Windows 11 Mobil etkin noktayı ayarlayamıyoruz Çözümü

Windows 11’de Mobil Etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz Sorunu Çözümü. Erişim Noktası Çalışmıyor. Windows 11 Wifi Hotspot Çalışmıyor.

Mobil Etkin Nokta Nedir?

Wifi Hotspot, bilgisayarın Ethernet bağlantısı üzerinden internete erişen ve aynı zamanda Wi-Fi sinyali yayarak diğer cihazların kablosuz olarak internete bağlanmasını sağlayan bir özelliktir.

Bir bilgisayarın Ethernet portu aracılığıyla internete bağlandıktan sonra, bilgisayarın Wi-Fi adaptörü veya dahili Wi-Fi kartı kullanılarak Mobil Etkin Nokta oluşturulabilir. Bu durumda, bilgisayar, kablolu internet bağlantısını alır ve kablosuz bir ağ (Wi-Fi) sinyali yayarak diğer cihazlara erişim sağlar.

Mobil Etkin Nokta oluşturduktan sonra, diğer cihazlar (örneğin, cep telefonları, tabletler veya başka bir bilgisayar) bu oluşturulan Wi-Fi ağına bağlanabilirler. Böylece bu cihazlar, Mobil Etkin Nokta üzerinden internete erişebilirler. Bu, özellikle mobil cihazlarda Wi-Fi erişimi olmayan durumlarda veya birden fazla cihazın aynı anda internete ihtiyaç duyduğu durumlarda kullanışlı olabilir.

Mobil Etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz Sorunu

Bu sorun, Windows servislerinden veya Wifi adaptörünüzen kaynaklanabilmektedir. Bu sorunun kesin bir nedeni olmadığı için sizlere farklı çözüm yolları sunacağız. Bu çözüm yollarını teker teker uygulayarak bir çözüm elde etmeye çalışacaksınız

Çözüm 1: Windows Servislerini Varsayılan Haline Getirin

Mobil erişim noktasının çalışabilmesi için bazı servislerin açık olması gerekmektedir. Bu servisler “Kablosuz Yerel Ag Otomatik Yapilandirma”, “Windows Mobil Etkin Nokta Hizmeti”, “Internet Baglantisi Paylasimi (ICS)” dir. Bu servisleri teker teker kontrol etmek yerine size aşağıda vereceğimiz komutları bilgisyarınızda çalıştırarak windows servislerini normal haline getirebilirsiniz. Bunun için:

 1. Yeni bir metin belgesi oluşturun veya Not Defteri’ni açın.
 2. Aşaıdaki komutları kopyalayın ve Not Defterine Yapıştırın.
 3. Bu not defterini farklı kaydet deyip “MobiEtkinNokta.bat” uzantısı ile bir yere kaydedin.

 1. Oluşturduğunuz “MobiEtkinNokta.bat” dosyasını fare ile sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve Mobil Etkin Nokta’nın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Çözüm 2: Ağınızı Sıfırlayın

Windows’un ağ sorunlarını çözmek adına kendi içinde bir Ağ sıfırlama aracı vardır. Bu aracı çalıştırıarak Ağınızı sıfırlayabilirsiniz. Böylece bu çözümü de uygulamış olacaksınız. Bunun için:

 1. Başlat menüsü ve Ayarlar simgesine tıklayın.

Başlat > Ayarlar

 1. Açılan pencerede sol menüde “Ağ & internet” ve ardından en aşağıya inin. Burada “Gelişmiş ağ ayarları” seçeneğine tıklayın.

Gelişmiş ağ ayarları

 1. Ağ sıfırlamak için “Şimdi sıfırla” düğmesine tıklayın. Açılan onay pencresinde “Evet” e tıklayın.

Ağ sıfırlama

 1. Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Çözüm 3: Wifi adaptörünüzün sürücüsünü güncelleyin

Wifi adaptörünüüzn sürücüsü güncel değilse veya uyumlu değilse bu soruna neden olmuş olabilir. Bu yüzden üreticinizin sitesine gidip uygun wifi sürücüsünü indirmelisiniz. Laptop ise marka ve model aratarak üretici web sitesinde uygun wifi sürücülerinizi bulup indirebilirsiniz. İndirdiğiniz sürücüyü bir arşiv ise masaüstüne çıkartın. Ardından…

 1. Klavyenizden Windows + R KeyWin+R tuşlarına bitlikte basın. Çalıştır penceresi açılacaktır. kısmına “devmgmt.msc” yazın ve Tamam Butonuna basın.

devmgmt.msc

 1. Aygıt Yöneticisi açılınca “Ağ bağdaştırıcıları” başlığı altında kendi Wifi adaptörünüzü bulun genelde en üstte bulunur. Wifi adfaptörünüzün adına fare ile sağ tıklayın. Ardından “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 Mobil Etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz Çözümü

 1. Daha sonra açılan pencerede “Bilgisayarımdaki sürücülere göz at” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 Mobil Etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz Çözümü

 1. Daha sonra “Bu konumda sürücü ara” kısmında “Gözat..” düğmesine tıklayın. Sonrasında masaüstüne çıkardığınız wifi sürücü klasörünü seçin. Ardından “Sonraki” düğmesine tıklyarak devam edin.

Windows 11 Mobil Etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz Çözümü

 1. Uyumlu sürücü bulunduğu zaman bilgisayar otomatik olarak ilgili sürücüyü yükleyecektir. Sürücü uyumlu ise “Windows sürücülerinizi başarıyla güncelleştirdi” mesajını görürsünüz.

Windows 11 Mobil Etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz Çözümü

 1. “Kapat” düğmesine tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Son olarak işlemin işe yarayıp yaramadığını test edin.

Mobil Etkin Noktayı Ayarlayama sorununu çözemediyseniz bunun yerine bir program kullanarak Wifi paylaşımınızı çok daha rahat yapabilirsiniz. Bunun için: Wifi HotSpot Programı, Bilgisayarı Wifi Dağıtıcı Yapın

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle