Laptop Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor

Laptop başlangıçta siyah ekranda kalıyor açılmıyor, Windows Bilgisayar Açılışta Siyah Ekranda Kalıyor Çözümü, PC açılışta siyah ekranda bekliyor, Windows 11 açılışta siyah ekranda kalıyor, Windows 10 siyah ekranda kalıyor sadece mouse var, Lenovo, Dell, Asus, HP, Acer, Monster, Casper Windows 10 siyah ekran çözüm

Windows Bilgisayar Açılışta Siyah Ekran Sorunu

Windows işletim sistemli bilgisayarınız açılışta siyah ekranda kalıyorsa, bu durum çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve sorunun çözümü için farklı yöntemler gerekebilir. Siyah ekran sorunları genellikle donanım veya yazılım ile ilgili problemlerden kaynaklanır. Bilgisayarınızın güç kaynağından, ekran kartı veya sürücü uyumsuzluklarına kadar birçok etken bu duruma neden olabilir. Ayrıca, BIOS ayarları, işletim sistemi güncellemeleri veya virüs bulaşması gibi yazılım tabanlı sorunlar da siyah ekran problemlerinin kaynağı olabilir. Bu rehberde, siyah ekran sorunlarının olası nedenlerini ve çözümlerini adım adım inceleyeceğiz.

Windows Bilgisayar Açılışta Siyah Ekranda Kalıyor Çözümü

Sorunu çözebilmek adına ve çözüm adımlarını uygulayabilmek için öncelikle Masaüstüne ulaşmamız gerekiyor. Yani bilgisayarı bir şekilde siyah ekrandan çıkarıp açmamız gerekiyor. bunun için birkaç yol var:

  1. Bilgisayarınız Laptop ise Kapağını kapatın sonra açın.
  2. Veya Klavyeden Win + Ctrl + Shift + B tuşlarına birlikte basın.
  3. Veya Bilgisayar Güç tuşuna Bir defa basın bekleyin ve sonra tekrar basın.
  4. Veya Bilgisayarı Güç tuşuna basılı tutup zorla kapatın ve tekrar açın.
  5. Veya Bilgisayarı Güvenli Mod ile Başlatın.

Adım 1: Windows Hızlı Başlatmayı Kapatın

Windows’daki Hızlı Başlangıç özelliği, bilgisayarınızın kapatıldıktan sonra daha hızlı başlamasını sağlar. Bilgisayarınızı kapattığınızda Hızlı Başlangıç, bilgisayarınızı tamamen kapatmak yerine hazırda bekleme durumuna alır. Bilgisayarınız hazırda bekletme yeteneğine sahipse, Hızlı Başlangıç varsayılan olarak etkindir. Ancak görünürde mantıklı görünse de gerçekte bazı sıkıntıları vardır. Bu sıkıntılardan biri de Açılışta siyah ekrana neden olmasıdır. Bunun için Hızlı Başlatmayı kapatmanızı öneririz.

Windows Hızlı Başlatma Nasıl Kapatılır?

Adım 2: AMD Ekran Kartlarından Kaynaklanan Siyah Ekran Hatası

Bazı eski üretim bilgisayarlarda AMD sürücülerinin Windows 10 ve Windows 11 ile uyumsuz olması nedeniyle siyah ekranda kalma sorunları yaşanabiliyor. Bu durumda çözüm için bir kayıt defteri anahtarında bir değişiklik yapmanız gerekiyor.

  1. Öncelikle klavyenizden Windows + R KeyWin+R tuşlarına bitlikte basın. Çalıştır penceresi açılacaktır. kısmına “regedit” yazın ve Tamam Butonuna basın.

regedit

  1. Kayıt Defteri penceresi açılınca Klavyeden Ctrl + F tuşlarına birlikte basın.
  2. Açılan arama kutucuğuna “EnableUlps” yazın ve “Sonrakini Bul” düğmesini tıklayarak arama yapın. Arama biraz uzun sürer. Sabırla bekleyin.
  3. “EnableUlps” değerini bulduğunuzda Fare ile çift tıklayın ve değeri “0” yapın.

  1. Son olarak bilgisayarı yeniden başlatın.

BİLGİ: Bu değerin değişmesini istemiyorsanız. Otomatik Sürücü Güncellemelerini Kapatmanızı öneririz. Bunun için: Windows Sürücü Güncellemelerini Kapatma

Adım 3: Diskinizi hatalara karşı tarayın

Günümüzün depolama alanı ihtiyaçlarını gideren Hard Diskler oldukça hassastır. Bu diskler kullanım şekline ve üretim kalitesine göre zamanla hata vermekte veya kullanılmaz hale gelir. Bazen de dosya sistemi hataları da baş gösterebiliyor. Dosya sistemi hataları genelde yazılımsaldır ve onarılabilmektedir. Açılıştaki siyah ekran sorununa neden olabilmektedir. Disk sorunları ve tespitleri ile ilgili aşağıdaki makalelerden yardım alabilirsiniz.

Disk Sağlığı Nasıl Öğrenilir?
Hard Disk Tarama, Sabit Disk Hataları Nasıl Tespit Edilir?

Adım 4: Bilgisayarınızı Virüslere Karşı Tarayın

Siyah ekran sorunları bazen de virüs kaynaklı olabilmektedir. Bu durumda bilgisayarınızı gelişmiş bir Antivirüs ile taratmanızda yarar vardır. Antivirüs yazılımı, zararlı yazılımları tespit edip kaldırarak sisteminizi temizler ve siyah ekran sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

En iyi Ücretsiz Antivirüs Programları

Adım 5: Windows’u Onarmayı Deneyin.

Tüm çabalarınıza rağmen sorun devam ediyorsa bilgisayarınızı onarmayı deneyebilirsiniz. Hem Windows 11 hem de Windows 10 için onarma işlemlerini anlattık. Aşağıdaki makalelerden yararlanabilirsiniz.

Bazen pc açılışta siyah ekranda kalma nedeni bilgisayarınızın donanım özelliklerinin yetersiz olması olabilmektedir. Windows güncellemeleri ve uyumsuz sürücüler de işin içine girince daha da hantal bir sistem ortaya çıkıyor. Bu durumda bilgisayar açılırken bir müddet siyah ekranda kalır ve sonra açılır. Bunun için bilgisayarınıza ssd yükseltmesi yaparak biraz da olsa hızlandırabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle