Wordpress

phpMyAdmin ile Veri Tabanı Yedekleme ve Geri Yükleme, WordPress Veritabanı yedekleme, MySQL Veri Tabanı Yedekleme, Veritabanı elle yedekleme, WordPress yedek alma, Veritabanı geri yükleme, phpMyAdmin ile Veritabanı Yedekleme

phpMyAdmin ile Veri Tabanı Yedekleme ve Geri Yükleme

WordPress MySQL Veri Tabanı yedekleme için, herhangi bir eklenti kullanmadan elle nasıl yapılacağını öğrenmek ister misin? Manuel yedekleme yöntemini bilmek ihtiyacınız olduğunda hızlı bir şekilde veri tabanınızın yedeğini oluşturma imkanı sunar. Bu makalede, sizlere nasıl elle WordPress veri tabanının yedeklendiğini anlatacağız.

Neden elle WordPress veri tabanını yedeklemeliyiz?

Her zaman belli aralıklarla WordPress Yedekleme yapmak gerekmektedir. Çünkü ne zaman ne olacağı belli olmaz. Elinizde güncel bir yedeğin olması sizi sorunlardan rahatça kurtarır. Mesela WordPress Tablo Ön Ekini Değiştirmek riskli olabiliyor buda yedeklemenin yararını gösteriyor.

Hack girişimlerinden sonra ya da eklenti hatalarından sonra Yönetici alanınıza erişimi kaybedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda çabuk toparlanmak için sitenizin yedeğini almanız önem arz etmektedir.

Veri tabanında bunun en önemli aşamasıdır. Eklenti ile de yedek alsanız. Mecbur phpMyAdmin ile geri yükleme yapmak zorundasınız. Tabi eğer yönetim paneline erişimi kaybettiyseniz. Her zaman bir hata yüzünden geri yükleme yapılmaz bazen hostunuzu değiştirmek içinde yedekleme yapmak ve yeni hostta geri yüklemek gerekir.

Bir elle veri tabanı yedekleme tam bir eklenti tarafından oluşturulan veri tabanı yedekleme ile aynıdır. Şimdi elle veri tabanı nasıl yedeklenir bir göz atalım.

phpMyAdmin kullanarak veri tabanı yedeği almak

Bu yöntem için biz phpMyAdmin kullanacağız. phpMyAdmin web tabanlı bir arayüz kullanarak MySQL veritabanını yönetmeye izin veren açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Çoğu WordPress hosting sağlayıcılarında önceden yüklü bulunmaktadır.

  1. Öncelikle WordPress hosting kontrol paneline giriş yapmalısınız. Oturum açma, veritabanı bölümünde phpMyAdmin tıklayın.

phpMyAdmin ile Veri Tabanı Yedekleme ve Geri Yükleme

  1. phpMyAdmin penceresi açılacaktır. WordPress veritabanı tablolarınız gözükmediyse veri tabanı adınıza tıklayın ve tabloların listelenmesini sağlayın.
  2. Basit olarak Üst panelde Dışa aktar sekmesine tıklayın ve açılan pencerede Dışa aktarma yöntemi: Hızlı, Biçim: SQL seçtikten sonra Dışa aktar veya Git butonuna tıklayın, böylece veri tabanı yedeğiniz .sql uzantılı olarak inecek.

phpMyAdmin kullanarak veri tabanı yedeği almak

  1. Bazı ayarlamalar yaparak yedek almak için; Dışa aktar sekmesine gidin. Dışa aktarma yöntemi: Özel seçin. Biçim: SQL Seçin. Tablolar: Tümünü seç Yapı ve Veri seçin. Dosyanın karakter grubu: utf8 seçin. Sıkıştırma: Zip olarak seçin. ve son olarak en aşağıda solda Git butonuna basın ve yedeğiniz sıkıştırılmış olarak inmeye başlayacaktır.

phpMyAdmin kullanarak veri tabanı yedeği almak

phpMyAdmin kullanarak Veri Tabanı yediğini geri yükleme

  1. bir veri tabaınız yoksa eski adıyla yeni bir tane oluşturun ve tıklayın. Eski veri tabanı için ise Yapı kısmından tüm eski tabloları seçin ve silin.
  2. Veri tabanınız seçili iken İçe aktar sekmesine tıklayın. Açılan sayfada Dosya Seç butonuna tıklayarak .zip veya .sql uzantılı yedeinizi seçin. Dosyanın karakter grubu: utf-8 olarak seçin. Son olarak en aşağıda İçe Aktar veya Git Butonuna tıklayın.

phpMyAdmin kullanarak Veri Tabanı yediğini geri yükleme

Herşey buu kadardı.Wordpress ile ilgili diğer yazılarımıza ve güvenlik önlemlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle