla Root kaldırma

Root kaldırma işlemlerini basitleştiren bir uygulama Google Play Store’da yayınlandı. Bu uygulama ile birkaç adımda Unroot yapılabiliyor, yani Root tamamen kaldırılabiliyor. Impactor Universal Unroot uygulamasını telefonunuza yükleyin ve açın. Açılışta sizden Root izni isteyecektir. İZİN VER deyin. Uygulama Telefonunuzda hali hazırda root bulunduğunu doğrulayacak ve Root check yeşil olacaktır.

Impactor Unroot ile tek tıkla Root Silme

Rootu kaldırmak için: Turuncu ok işaretli butona tıklayın. Confirm unroot penceresi açılacaktır. Burada CONTINUE butonuna dokunun ve Root’un kaldırılmasını bekleyin. Root kaldırma sonrası cihazınız yeniden başlatılabilir.

Kingo ROOT ile Root Kaldırma

Çoğu Android kullanıcısı bilecektir, Kingo Root programı ile android telefonları root yapabiliyoruz. Ancak Kingo ROOT uygulamasının root yapma özelliği yanısıra Root’u kaldırma özelliği de var. Kingo ROOT kaldırma için öncelikle Android cihazınızın USB Hata ayıklama özelliğini açmanız gerekiyor.
USB hata ayıklama

 1. Geliştirici seçeneklerini açmak için: öncelikle Telefonunuzda Ayarlar / Telefon Hakkında / Yazılım bilgileri kısmına gidin.
 2. Burada Yapım numarası kısmına 5-6 defa üst üste tıklayın, Taki “artık bir geliştiricisiniz” diyene kadar.
 3. Daha sonra geri gelip Geliştirici seçeneklerine girin. Burada USB hata ayıklama özelliğini aktif yapın.

Adım 1: Öncelikle Kingo ROOT programını bilgisayarınıza indirip kurun. Geliştirici seçeneklerini açtıysanız, Kingo ROOT programını açın. Cihazı USB’ye USB kablosunu da Bilgisayara bağlayın.
Kingo Connecting
Adım 2: Telefon ekranına USB hata ayıklamasına izin verilsin mi? diye bir uyarı gelir. Bu bilgisayardan her zaman izin ver kutucuğunu işaretleyip TAMAM butonuna dokunun. Ardından telefon ekranında sizden Root izni isteyecektir. Sizde izin ver/Allow deyin.
Kingo ROOT ile Root Devredışı bırakma
Adım 3: Son olarak program cihazınızı gördüyse ve yukarıdaki resimdeki gibi karşınıza REMOVE ROOT butonu geldiyse. REMOVE ROOT butonuna tıklayın ve Root’u telefonunuzdan kaldırın. 3-5 dakika kadar kaldırma işlemi sürebilir.
Kingo ROOT ile Root Kaldırıldı
Adım 4: Remove ROOT Succeeded! yazısı gelince “Finish” butonuna basın. Telefonunuz rootsuz olarak yeniden başlayacaktır.

Elle Root Kaldırma

Elle Root kaldırmak için, bir Root desteği olan dosya yöneticisine ihtiyaç vardır. Size tavsiye edebileceğim Root Explorer veya ES File Explorer dir. Google play store’den yükledikten sonra uygulamayı açın. Ben Root explorer ile örnek vereceğim.

 1. Root Explorer’i açın. Açılışta Root yetkisi isteyecektir. İzin ver Deyin.
 2. Daha sonra Root Sekmesine geçin.
 3. System/app klasörüne gidin.
 4. Burada SuperSU veya superuser isimli dosya veya klasör’ü silin.
 5. Daha sonra System/xbin Klasörünü bulup açın.
 6. Burada su isimli dosyayı bulup silin.
 7. Son olarak telefonu yeniden başlatın.

Stock Rom yüklemek – Orijinal Yazılıma Dönme

Yukarıdaki işlemler cihazınızda root silme için işe yaramadıysa son çare: Telefonunuza Stock Rom yüklemeniz gerekmektedir. Her telefonun stock romu ve yükleme şekli aynı olmadığı için tek seferde paylaşmamız mümkün değildir. Ancak sitemizde Stock Rom bölümüne bakarak, mevcut stock rom yükleme rehberlerine bakabilirsiniz.

superuser root kaldırma, root kaldırma samsung, kingo root kaldırma, kolay root kaldırma, supersu root silme sorunu, s5 root kaldırma, root kaldırma 2017, huawei root silme

Abone Ol
Bildir
guest
13 Yorum
En Yeni
En Eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Berk
Berk
8 ay önce

Merhaba telefonum yurtdışından root attılar geçen kaldırmak için götürdüm kaldırdık dediler ama hala Root hatası veriyor.
Impactorden denedim olmadı.
Nasıl yapabilirim telefon Xiaomi note 10 pro
Ayrıca root Explorer da da su çıkmadı.
Ayrıca kaldırırsam imei gidermi?

Berk
Berk
8 ay önce
Yanıt  Teknik Not

Evet kaldırmamışlar,

Sizin sitenizden magiskin uygulamasını indirmeye çalıştığımda bu paket telefonunuzdaki başka bir paket ile çalışmıştır diyor ve indirmiyor.

Yani buradan telefonumda magisk olduğunu anlıyoruz.

Fakat, magiski ben önceki gün ne olduğunu bilmiyorum diye ana ekrandan sildim ve şimdi tüm uygulamalara baksamda ayarlardan bulamadım.

Magiski nasıl bulurum?
bulup kaldırıcağım root’u.

Aliye
Aliye
1 yıl önce

Merhaba telefonumda root var ve banka mobil uygulamalarından tutun bir çok uygulamaya kadar giremiyorum nasıl kaldiricam

Ahmet ee
Ahmet ee
1 yıl önce

Android box da root nasıl kaldırabiliriz

Yaren
Yaren
1 yıl önce

Telefonumda bahsettiğiniz uygulamaların hiç biri yüklü degil ama hala root gözüküyor ne yapmam gerek?

Ömer
Ömer
1 yıl önce

abi unroot indirdim denedim olmadi Exploreri indirdim adim adim dediklerine baktim klasörü açıyorum supersu ya da superuser diye dosya yok çikiyorum xbine giriyorum su diye klasör yok ben nasil kaldır am bu rootu ya telefon da supersu superuser kinguser falan diye uygulamada yok

Ömer Raif Tekin
Ömer Raif Tekin
4 yıl önce

Eyvallah admin kralsın