HEIC Dosyası nedir? Nasıl Açılır? HEIC JPG Çevirme

HEIC Dosyası nedir? HEIC Dosyası Nasıl Açılır? HEIC Dosyasını JPG Çevirme, HEIC Dosyalarını jpeg Dönüştürme, Viewer HEIC to JPG

HEIC ve HEIF dosya türleri ilk defa 2017 yılında Apple iOS11 ve MacOS HighSierra da karşımıza çıktı. Bu yeni Yüksek Verimli Görüntü Kapsayıcısını ilk defa Apple teknolojilerinde kullanmaya başladı. Bu yeni görüntü biçimi, JPEG veya PNG‘ye göre çok daha küçük dosya boyutları ve birçok kullanışlı özellik vaat ediyor.

HEIC ve HEIF

HEIC, HEIF görüntülerini veya görüntü dizilerini tutan kapsayıcı veya dosya uzantısıdır. HEIF, h.265 olarak da bilinen Yüksek Verimli Video Sıkıştırma (HEVC) kodek teknolojisin kullanır. Hem HEVC hem HEIF, Moving Picture Experts Group (MPEG) tarafından geliştirilen tescilli teknolojilerdir.

Apple, iOS11 cihazları ve macOS High Sierra’daki resimleri için varsayılan format yaptığında HEIF ana akım haline geldi. Ancak diğer işletim sistemleri veya web siteleri henüz bu dosya uzantısını desteklememektedir. Bu nedenle Apple ürünlerini kullanan kullanıcılar fotoğraflarını, Apple ürünlerini kullanmayan arkadaşlarıyla paylaşmak istediklerinde, Apple’ın işletim sistemleri görüntüleri otomatik olarak JPEG’e dönüştürecektir.

HEIC’in Avantajları

HEIC, JPEG görüntülere oranla daha küçük boyut vaat ediyor ancak, bu küçük boyutuna rağmen daha fazla kalite vaat ediyor. HEIC aynı zamanda GIF ve GIFV gibi hareketli görüntülerin görevini de yapabiliyor. Ek olarak, sadece çoklu görüntüleri değil, aynı zamanda görüntü özelliklerini, HDR verilerini, alfa ve derinlik haritalarını ve hatta küçük resimlerini bile saklayabilir.

HEIC’in Dezavantajları

HEIC ve HEIF, MPEG tarafından geliştirildiğinden ve HEVC teknolojisine dayalı olduğundan, bazı patent sorunları olabileceğini unutmayalım. MPEG dışındaki çoklu patent grupları, HEVC teknolojisine patent aldıklarını iddia ediyor. Bu, Apple gibi sadece büyük platform sahiplerini değil, aynı zamanda HEIC formatında görüntü yayımlayan küçük web sitelerini de etkileyebilir.

Bu formatın bir başka dezavantajı daha var: iOS 11 ve MacOS High Sierra’nın ötesinde yaygın bir şekilde benimsenmemiştir. Diğer platformlarda kullanılmadan, sadece Apple kullanıcıları arasında kullanılabilen başka bir teknoloji olarak kalabilir.

İyi haber, Windows 10 Build 17123’in Fotoğraflar uygulamasında HEIC’i desteklemesi ve Google’ın da Android P’de bu dosya formatı için destek sözü vermesi. Bu işletim sistemlerinin ikisi de 2018’in yılının sonunda piyasaya sürülebilir. Ancak, çoğu insanın Windows 10 Build 17123 veya daha yeni, ya da Android P ya da daha yeni bir sürümünden önce bu uzantı ile tanışması biraz zaman alacaktır. Bu nedenle, tüm patent meseleleri çözülse bile, bu yeni uzantının kabulü bir gecede gerçekleşmeyecektir.

HEIC dosyaları nasıl açılır?

Apple, iOS 11 ve MacOS High Sierra cihazlar hali hazırda HEIC’i desteklediği için, kullanıcıların HEIC dosyalarını açmak için herhangi bir sorunu yoktur. Ayrıca, onları arkadaşlarınıza göndermeden önce Apple’ın icloud aracılığıyla paylaştıklarında otomatik olarak JPEG’e dönüşeceklerdir.

HEIC’i JPG’ye Çevirme

HEIC Dosyalarını JPG formatına dönüştürmek için çoğu uygulama ve araç ücretli olarak sunulmaktadır. Henüz yeni bir teknoloji olduğu için çoğu geliştirici kar elde etmek amacıyla bu işi yapan arçları ücretli olarak sunmuşlardır. Ancak bizler bu işi ücretsiz yapacak site ve programları sizinle paylaşacağız. Zamanla bu işi yapan uygulama ve araçlar çoğalacaktır.

Online HEIC’i JPG’ye Dönüştürme

heictojpg.com web sitesi HEIC dosyalarını başarıyla ve kayıpsız ve sorunsuz bir şekilde JPG’ye dönüştürebilmektedir. Bu sitede tek seferde 50 kadar dosyayı dönüştürebilirsiniz. Sitenin ana sayfasına sürüklediğiniz resimleri, site kendi sunucusuna yüklüyor ve ardından JPG’ye dönüştürüyor. Daha sonra isterseniz tek tek, isterseniz de toplu olarak zip şeklinde JPG’ye dönüştürülen dosyalarınız indirebilirsiniz.

Bu işi yapan ikinci sitemiz apowersoft.com bu site de aynı yukarıda verdiğimiz site gibi online olarak HEIC dosyalarınızı dönüştürmektedir. Ancak yukarıdaki heictojpg.com sitesini tavsiye ediyoruz.

Bilgisayarda HEIC’i JPG’ye Dönüştürme

Windows 10 son aldığı güncelleme ile HEIC dosyalarını görüntüleyebiliyor. Ancak dönüştürme işlemi için piyasadki çoğu araç ücretli olarak iş yapıyor. Ya da demo sürüm veriyor. bu dosyaları JPG’ye çeviren programların listesini veriyoruz:

  1. Apowersoft HEIC Converter
  2. iMazing HEIC to JPEG, HEIC to PNG Coverter
  3. Zoner Photo Studio

Fotoğraflarınız HEIC yerine JPG olarak kaydolsun

Telefonunuzda çektiğiniz Fotoğraflarınız HEIC yerine JPG olarak kaydetmesini isterseniz ios ta böyle bir ayar var. Fotoğraflarınızın JPG formatı olarak kaydedilmesini sağlamak için telefonunuzda Ayarlar > Kamera > Biçim > En Uygun ayarını seçin. Telefonunuzla çekilmiş fotoğraflar artık bu formata dönüşmez. Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra çekeceğiniz fotoğraflar JPG olarak kaydolacaktır.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle