Steam FPS Gösterme

Steam Sorunları ve Çözüm Yolları, Steam Hatası Çözümü. Steam indirme sorunları, Steam yerel dosyalar oluşturuluyor sorunu. Steam Oyun Yükleme Sorunu. Steam Oyun Dosyaları Oluşturuluyor’da Takılma Sorunu

Steam Güncelleme ve Yükleme Sorunları

Bir oyunu yüklerken veya güncellerken Steam bir hata mesajı gösteriyor:

  • [oyunun adı] oyunu güncellenirken bir hata oluştu
  • [oyunun adı] oyunu yüklenirken bir hata oluştu

Bu, Steam’de bir oyunu güncellerken veya yüklerken her zaman karşılaşabileceğiniz yaygın bir hata türüdür. Hata, Steam yüklemeyi tamamlayamadığında ortaya çıkar. Hatanın neden oluştuğuna dair özel sebep hata mesajının sonunda parantez içinde gösterilir.

Steam Sorunları ve Çözüm Yolları

Aşağıdaki çözümler, Steam’le ilişkili olan birçok güncelleme ve yükleme hatalarını çözecektir. Bunlar, çok az bir miktar teknik bir bilgiyle gerçekleştirilebilir.

Bilgisayarı Yeniden Başlatmak

Steam’i ve bilgisayarınızı yeniden başlatmak her zaman için iyi bir çözüm yöntemi olacaktır. Bilgisayarı yeniden başlatmak her türlü sistem durumunu ve önbelleği temizleyeceği gibi diğer programları sıfırlarken dosyalardaki ve diğer kaynaklardaki kilitleri serbest bırakacaktır.

İndirme Önbelleğini Temizlemek

Steam indirme önbelleğini temizlemek, Steam istemcisinin yerel olarak önbelleğe alınmış yapılandırma verilerini temizleyerek Steam sunucularından yeniden alınmasını sağlar.

  • Steam -> Ayarlar -> İndirmeler -> İndirme Önbelleğini Temizle adımlarını izleyin

Kütüphane Klasörünü Onarmak

Steam kütüphane klasörü sizin sürücünüzde bulunan bütün yüklü oyunları içerir. Bu klasörlerin düzgün bir şekilde güncellenebilmesi için bütün kullanıcılar tarafından yazılabilir olması lazımdır. Bazen bu kullanıcı izinleri bozulur ve izinlerin yenilenmesi gerekir.

  • Steam -> Ayarlar -> İndirmeler -> Kütüphane Klasörleri -> Klasöre sağ tıklayın -> Kütüphane Klasörünü Onar adımlarını izleyin

Yerel Dosyaları Doğrulamak

Bazen sabit sürücüdeki veya diğer depolama aygıtlarındaki dosyalar kötü donanım, yazılım çökmeleri, güç dalgalanmaları vb. nedenlerle bozulur. Steam, yüklü oyunların dosyalarınıın doğruluğunu onaylayabilir ve eğer gerekliyse düzeltebilir.

  • Kütüphanenizde Oyunu Bulun -> Sağ tıklayın -> Özellikler -> Yerel Dosyalar -> Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula adımlarını izleyin

İndirme Bölgenizi Değiştirmek

Steam içerik sistemi coğrafik bölgelere ayrılmıştır. Steam istemcisi otomatik olarak mevcut bölgesini tespit eder ve o bölgede bulunan içerik sunucularını en iyi performans için kullanır. Bazen o bölgedeki sunucular yavaş, aşırı yüklü olabileceği gibi indirme sorunlarına neden olan bir donanım hatasına sahip olabilir. Geçici olarak indirme bölgesi değiştirilip başka bir içerik içerik sunucusu kullanılması tavsiye edilebilir.

  • Steam -> Ayarlar -> İndirmeler -> İndirme Bölgesi adımlarını izleyin. Mevcut sunucunuzdan başka birkaç bölgeyi test etmeniz gerekebilir.

Steam’i Yeniden Yüklemek

Steam yükleyici şu adresten indirilebilir: (http://store.steampowered.com/about/) ve yüklü olduğu konuma yeniden yükleme yapar. Bu, Steam istemcisi ve hizmet dosyalarıyla ilgili olası sorunlar çözebilir. Zaten yüklü olduğu konuma yüklemek, yüklü oyunları koruyacaktır.

UYARI! Steam’i kaldırmak bütün oyun içeriklerini silecektir.

Oyun Klasörünü Taşımak

Oyunu başka bir sabit sürücüye yüklemek sorunu test etmek açısından oldukça faydalı olabilir. Eğer başka bir sürücünüz varsa o sürücüde yeni bir Steam kütüphane klasörü oluşturabilirsiniz. Daha sonra o Steam klasörüne yeni oyunları yükleyebilir veya yüklü olan oyunları taşıyabilirsiniz.

  • Steam -> Ayarlar -> İndirmeler -> Kütüphane Klasörleri -> Kütüphane Klasörü Ekle adımlarını izleyin

İleri Seviye Sorun Giderme Adımları

Eğer yukarıda belirtilen adımları uyguladıktan sonra da hata hâlâ devam ediyorsa, Steam’in dışında başka bir şeyin neden olması mümkündür. Bu sorun giderme adımları ileri seviye olduğundan, bu adımlarla ilgili daha fazla yardım için bölgenizdeki bir bilişimciyle iletişime geçerek destek almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yerel Ağ Donanımını Yeniden Başlatmak

Bu, bütün modemlerin ve yönlendiricilerin yeniden başlatılmasını kapsar. Ağ donanımı uzun bir süre çalıştıktan sonra yavaş/bozuk hâle gelebilir.

Sistemi & Sürücüleri Güncellemek

İşletim sisteminizin ve donanım sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun.

  • Windows için: Başlat → “Güncelleştirme” arayın → “Güncelleştirmeleri Kontrol Et” adımlarını izleyin

Mac için: sürücüler ayrı olarak güncelleştirilemezler sadece işletim sistemi güncelleştirilebilir.

Güvenlik Duvarlarını İncelemek

Bazı güvenlik duvarları Steam’in sunucularıyla iletişime geçmesini engelleyebilir. Güvenlik duvarınızın engellemediğinden emin olmak için bir teknik destek uzmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Güvenlik duvarınızı Bu, Steam için güvenlik duvarınızda istisnalar eklemeniz için gerekli olabilir.

Antivirüs Yazılımını İncelemek

Antivirüs yazılımı kullanıcı sistemlerine çok derinden bağlanır ve Steam ile sorun oluşturabilecek sürücü ve ağ islemlerini etkileyebilir. Ayrıca bazı oyunların kopyalamayı önleme teknolojisi bir antivirüs taramasında zararlı yazılım olarak görülebilir ve bu yanlış pozitif uyarılarına neden olur.

Antivirüs yazılımınızın Steam ile çakışmadığından emin olmanız için bir teknik destek uzmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Yazılımınızı test amaçlı geçici olarak devre dışı bırakmanız bile gerekebilir. Ayrıca Steam için antivirüs yapılandırmanıza (Steam Kütüphane klasörünü canlı izleme hizmetinden hariç tutmak gibi) istisnalar eklemeniz gerekebilir.

Diğer Programları ve Hizmetleri İncelemek

Sistem, disk veya ağ etkinliğini izleyen veya değiştiren herhangi bir yazılım bir oyunu çalıştırırken veya indirirken sorunlara neden olabilir. Bu programlar veya hizmetler arka planda çalışır ve genellikle bir antivirüs, reklam engelleme, interneti en iyileştirme, güvenlik duvarları, sistem temizleme, kayıt yazılımı, vekil sunucular, performans hızlandırıcılar vb. gibi yazılımlarla ilişkilidir.

Bu hizmetlerin ve programların Steam ile çakışmadığından emin olmanız için bir teknik destek uzmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Bunları test amaçlı geçici olarak devre dışı bırakmanız bile gerekebilir.

Hız Aşırtmayı Devre Dışı Bırakmak

Bazı kullanıcılar donanımlarına üretici firmanın tavsiye ayarlarının dışına çıkarak daha fazla performans almak amacıyla hız aşırtma uygular. Bu, bellek ve dosya bozulmasına neden olur ve devre dışı bırakılmalıdır (genellikle BIOS kullanılır).

Çevrimiçi Bağlantıyı Test Etmek

Bazı internet sağlayıcıları bant genişliğini korumak için çevrimiçi veriyi önbelleğe alır veya sıkıştırır (özellikle cep telefonu ağ bağlantılarında). Bu, Steam’de sorunlara neden olabilir. Tamamen farklı bir ağ bağlantısını, tercihen başka bir servis sağlayıcınınkini, kullanarak sorunu test etmek iyi bir fikir olabilir.

Sabit Disk Hatalarını Kontrol Etmek

Bütün depolama sürücüleri/cihazları dosya bozulmasından özellikle eskiyse veya aşırı yük altında çalışıyorsa etkilenebilir. Sabit diskinizle ilgili muhtemel sorunların incelenmesi için bir teknik destek uzmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz.

  • Windows için: Bilgisayarım → Disk’e sağ tıklayın → Özellikler → Araçlar → Denetle adımlarını izleyin

Mac OSX için: Disk Utility → Disk’e tıklayın → First Aid adımlarını izleyin

RAM Hatalarını Kontrol Etmek

Bellek hataları oynanışta olabileceği gibi Steam yükleme işleminde de sorunlara neden olabilir. Sistem belleğinizle ilgili muhtemel sorunların incelenmesi için bir teknik destek uzmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz

  • Windows için : Başlat -> “mdsched” arayın ve Windows Bellek Tanımlama adımlarını izleyin

Kaynak: https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=2274-IFLV-5334&l=turkish

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle