Yeni Saate Göre Otomatik Saat Güncelleme Ayarları

Türkiye’de Kış Saat’i uygulamasına son verildi. Yeni Saate Göre Otomatik Saat Güncelleme Ayarları Nasıl Yapılır? Android, İphone, Windows Saat Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de Kış Saat’i uygulamasına son verildi. Bu yüzden Telefon ve Bilgisayarlar Kendiliğinden bir saat geri aldı. Bunun için Telefon ve bilgisayarlarınızın Otomatik Saat Güncellemesi Özelliğini kapatın denildi. Ancak Bu durum, başta Sosyal Medya uygulamalarında bir saatlik fark olmasına ve Telefonun bataryası çıkarılıp takılırken, saat’in sıfırlanmasına neden oluyordu.

Yeni Saate Göre Otomatik Saat Güncelleme Ayarları Nasıl Yapılır?

Telefon ve bilgisayar yazımlarına en azından yeni güncelleme gelene kadar Sizlere Doğru bir rehber hazırlamaya karar verdik. Doğru saat ayarını yapmak için hazırladığımız bu rehberden “telefonun saat ayarı nasıl değiştirilir?, saat ayarlama işlemleri nasıl yapılır?, saati nasıl değiştirebilirim?” gibi sorularla birlikte, şuan saatinin kaç olduğunu öğrenebilir ve cihazlarınızın saat ayarlarını yapabilirsiniz.

Hazırladığımız bu rehberde Telefon ve Bilgisayarlarınız Yeni Saat sistemine göre, yine saatleri otomatik güncelleyebilecek ve Otomatik Saat Güncellemesini kapatmanıza gerek kalmayacak.

Türkiye’de şu an Saat kaç?

Android Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzdan: Ayarlar > Genel > Tarih & Saat kısmına gidin. Otomatik saat dilimi seçeneğini devre dışı bırakıp, GMT+03:00 Bağdat seçilir. Böylece Telefonunuzun saati, widgetleri ve uygulamalarınız doğru saatte çalışacaktır.

Yeni Saat'e Göre Otomatik Saat Güncelleme Ayarları

iOS Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

iPhone, iPad, iPhone Touch, Apple Watch gibi cihazlar için: Öcelikle Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat bölümüne gidrerek “Otomatik Ayarla” özelliğini devredışı bırakmanız gerekiyor. Ardından altta beliren saat ayarlarından Saat Dilimi seçeneğini Bağdat olarak seçin.

Windows Phone Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

Windows Mobile Cihazlarda saat ayarını yapmak için: Ayarlar > Tarih+Saat kısmına gidin. Saat dilimini otomatik olarak ayarla kısmını Kapalı yapın. Saat dilimi kısmını (UTC+03:00 Bağdat) olarak ayarlayın.

Windows Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle klavyeden Windows + R Key Win+R tuşlarına birlikte basın. Açılan pencereye “timedate.cpl” yazın ve ENTER tuşuna basın. Veya Windows bilgisayarınızda Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge kısmından da saat ayarlarına ulaşabilirsiniz.

timedate.cpl

  1. Tarih ve Saat sekmesinde iken Saat dilimini değiştir… butonuna tıklayın. Açılan pencerede Saat dilimi: listesinde (UTC+03:00 Bağdat) seçip Tamam butonuna tıklayın. Daha sonra tekrar Tamam butonuna tıklayarak işlemleri tamamlayın.

Yeni Saat'e Göre Otomatik Saat Güncelleme Ayarları

Saat dilimi olarak, +03:00 Bağdat Seçmemizin nedeni; hem kış saati için bir saat fazla olması, hemde yıllık saatin sabit olması; yani bu ayarı seçtikten sonra, yazın tekrar ayar yapmasına gerek yoktur.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle