Wordpress

WordPress Kırık Bağlantıları Tespit Etme, Kırık link tespiti, Broken Link Checker Kırık Link Tespit Etme, WordPress te kırık linkleri otomatik olarak tespit edin.

WordPress Kırık Bağlantıları Tespit Etme

Web site sahipleri için zorlu işlerden biri de Yayınladıkları içeriklerde bulunan Bağlantıları, Linkleri, Resimleri, Ekleri vb. takip etmektir. Bu durumlarda kırık bir bağlantı ziyaretçide olumsuz bir hava bırakır. Bağlantıları tek tak kontrol etme imkanımız olmadığı için bunu otomatik olarak bizim yerimize yapacak eklentiler vardır.

WordPress‘in en güzel yanlarından biri de, eklentiler ile daha fazla işlev kazandırabilme özelliğidir. WordPress’te kırık bağlantı ve linkleri otomatik olarak tespit edip, bizi uyaracak çok güzel bir eklenti mevcuttur. Bu eklentinin adı: Broken Link Checker yani Kırık Bağlantı Bildirici’dir.

Ekletniyi yüklemek için:

WordPress Paneli > Eklentiler > Yeni ekle yolunu takip edin. arama kutusuna “Broken Link Checker” yazın. arama sonuçlarında eklentiyi yükle butonuna tıklayarak yükleyin.

Wordpress Kırık Bağlantıları Tespit Etme

Kırık Bağlantı Bildirici

Bu eklenti, WordPress blog’unuzu izleyecek ve kırık bağlantılar varsa bulup bulunmadığını size hem panelde hemde e-mail ile bildirecek.

 • Yayınlarınızdaki, sayfalarınızdaki, yorumlarınızdaki, blogroll’daki ve özel alanlardaki bağlantıları izler (isteğe bağlı).
 • Çalışmayan, eksik resimler ve yönlendirme yapan bağlantıları tespit eder.
 • Gösterge Tablosu’ndan veya e-postayla sizi uyarır.
 • Kırık bağlantıları yayınlarda farklı görüntüler (isteğe bağlı).
 • Arama motorlarının bozuk bağlantıları izlemesini engeller (isteğe bağlı).
 • Bağlantıları URL, bağlantı metni vb. Kullanarak arayabilir ve filtreleyebilirsiniz.
 • Her yazıyı manuel olarak güncellemeden, Bağlantılar doğrudan eklentinin sayfasından düzenlenebilir
 • Son derece yapılandırılabilir.

Broken Link Checker Özellikleri

Kurulum tamamlandıktan sonra eklenti, yayınlarınızı, yer imlerinizi (AKA blogroll) ve diğer içeriği ayrıştırmaya ve bağlantılar arar. Sitenizin boyutuna bağlı olarak bu işlem birkaç dakika ila bir saat veya daha fazla sürebilir. Ayrıştırma tamamlandığında, eklenti, çalışıp çalışmadığını görmek için her bağlantıyı kontrol etmeye başlayacaktır. Yine, bunun ne kadar sürdüğü sitenizin ne kadar büyük olduğuna ve kaç bağlantı olduğuna bağlıdır. İlerleme durumunu izleyebilir ve Ayarlar -> Bağlantı Denetleyicisinde çeşitli bağlantı kontrol seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

Kırık bağlantılar bulunursa, WP yönetim panelinin – Araçlar -> Kırık Bağlantılar‘ın yeni bir sekmesinde bulabilirsiniz. Ayrıca, Gösterge Tablosu’ndaki “Kırık Bağlantı Denetleyicisi” widget’ında bir bildirim görüntülenir. Ekran alanından tasarruf etmek için, widget kapalı olabilir ve sorunlu bağlantılar tespit edildiğinde otomatik olarak genişleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz. E-posta bildirimlerinin ayrı olarak etkinleştirilmesi gerekir (Ayarlar -> Bağlantı Denetleyicisinde).

“Kırık Bağlantılar” sekmesi, varsayılan olarak, şimdiye kadar tespit edilen kırık linklerin listesini görüntüler. Bununla birlikte, yönlendirmeleri görüntülemek veya o bağlantıların bir listesini görmek için o sayfadaki bağlantıları kullanabilirsiniz – bunun yerine çalışma ya da değil. Bir arama yapıp “Özel Filtre Oluştur” düğmesini tıklayarak yeni bağlantı filtreleri de oluşturabilirsiniz. Örneğin, yalnızca yorum bağlantılarını gösteren bir filtre oluşturmak için kullanılabilir.

WordPress Kırık Bağlantıları Tespit Etmede Her bağla ilişkili çeşitli eylemler vardır. Farenizi, yukarıda adı geçen sekmeyi listelenen bağlantılardan birine taşıdığınızda gösterilirler.
 • “URL’yi düzenle”, söz konusu bağlantıyı değiştirmenizi sağlar. Bağlantı birden fazla yerde (ör. Bir posta ve blogroll) mevcutsa, o URL’nin tüm tekrarları değiştirir.
 • “Bağlantı kaldır”, bağlantıyı kaldırır, ancak bağlantı metnini sağlam bırakır.
 • “Kırılmadı”, “kırılmış” bir bağlantıyı elle çalışma olarak işaretlemenizi sağlar. Bir ağdaki aksaklık veya hata nedeniyle yanlışlıkla yanlışlıkla algılandığını biliyorsanız, bu yararlıdır. İşaretli bağlantı yine de periyodik olarak kontrol edilecek, ancak eklenti yeni bir sonuç almadıkça kırık olduğunu düşünmeyecektir.
 • “Dismiss”, bağlantıyı “Kırık Bağlantılar” ve “Yönlendirmeler” görünümlerinden gizler. Normal olarak kontrol edilir ve normal bağlantı stillerini alır (ör. Kırık bağlantılar için bir geçiş efekti), ancak durumu değişmedikçe tekrar rapor edilir. Bir bağlantıyı kırılmış / yönlendirilmiş olarak kabul etmek ve yalnızca olduğu gibi bırakmak isterseniz kullanışlıdır.

Ayrıca, her bir bağlantının durumu hakkında daha fazla bilgi almak için “Durum” veya “Metin Bağlantısı” sütunlarının içeriğini tıklayabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle