Windows 0x00000124 Mavi Ekran Hatası ve Çözüm yolları

Windows 0x00000124 Mavi Ekran Hatası ve Çözüm yolları, Windows 7 Stop: 0x00000124 Hatası Nasıl çözülür?

Windows 0x00000124 Mavi Ekran Hatası

Bilgisayarlar eskidikçe, tıpkı eski model arabalar gibi her gün başka bir yeri bozulabiliyor. Ancak bazen yeni bilgisayarlarda da bu tür hatalar meydana gelebiliyor. Bu hatalar donanımsal olduğu gibi yazılımsal sebeplerden de kaynaklanabiliyor. Bu durumda bu hatanın sebebi budur demek çok zordur. Bu yüzden belirttiğimiz durumlar tek tek gözden geçirilmeli ve sorunlu donanım veya yazılım tespit edilip yenisi ile değiştirilmelidir.

Bu hataları aldığımızda aklımıza il olarak Hard disk geliyor. Ancak çoğu zaman işletim sistemi çökmeleri, işlemci, ram ve bios gibi sebeplerden de kaynaklanabiliyor. Dediğimiz gibi bu Windows 0x00000124 Mavi Ekran Hatası ‘nın tam olarak nereden kaynaklandığını bulmak için bir çok kontrol yapılması gerekiyor. sırası ile aşağıdaki adımları takip ederek sorunun kaynağını bulabilirsiniz.

Bios ayarlarınızı Kontrol edin

Bios ayarlarını kurcaladıysanız, varsayılan ayarlara getirerek durumu kontrol edebilirsiniz. Bios Giriş Tuşları her cihazda farklı olabilir. Açılışta Bios menüsüne girerek Default/Varsayılan ayarlara getirebilirsiniz.

Sistem dosyalarında bozulma

Bu soruna en çok sebep veren durumlardan biri de sistem dosyalarında yaşanan bir sorun olabiliyor. Sistem dosyalarında oluşan bir bozulma Windows’un aniden çökmesine ve doğru çalışmamasına sebep verebiliyor. Genede bu sorun çoğu zaman Hard diskteki bozulmalardan kaynaklanıyor. Ancak hard diski değiştirme yerine, ilk denemede format atmak çözüm olabiliyor.

Hard Disk Hataları

Mavi ekran hatalarının %70’i Hard disklerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Hard diskler çok hassas donanımlardır. Düşme ve sarsılmalara karşı çok hassastır. Hard diskiniz ne kadar sabit tutsanız da zamanla kendiliğinden bozulmalar veya Bad sector dediğimiz verilerin saklandığı sektörlerde bozulmalar yaşanabiliyor. Bu durumda işletim sistemi çökecek ne kadar format atarsanız atın gene de bozulacaktır. Bu durumda Verileriniz güvenliği için yapabileceğiniz tek çözüm yolu yeni bir disk almaktır.

Hard Disk Tarama, Sabit Disk Hataları Nasıl Tespit Edilir?

RAM Belleklerinizi kontrol edin

RAM Belleklerde yaşanan bir sorun veya Ram belleklerin takıldığı slot’larda yaşanan bir sorun da bu hatalara neden oluyor olabilir. Bunun için Bilgisayarınızda birden fazla bellek takılı ise birini çıkarıp öyle deneme yapın. veya Ram’ı farklı bir slot’a takıp deneme yapın.

Sisteminize yeni donanımlar eklediyseniz

Halihazırdaki sisteminize yeni bir donanım eklediyseniz veya yükseltme yaptıysanız, Yeni eklediğiniz donanımın Örneğin Yeni bir Ram eklediyseniz eklediğiniz bu Ram ana kartınızla uyumlu olamayabilir. Bazı Ram ler AMD bazıları da sadece İntel sistemlerde çalışabilir. Bu durumu da gözden geçirmenizde fayda var.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle