Android Cihazlarda Batarya Kalibrasyonu Yapmak

Android Cihazlarda Batarya Kalibrasyonu Yapmak (Rootsuz) Android Cihaz Batarya Kalibrasyonu, Batarya Kalibrasyon İşlemi Nasıl Yapılır? Battery Calibration, Batarya Kalibrasyonu nedir, Kalibrasyon nasıl yapılır? Android Telefonlara Batarya Kalibrasyonu Yapmak

Merhaba sevgili Misafirimiz, bu yazıda Android Cihazlarda Batarya Kalibrasyonu Yapma işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. Peki hangi durumlarda batarya kalibrasyonu yapmalı, onu anlatalım.

Telefonunuzun pili çok eski değilse veya fiziksel bir sorunu yoksa, ancak şarj sürenizde anlamsız değerler varsa, Telefonunuzu şarjdan çıkarırken birden şarjın düşmesi veya şarjınız daha %10 iken hemen telefonun kapanması gibi durumlarda batarya kalibrasyonu yapmanızı tavsiye ederiz.

Android Cihazlarda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle Telefon kendiliğinden kapanana kadar, telefonu kullanıp şarjı bitirin. Kapanan telefonu tekrar açın ve tekrar kendiliğinden kapanana kadar kullanın.
 2. Ardından Kapalı Telefonu şarja takın ve tam dolana kadar şarjda tutun. (Orijinal şarj aleti olsun)
 3. Bataryası dolan telefonu Led Yanar (Led Genellikle Yeşildir). Yada Bataryanın 100% olduğunu belirten yazı ekranda belirir. Telefonu Şarjdan çıkarın ve telefonu güç tuşuna basarak açın.
 4. Telefon açık iken tekrar şarj ‘a takıyoruz ve bataryanın 100% ve tam dolu olduğunu gördükten sonra 1dk. daha şarjda kalsın.
 5. Daha sonra telefonu şarjdan çıkarın ve güç tuşuna basarak kapatın. Telefon kapalı iken tekrar şarja takın. Bataryanın tam dolu olduğunu gösteren ışığın yanması veya 100% olduğunu gösteren ekran görüntüsünden 1dk. sonra telefonu şarjdan çıkarın ve açın.
 6. Telefonda şarj seviyesi 100% olana kadar tekrar şarja takın ve 100% olmasını bekleyin.
 7. Batarya 100% olunca telefonu Şarjdan çıkarın ve Telefon kendiliğinden kapanana kadar oynayın (Telefon ışığını yükseltin, wifi, bluetoth, gps açın)
 8. Telefon kapandıktan sonra Tekrar şarja takın. Bataryayı doldurun.
 9. Batarya dolunca Telefonu şarjdan çekin ve açın.
 10. Açık halde de Telefonu Şarja takın 100% olduktan 1dk. sonra Şarjdan alıp artık normal şekilde kullanabilirsiniz.

Telefonu Rootlu olanlar Aşağıdakileri de uygulasın:

 1. Yukarıdaki Onuncu adımda telefon açık ve şarjdayken Android Marketten Battery Calibration Uygulamasını yükleyin.
 2. Battery Calibration uygulamasını açın Root erişim iznini verin.
 3. Daha sonra “CALIBRATE” butonuna tıklayın ardından telefonu şarjdan çıkarın.
 4. Telefonu yeniden başlatın yada kapatıp açın. Ardından telefonu şarja takın dolmasını bekleyin.
 5. Batarya Dolduktan sonra telefonu çıkarın ve açın. Telefon açılınca tekrar şarja takın 100% yazdıktan 1dk. sonra telefonu çıkarıp normal şekilde kullanabilirsiniz. (Battery Calibration uygulamasını silebilirsiniz.)

Bataryanızın ömrünü nasıl uzatırsınız?

 • Bu işlemleri sık sık uygulamayın, telefonunuza ve bataryanıza zarar verebilirsiniz. Bu işlemleri üç ayda bir yapmanız yeterlidir.
 • Bu işlemleri Yeni ve sağlıklı bataryalarda denemeyin.
 • Telefonunuz Tam dolduğunda şarjda bırakmayın çıkarın.
 • Telefonunuzu şarjda iken kullanmayın.
 • Normal kullanımda Telefonunuzun şarjı %5 in altına düşmesin
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle