Wordpress

WordPress Veritabanı Temizleme, Wordpress Veritabanı Optimize Etme, WordPress Veritabanı Boyutunu Düşürmek, WordPress Veritabanı Boyutunu Küçültmek

WordPress sitelerinde, zamanla yazıların çoğalmasıyla Veritabanı boyutu da artar. Bu durumda WordPress Veritabanı Temizleme ve Optimize yapmak gerekmektedir.

WordPress Veri tabanında boyut tamamıyla yazılardan oluşmamaktadır. WordPress’in özelliklerinden bir tanesi de; bir yazı oluşturulurken bu yazı üzerinde her defasında yaptığınız değişiklikleri ve her taslağı kaydettiğinizde, bunları ayrı ayrı muhafaza eder ki gerektiğinde eski yazınıza dönebilesiniz.

WordPress Veritabanı Temizleme ve Optimize Etme

Bu sürümler ve taslakların yanı sıra, Geri dönüşümdeki yazılarında birikmesi ile veri tabanı boyutu artar. Bu durum yedekleme işlemlerinde sizlere zorluk yaşatır. Aynı zamanda şişik bir veri tabanında performans düşüklüğü de ortaya çıkabilir. İşte bu durumda WordPress’te Veritabanı Temizleme ve Optimize yapmak gerekmektedir.

Her Veritabanı müdahale öncesinde yapıldığı gibi, WordPress Veritabanı yedekleme yapmanız gerekmektedir. Bu yedek size bir sorun olduğunda eski çalışır veri tabanınıza geri gitmenizi sağlayacaktır.

Aşağıda verceğimiz SQL komutlarını, Hosting Panelinizden phpMyadmin‘e giriş yapın burada veri tabanınızı seçin. Ardından Yukarıdaki SQL Sekmesinde aşağıdaki komutları girip “Git” Butonu ile çalıştırın. (her defasında tek komutu çalıştırın)

WordPress Veri tabanında Yazı sürümlerini silme:

WordPress Veri tabanında Geri Dönüşümdeki yazıları silme:

Ardından Aşağıdaki Komutu da çalıştırın:

WordPress Veri tabanında tablolar arasında kopuk, ilişkisi kalmamış verileri silme:

wp_commentmeta tablosundaki spam mesajları silme:

wp_postmeta tablosundaki çöpleri temizleyelim:

Ardından aşağıdaki komutu da çalıştırın:

wp_options tablosundaki transient isimli gereksiz kayıtları silmek:

Ardından aşağıdaki komutu da çalıştırın:

wp_posts tablosunu çöp kayıtlardan temizleyelim:

Ardından aşağıdaki komutu da çalıştırın.

NOT: Eğer Tablo ön ekinizi değiştirdiyseniz, Yukarıdaki komutlarda kırmızı ile belirttiğim tablo ön eki sizde ne ise onunla değiştirmelisiniz. Tablo ön ekinizi değiştirmediyseniz, yukarıdaki komutları olduğu gibi çalıştırabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle