Windows 11 Orjinal Mi Nasıl Anlaşılır?

Windows 11 Orjinal mi Nasıl Anlaşılır? Windows 11 key orjinal mi nasıl anlarım? Windows 7 8 10 Orijinal olup olmadığını Sorgulama. Windows’un orijinal olup olmadığını nasıl anlarız?

Windows 11 Lisans

Bir bilgisayar satın alırken üzerinde Windows 11 satın aldıysanız, lisansınızı girerek veya ana karta zaten lisansı yapılmış demektir. Ayrıca Lisansı olmayan bilgisayarınıza Lisans satın alarak kendiniz de etkinleştirebiliyorsunuz. Çoğu kullanıcı da bu etkinleştirmenin geçerli olup olmadığını merak ediyor, yani kullandığı windows‘un orijinal mi değil mi merak ediyor.

Bilgisayara sağ tıklayıp özellikler dediğinizde “Windows Etkinleştirildi” yazıyor ama bu lisansınızın orijinal olduğu anlamına gelmez. Çünkü Crack vb. kullandığınızda da aynısı yazar. İşte bu yazıda Windows Lisansınızın Orijinal olup olmadığı nasıl anlaşılır sizler için açıklayacağız.

Windows 11 Orjinal Mi Nasıl Anlaşılır?

Windows’un Orijinalliğini kontrol etmek için Komut istemini kullanacağız.

  1. Bilgisayarınızda Başlat menüsü arama kısmına “cmd” yazın. Çıkan sonuçlarda “Komut İstemi” bulun. Hemen yanındaki seçeneklerden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin.

Komut İstemi

  1. “Komut İstemi” penceresine aşağıdaki kodu girin ve sonra “ENTER” tuşuna basın:

slmgr xpr

  1. Komutu girdikten sona yukarıdaki resimde olduğu gibi, bir pencere açılacaktır bu pencerede aşağıdaki gibi iki farklı mesaj görürsünüz.

Windows Orjinal ise

Makine kalıcı olarak etkinleştirildi

Windows Orjinal Değilse

Windows 11 Orjinal Mi Nasıl Anlaşılır?

Windows Orjinall ise, Makine kalıcı olarak etkinleştirildi mesajı yazar. Windows orjinal değilse, Toplu etkinleştirme 15.12.2020 tarihinde sona erecek ibaresini görürsünüz. Muhtemelen KMs gibi araçlarla korsan etkinleştirme yapılmıştır ve bir süre sonra tekrar windows etkinleştirme uyarısı alırsınız.

Windows’un kalan etkinleştirme sayısını öğrenme

Windows’ta en çok kullanılan iki lisans türü vardır; biri retail key ve mak key, eğer zaten bilgisayarınızı alırken lisansı varsa bu da oem key yüklüdür demektir. Retail key ana karta göre aktivasyonu yapılır ve her formattan sonra otomatik etkinleştirilir ve sınırsızdır. Ama mak key belli sayıda etkinleştirme olanağı vardır. Her formattan sonra kalan etkinleştirme sayısı azalır. İşte kalan etkinleştirme sayısını öğrenmek için aşağıdaki kodu komut istemine girmeniz yeterlidir.

Windows'un kalan etkinleştirme sayısını öğrenme

Retail lisansta kalan sayı hep 1001 yazar ve değişmez. Ancak mak key’de sayı daha azdır. ve bir süre sonra veya formattan sonra lisans sorunu yaşayabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle