Mobil Ağa Erişilemiyor

Mobil Ağa Erişilemiyor Hatası, Mobil Ağ Kullanılamıyor, Yalnızca Acil Aramalar, Mobil Ağda Kayıtlı Değil Sorunu Çözümü. Samsung, Huawei, Xioami, Turkcell, Vodafone, Turk Telekom Mobil Ağ hatası nedenleri nelerdir?

Mobil Ağa Erişilemiyor

Yeni bir telefon aldığımızda, Yurt dışından gelen bir telefonumuz olduğunda, Hatta yurt içinden alınmış bir telefonda Şebekeye erişememe sorunu yaşayabiliriz. Daha önce kullanırken bir sorun olmayan Şimdi ise Mobil Ağa Erişilemiyor ve Yalnızca Acil Aramalar hatasını alan bir çok kullanıcı vardır.

Çözüm Denemesi: Ağa elle bağlanma

  1. Öncelikle telefonunuzu güç tuşuna basarak tamamen kapatın.
  2. Sim kartınızı çıkarıp tekrar özenle yerleştirerek geri takın.
  3. Telefonu Açın. Hala şebeke gelmediyse şu adımları takip edin.
  4. Telefonunuzda Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar > Ağ operatörleri kısmından Ağları ara seçeneğine tıklayın.
  5. Telefon mevcut ağları arayacaktır. Çıkan sonuçlarda hangi operatörü kullanıyorsanız onun ismine tıklayın.
  6. Telefon ağa bağlanmaya çalışacaktır.
  7. Şebekenin geldiğini kontrol edin. Şebeke gelmediyse yazıyı okumaya devam edin.

Mobil Ağda Kayıtlı Değil Nedenleri

Daha çok Android telefonlarda karşımıza çıkan Mobil Ağa Erişilemiyor, Yalnızca Acil Aramalar, Mobil Ağ Kullanılamıyor, Mobil Ağda Kayıtlı Değil sorunlarının birçok nedeni olabilir. Bu yazıda bu nedenleri ve çözüm yollarını teker teker paylaşacağız. Sizde bu adımları takip ederek sorununuzu ve çözüm yolunu bulabilirsiniz.

Sim Kart ve Sim Kart Yuvası Kaynaklı Sorunlar

İlk ihtimallerden biri Sim Kart’ta veya Sim kart yuvasında yaşanabilecek olası sorunlardır. Bunu tespit etmenin yolu Telefonumuza başka bir Sim Kart takmak veya Kendi Sim Kart’ımızı başka bir cihazda test etmek; böylece sorunun buradan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakabilirsiniz.

Telefon imei Adresinin Silinmesi

Telefonunuza yazılım yüklediyseniz veya Root, Mod ve Yama tarzı şeyler yüklediyseniz telefonunuzun imei adresini silmiş olabilirsiniz. imei kontrolü için Telefonunuzun Arama ekranında *#06# numaralarını tuşlayın. Hemen karşınıza ime bilgisi ekranı gelecektir. Burada imei adresiniz rakamlar şeklinde göremiyorsanız yani null/null veya invalid yazıyorsa, imei adresiniz silinmiş demektir.

Mobil Ağa Erişilemiyor

Android Yazılım Güncellenmesi

imei onarımı yapılmış veya yurt dışından gelen kaçak telefonlarda klon imei yüklemesi yapılmışsa, Özellikle Samsung telefonlarda yazılım yükseltilemez. Eğer Android güncelleme yapmışsanız. telefonunuzun şebekesi bu yüzden gitmiş olabilir. Tekrar telefoncuya gidip imei onarımı yapmanız gerekiyor. Eğer klon imei yüklerseniz telefonunuz orjinalliği bozulur. Bir daha elle yazılım yükleyemezsiniz. Yüklerseniz şebeke alamazsınız.

Kayıt Dışı veya Klon Imei

Bildiğiniz gibi ülkemize yurt dışından getirilmiş telefonları önlemek için imei kontrolü ile kullanımı engelleniyor. Bu telefonları Altı ay kullanabilirsiniz. Eğer satın aldığınız telefon Yurt dışından gelmişse muhtemelen kayıt dışıdır. Veya birileri imei numaranızı klonlayarak başka telefonlara yüklemiştir. Aynı imei’ye sahip klon telefonların kapatılması sonucu sizin kayıtlı telefonunuzun da nasibini alması.

Cihazınızın kayıtlı veya klon imei olup olmadığına bakmak için: Telefonunuzun arama bölümüne gidip Arama tuşlarında *#06# tuşlarını girin karşınıza bir pencere çıkacaktır, burada imei adresiniz görünecektir. Bu sayıları Turkiye.gov.tr – BTK İmei Sorgulama adresi üzerinden sorgulayın.

Mobil Ağa Erişilemiyor

Sorgulamada Durum kısmında : “Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir” ibaresi varsa imei adresiniz başka cihazlarda kullanılmış demektir. Bu durumda telefonunuzu alıp satın aldığınız yere başvurun.

Ana kart değişimi sonrası kayıtsız imei:

Telefonunuzu tamire gönderdiyseniz ve bunun neticesinde Ana kart değişimi yapılmışsa eski iemi’niz eski anakartla gitmiş olduğu için yeni ana kartta farklı bir imei olacaktır. Bu yeni ana karttaki imei’nin kaydı yapılmazsa şebeke almaz.

Mobil Ağa Erişilemiyor

Pasaport kaydı yapılmayan kayıt dışı telefon:

Yurt dışından getirilen telefonları altı ay boyunca kullanabilirsiniz. 6 ay sonunda kullanıma kapatılır. Bu durumda pasaport ile kaydını yapmalısınız.

Mobil Ağa Erişilemiyor

Android Modem Kısmının bozulması

Daha önce anlattığımız çözümlerden bir netice elde edemediyseniz ve eğer telefonunuzda yazılım yükleme veya başka bir şekilde yazılım onarma yapılmışsa büyük ihtimalle EFS veya Modem kısmı bozulmuş olabilir bu durumda varsa garantiye, garanti yoksa bir teknik servise gitmeniz gerekmektedir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle