Reboot and Select proper Boot device hatası çözümü

Reboot and Select proper Boot device hatası çözümü. Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key_

Reboot and Select proper Boot device hatası

Bilgisayarını açtığınızda karşınıza “Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key_” Gibi bir uyarı gelebiliyor. Bu hatanın anlamı Bilgisayar yükleme yapacak, yani açabilecek bir yükleme aygıtı bulamadı. Daha da açıklamak gerekirse; İşleti,m sisteminiz Hard diskte olduğu için, Bilgisayar İşletim sistemini açacak bir depolama bulamadı anlamına geliyor.

Bu durumun birçok nedeni olabilir. Bu hata basit olduğu gibi masraflı bir sorun da olabilir. Şimdi gelelim bu hata mesajını evde kendimiz nasıl düzeltebiliriz?

Adım 1: Diskinizin bağlı olduğu sata kablosunu kontrol edin.

Eğer bilgisayarınız masaüstü ise Disk’in bağlı olduğu sata kablosunu kontrol edin. Farklı bir sata bağlantısına takabilirsiniz. Bunu denedikten sonra bilgisayarı tekrar başlatmayı deneyin.

Diskinizin bağlı olduğu sata kablosunu kontrol edin.

Adım 2: Bios ayarlarınızı sıfırlayın

Bios ayarlarını fabrika durumuna getirerek sorunun çözülüp çözülmediğini deneyebilirsiniz. Bios ayarları ve menüsü her bilgisayarda farklıdır. Burada “Load default settings” gibi bir ibare bulup, uygulamalısınız.

Bios Giriş Tuşları, Tüm Bios ve Boot Menüsü Tuşları

Adım 3: İlk yüklenecek aygıtı Harddisk olarak belirleyin

Gene Bios menüsünden ulaşacağınız bu ayar ile ilk kontrol edilecek yani “1 st boot device” seçeneğini işletim sisteminizi kurulu olduğu disk olarak ayarlamalısınız. Eğer burada burada hard diskinizi göremiyorsanız, diskiniz yanmış olabilir.

İlk yüklenecek aygıtı Harddisk olarak belirleyin

Adım 4: Sata modunu değiştirin

Gene Bios menüsünden ulaşacağınız bu ayar ile Sata modunu değiştirip soruna bu mu sebep olmuş öğrenebilirsiniz. Eğer İşletim sistemi kurulurken Sata modu “IDE” ise, “AHCI” modunda kullanamazsınız. Tam tersi Sata Modu “AHCI” ise sonradan “IDE” yapamazsınız. Bios ayarlarındaki Sata configuration kısmından AHCI veya IDE yaparak soruna bu mu sebep olmuş öğrenebilirsiniz.

Bios sata modları ile ilgili görselleri burada bulabilirsiniz.

Adım 5: Harddisk’iniz yanmış olabilir.

Geriye son bir seçenek kalıyor; harddisk’iniz yanmış olabilir. Bu durumda Bilgisayar bir disk algılayamadığı için bu hatayı verir. Bu durumda varsa elinizde ikinci bir disk takarak ve işletim sistemi kurarak çözüm sağlayabilirsiniz.

Teknik beceriniz yoksa bilgisayarı fazla kurcalamayın bir teknik servise götürün. Sorunu daha da derinleştirebilirsiniz. Eğer Bios yazılımınızda bir sıkıntı yoksa, sorun büyük ihtimalle disk’tedir yeni bir disk takılarak ve Windows kurularak sorun çözülür.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle