Oyunlarda Ani FPS Düşmesi Çözümü (Donma Takılma)

Oyunlarda Ani FPS Düşmesi Çözümü. Oyun oynarken ani Donma, takılma sorunu. FPS Drop sorunu çözümü. Oyunlarda ani fps düşüşü ve kasmalar nasıl ortadan kaldırılır?

FPS Nedir?

FPS (Frame Per Second) yani Türkçe karşılığı ile Saniyelik Görüntü Sayısı anlamına gelmektedir. Dahada açıklamak gerekirse Ekrana saniyede gelen kare sayısıdır. Oyuncuların genelde ilgilendiği bir konudur. Bilgisayar donanımınız ne kadar güçlü ise o kadar FPS değeri alırsınız. Buda daha akıcı ve kaliteli bir oyun deneyimi demektir.

Oyunlarda Ani FPS Düşmesi

Ancak bazen Donanımınız yeteri kadar güçlü olsa da anlamsız bir şekilde Oyunlarda Ani FPS Düşmesi yani ani takılmalar, donmalar ve kasılmalar görülebilir. Genelde bu sorun donanım ile alakalı değildir. Bu sorun Windows 10’un güç ayarlarından kaynaklanabiliyor. Bunun çözüm yolunu paylaşacağız. Sizde bu çözümü uygulayarak belki bu ani FPS düşüşü sorununuza çözüm sağlayabilirsiniz.

İşlemci ve GPU’da Isı yüksekliği

İşlemciler ve GPU’lar belli bir ısı sınırına kadar sorunsuz çalışırlar. Ancak 80-100 dereceye varan ısılarda İşlemciler kendilerini korumaya alır. Böylece fps’lerde düşüş ve oyunlarda donmalar görebilirsiniz. Eğer kısa sürelerde işlemci ve GPU ısılarınız 80,90,100 civarlarına geliyorsa. Soğutma ile ilgili bir problem var demektir. Bilgisayarınızı servise gönderip kaliteli bir termal macun yenilemesi ve fan temizliği yaptırın.

Kaliteli termal macun kullanın

Isıyı soğutma paneline ne kadar iyi iletirseniz bilgisayarınız o derecede soğur. Ancak piyasadaki ucuz ürünlerde bu verimi almanız mümkün değildir. Size tavsiye edebileceğimiz iki tür termal macun markası var. Bunlardan birini kullanabilirsiniz: Termal Grizzly Kryonau ve Cooler Master MasterGel Maker

Notebook soğutucu stant kullanın

Dizüstü Oyun Bilgisayarı kullanıyorsanız. İyi bir soğutucu stant kesinlikle kullanın. Dizüstü bilgisayarlar Masaüstü bilgisayarlara göre soğutma konusunda geri kalıyorlar. Siz de bir soğutucu stant kullanarak bilgisayarınızı bir miktar soğutup olası ısı yüzünden voltaj düşüşlerine engel olabilirsiniz.

Oyunlarda Ani FPS Düşmesi Çözümü

Bizler bu çözümü Windows 10 üzerinden anlatacağız. Sizlerin de Windows 10 kullandığını varsayarak çözüme geçiyoruz.

 1. Windows 10 Ekranın En sağ alt köşesindeki Pil (Şarj) simgesine Farenin Sağ tuşu ile tıklayın.
 2. Açılan pencerede Güç Seçenekleri seçeneğini seçin veya Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri kısmından açabilirsiniz.
 3. Karşınızda Güç planları gelecektir. Sizde hangisi etkin ise Örneğin: Dengeli veya Yüksek performans seçeneklerini karşısındaki Plan ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın.

Oyunlarda Ani FPS Düşmesi Çözümü

 1. Açılan pencerede Gelişmiş güç ayarlarını değiştir bağlantısına tıklayın.
 2. Açılan yeni Güç seçenekleri penceresinde İşlemci güç yönetimi seçeneğine önündeki artı simgesine tıklayarak açın.
 3. Açılan listede En düşük işlemci durumu seçeneğini açın ve buradaki ayarları %99 yapın.
 4. Bir aşağısında Sistem soğuma ilkesi ‘ni açın ve ayarı etkin yapın.
 5. Bir aşağısında En yüksek işlemci durumu seçeneğini açın ve buradaki ayarları %99 yapın.
 6. Onunda Bir aşağısında İşlemci performansı çekirdek park etme en yüksek çekirdek seçeneğini açın ve buradaki ayarları %99 yapın.
 7. Son olarak Uygula ve Tamam butonlarına tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

Oyunlarda Ani FPS Düşmesi Çözümü
Bu yöntem hakkında görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin. Varsa bildiğiniz başka yöntemler paylaşabilirsiniz. İyi oyunlar.

Windows Game DVR kapatma

Windows kayıt defterini kullanarak Windows Game DVR özelliğini kapatacağız. Bu özellik arka planda ekranı kaydettiği için oyunlarda donmalara sebep olabiliyor.

 1. Aşağıdaki kodu kopyalayın ve bir Not defterine yapıştırın.

 1. “Windows 10 FPS Düşme Sorunu Çözümü.reg” ismiyle bir yere kaydedin.
 2. Sonun .reg olmasına dikkat edin.
 3. Son olarak oluşturduğunuz bu dosyayı çift tıklayarak açın.
 4. Çıkan uyarılara sırasıyla “Evet” ve “Tamam” deyin.
 5. Duraklatma işlemini yaptınız tebrikler.

Son olarak Windows 10’un gereksiz bazı özeliklerini kapatarak performanısınızı artırabilirsiniz. Bunun için: Windows 10 Hızlandırma (%30 Performans Artışı Alın) adlı yazıdakileri uygulamanızı tavsiye ederiz.

ani fps düşmesi cs go, ani fps düşmesi lol, cs go ani fps düşüşü 2018, pubg ani fps düşüşü, fps drop sorunu cs go, minecraft ani fps düşmesi, oyunlarda ani fps drop, fps 1 e düşüyor

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle