Motorlu Araç Vergisi Hesaplama

MTV Hesaplama, Motorlu Araç Vergisi Hesaplamak, Motorlu araç vergisi sorgulama

Motorlu Araç Vergisi Hesaplama

Motorlu kara araçlarının vergi hesaplamaları için bulunan taşıtın koltuk sayısı ve yaşı ilk etapta baz alınmaktadır. Gelir idaresi başkanlığı her yıl bu düzenleme için motorlu taşıt ödemelerine uygun olarak bakanlar kurulu ile belirli bir miktar çıkartmaktadır. Motorlu araç vergilerini hesaplamakta dediğimiz gibi aracın yaşı ve koltuk sayısından yola çıkmaktadır.

Bu vergi işleminin olmasının en büyük sebebi araçların doğaya salgıladıkları emisyon salgısından kaynaklanmaktadır. Motorlu taşıtlarında yaşlarına göre bu salgının miktarı hesaplanabilmektedir. Emisyon salgısı miktarı motorlu araçların silindir hacmine göre değişebilmektedir. Bu yüzden silindir hacminin büyüklüğüne ya da küçüklüğüne miktar artmakta ya da azabilmektedir. Motorlu taşıtların silindir hacmi aynı zamanda motorun gücünü belirlemektedir.

MTV Nasıl Hesaplanır?

Hesaplama işlemleri için https://ivd.gib.gov.tr/ web sitesini kullanabilirsiniz. Hesaplamalar menüsünde bulabilirsiniz. Aşağıda belirtilen aşamalara göre Motorlu araç vergisi hesaplama hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

  • Mortlu aracın ilk olarak tipi, yaşı, silindir hacmi ve tescil tarihi seçilmektedir.
  • Seçim işlemlerinden sonra motorlu araç hakkında otomatik olarak gelir idaresi başkanlığının belirlediği başlangıç miktarı da gelmektedir.
  • Sonuç olarak ortaya çıkan miktar yıl içerisinde ikiye bölünerek her yıl olduğu gibi yılın ocak ve temmuz aylarında ödenmek üzere eşit olarak bölünmektedir.
  • Motorlu aracın vergisiz değerine de bu aşamada ihtiyaç duyabilmektesiniz. Bu yüzden vergisiz değere de hâkim olmanızda fayda bulunmaktadır. Motorlu taşıtın vergisiz değeri hakkında bilginiz yok ise ÖTV hesaplama işlemi ile bu değere erişim sağlayabilmektesiniz.

Bunun yanı sıra borç hesaplama işlemleri de internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemler Gelir idaresi başkanlığının resmi internet sayfasından yapılabilmektedir. Aynı şekilde yapılan sorgulama işleminin ardından kredi kartı aracılığı ile ödeme işlemi de gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden herhangi bir yere gitmeden online ödeme işlemlerini gerçekleştirmekte mümkün olabilmektedir. Ödeme işleminin online yapılması için ilk olarak Gelir idaresi başkanlığının motorlu araç vergisi sorgulama alanına tıklamak gerekli olmaktadır. Bu işlem ile gerekli diğer bilgiler; motorlu araç plakası, aracın üzerine kayıtlı olan kişinin TC kimlik numarası ve araç tescil tarihi bilgileri girilerek kredi kartı ödeme işlemleri gerçekleşebilmektedir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle