Wordpress

Benzer Yazı içeriklerini toplu halde değiştirme – SQL Komutu, Toplu Halde Yazı veya Başlık İçeriğini Değiştime, SQL UPDATE Komutu ile içerik değiştirme

Merhaba Değerli Teknik Not misafiri Benzer Yazı içeriklerini toplu halde değiştirme için bir SQL Komutu mevcuttur. Bu sayede WordPress sitenizdeki çoğu konuda kullandığınız bir içeriği, örneğin bir kelimeyi tek tek yazıları düzenleyerek değiştirme yerine, bu işi tek bir satırla halleden sql kodunu kullanmak hem daha hızlı hemde daha pratik olacaktır.

Benzer Yazı içeriklerini toplu halde değiştirme

Örnek vermek gerekirse; Diyelim ki sitemizde çoğu konuda “Teknik Not” cümlesini kullanmışım, ben bu cümleleri “tekniknot.com” ile değiştirmek istiyorum. Ancak bunu teker teker yazıları düzenleyerek yapmaya kalksam baya zamanımı ve emeğimi alacaktır. Yada resimlerdeki bir bağlantıyı değiştirmek istiyorum. İşte bu SQL kodu ile tek satırla tüm kelimeleri veya cümleleri kısa sürede değiştirebiliriz.

Bildiğiniz gibi bu işlemlere başlamadan önce ne olur ne olmaz, bir sıkıntı durumunda tekrar eski haline dönebilmek için MySQL veritabanı yedekleme işlemini yapmayı unutmayın. Bu işlemler için phpMyAdmin kullanabilirsiniz.

MySQL Toplu Veri Değiştirme

phpMyAdmin de sol panelde Veri tabanınızı seçin. Ardından yukarıdaki sekmelerde SQL Sekmesine tıklayın. Ardından aşağıdaki kodu o alana yapıştırın. Kendinize göre düzenledikten sonra Sağ aşağıdaki Git butonuna tıklayarak işlemi başlatın.

Bu kod wp_posts tablosundaki post_content sütunu içindeki eski veri ‘yi yeni veri ile değiştirecektir.

Websitenizin başlıklarını değiştirmek için ise aşağıdaki sql komutu kullanabilirsiniz.

Bu kod wp_posts tablosundaki post_title sütunu içindeki eski kelime yi yeni kelime ile değiştirecektir.

NOT: Tablo önekiniz wp_ değilse wp_posts kısmını değiştirmeyi unutmayın.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle