Android Sistem Uygulamalarını Kaldırma

Android Sistem Uygulamalarını Kaldırma Rootsuz, Root olmadan ADB ile Android Sistem Uygulamalarını Silme. Samsung, LG, HTC, Huawei Gereksiz Sistem Uygulamalarını Silme. Android silinmeyen uygulamaları silme, Telefondan silinmeyen uygulamaları silme, adb ile uygulama silme

Android gereksiz sistem uygulamaları

Android Telefonumuzu ilk aldığımızda bazı uygulamalar yüklü olarak gelir. Genellikle bu uygulamalar sistem uygulaması olarak yerleştirildiği için kaldırılamıyor. Birçoğumuz için telefonumuzdaki uygulamalar gereksizdir. Bu uygulamaları kullanmayacağımız halde arka planda açık kalıyor gereksiz sistem kaynağını tüketiyor.

Bu uygulamaların çoğu telefon üreticisi tarafından para karşılığında sisteme ekleniyor böylece bize zorla uygulamayı kullandırtıyor. Bu uygulamaların bazıları da casusuluk amacıyla ekleniyor. Örneğin Google’nin kendi uygulamaları Google+, Drive, Fotoğraflar, Hangouts gibi uygualamaları kullanmadığımız halde kaldıramıyoruz.

Sistem bazı uygulamayı devre dışı bırakmamıza izin veriyor ancak, devre dışı bıraktığımız uygulamaların hala çalıştığını görüyoruz. İşte bizde sizler için Android Sistem Uygulamalarını Kaldırma adlı bu rehberi hazırladık. Böylece İstemediğiniz sistem uygulamalarını silebileceksiniz.

Android Sistem Uygulamalarını Kaldırma

Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan adb-setup programını indirip bilgisayarınıza kurun. Kurarken klavyeden hep “Y” tuşuna basarak ilerleyin ve kurulumu tamamlayın. Böylece adb programını bilgisayarınıza kurdunuz.

adb-setup > İndir

Android telefonumuzda ADB özelliğini kullanabilmek için, önce telefonumuzda geliştirici seçeneklerini aktif yapmamız gerekmektedir.
USB hata ayıklama

 1. Geliştirici seçeneklerini açmak için: öncelikle Telefonunuzda Ayarlar / Telefon Hakkında / Yazılım bilgileri kısmına gidin.
 2. Burada Yapım numarası veya Derleme numarası kısmına 5-6 defa üst üste tıklayın, Taki “artık bir geliştiricisiniz” diyene kadar.
 3. Daha sonra geri gelip Geliştirici seçeneklerine girin. Burada USB hata ayıklama ve özelliğini aktif yapın.
 4. Telefonumuzu ekran açıkken USB ile bilgisayara bağlayalım. Klavyeden “Win+R” Tuşlarına birlikte basalım, açılan kutuya “cmd.exe” yazıp “ENTER” tuşuna basın. Aşağıdaki adb devices kodunu kopyalayıp Siyah ekrana sağ tıklayarak yapıştırıp, sonrasında ENTER‘a basın. telefonun ekranına “USB Hata Ayıklamasına izin verilsin mi?” diye bir uyarı gelecek; Bu bilgisayara her zaman izin ver kutucuğunu işaretleyip “TAMAM” tuşuna basın.

  adb devices

 5. Cihazınız adb modunda bağlandı. Şimdi aşağıdaki adb shell komutunu CMD ekranına girin ve ENTER tuşuna basın. Böylece siyah CMD ekranında [email protected]:/ şeklinde bir yazı gelir.

  adb shell

 6. Şimdi sıra geldi hangi uygulamayı kaldıracağımıza. Bize kaldıracağımız uygulamanın paket adı lazım paket adları şu şekildedir: com.android.chrome Kaldıracağımız uygulamanın paket adını Link2sd uygulaması ile öğreneceğiz. Play Store’den Link2sd uygulamasını telefonunuza yükleyin.
 7. Link2SD uygulamasını açın. Filtre simgesine tıklayın. Ardından Sistem seçeneğini seçin. Şimdi silmek istediğiniz uygulamayı bu listeden bulun ve tıklayın. Gelen pencerede com. ile başlayan paket adını göreceksiniz işte bu paket adını not defterine yazın. Şimdi geçelim sistem uygulamasını silme işlemine
  Android Sistem Uygulamalarını Kaldırma ROOTSUZ
 8. Şimdi sileceğiniz uygulamanın paket adını da aşağıdaki koda ekleyerek siyah cmd ekranına sağ tıklayıp yapıştırın. Örneğin: pm uninstall -k --user 0 com.google.android.talk Ardından ENTER tuşuna basın ve Success yazısını gördüyseniz uygulama başarıyla silindi demektir.

İşte bu şekilde silmek istediğiniz sistem uygulamasını Link2SD programı ile paket adını öğreniyoruz ve yukarıdaki kodun sonuna ekleyip kodu CMD ekranına giriyoruz.

Android Sistem Uygulamalarını Kaldırma ROOTSUZ

Burada önemli nokta şu: bilmediğiniz uygulamaları silmeyin, aksi halde telefon yazılımsal hata verebilir. Gereksiz olduğunu düşündüğünüz uygulamaları bu şekilde silebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
4 Yorum
En Eski
En Yeni
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
batuhan
batuhan
2 yıl önce

bu uygulama ile programlar siliniyor mu yoksa devre dışı kalma gibi bir durum mu söz konusu?telefon hafızasında herangi bir azalma olmadı sildiğim halde?

ramazan
ramazan
30 gün önce

“not installed for 0” hatası alıyorum