Microsoft OneDrive Kaldırma

Windows 11 Microsoft OneDrive Kaldırma, OneDrive’ı kapatma, OneDrive Nasıl Kaldırılır? Windows 10’da One Drive’ı Kapatmak veya Tamamen Kaldırmak, Microsoft Onedrive’ı devredışı bırakma.

Microsoft OneDrive Nedir?

OneDrive Microsoft’un Bulut hizmetidir. OneDrive Microsoft tarafından Windows kullanıcılarına verilerini yedeklemek, verileri eşitlemek ve değişik platformlardan bu verilere ulaşmalarını sağlayan bir bulut (Cloud) hizmetidir.

Micrososft OneDrive, Windows ile birlikte yüklü ve aktif olarak geliyor. Yani Microsoft OneDrive‘ı kullanmamızı teşvik ediyor ve Bulut depolamaları ısrarla kullanmamızı istiyor. Şahsen ben bulut depolamalara güvenmiyorum ve kullanmıyorum. Kullansam da özel verilerimi buralarda saklamıyorum. Eminim benim gibi birçok kullanıcı vardır. O halde kullanmadığımız bu özelliği kaldıralım.

OneDrive’ı kullanmak istemiyorsanız bilgisayarınızda devre dışı bırakabilir, gizleyebilir veya bazı Windows sürümlerinde bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Grup İlkesi Düzenleyicisi ile OneDrive’ı kapatma

  1. Öncelikle klavyeden Windows + R Key Win+R tuşlarına birlikte basın. Açılan pencereye “gpedit.msc” yazın ve ENTER tuşuna basın.
    Windows 11 Arka plan uygulamalarını Tamamen Kapatma
  2. Ardından Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’nde, Yerel Bilgisayar İlkesi başlığının altındaki klasör listesinden Yerel Bilgisayar İlkesi > Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > OneDrive klasörüne gidin.

Microsoft OneDrive Kaldırma

  1. İlk Önce OneDrive ekranında, Ayar bölümü altında, Dosya depolaması için OneDrive kullanımını engelle’ye tıklayın.
  2. Daha sonra dosya depolaması için OneDrive kullanımını engelle kutusunda Etkin’i seçin ve ardından Tamam’a tıklayın.

Microsoft OneDrive Kaldırma

Kayıt Defteri ile OneDrive’ı Devredışı Bırakma

Aşağıda verdiğimiz kayıt defteri anahtarlarını not defterine yapıştırın ve OneDrive-Kapat.reg adıyla masaütüne kaydedin. Dosya uzantısının .reg olmasına dikkat edin. Aksi halde registry dosyası olmayacaktır.  Son olarak oluşturduğunuz bu dosyaya çift tıklayın ve çıkan uyarılara evet deyin.

OneDrive’ı Tekrar eski haline getirmek için ise aşağıdaki kayıt defteri anahtarlarını kullanabilirsiniz.

Komut Dosyası ile OneDrive Kaldırma

Aşağıda verdiğimiz kodlar yardımı ile OneDrive’ı tek tıklama ile bilgisayarınızdan kaldırabilir, Dosya gezginindeki kısayolunu da kaldırabilirsiniz. Bunun için Aşağıdaki kodları bir not defterine yapıştırın, Not defterini farklı kaydet diyerek “OneDrive-Sil.bat” adıyla Masa üstüne kaydedin. Dosya uzantısının .bat olmasına dikkat edin. Aksi halde Komut dosyası olmayacaktır.

OneDrive’ı Elle Kaldırma

  1. Bilgisayarınızda Başlat menüsü arama kısmına “cmd” yazın. Daha sonra çıkan sonuçlarda “Komut İstemi” bulun. Ardından hemen yanındaki seçeneklerden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.

Komut İstemi

  1. Açık olan OneDrive’ı sonlandıralım. Komut istemine aşağıdaki kodu girip ENTER‘a basın.

  1. Şimdi OneDrive’ı kaldırma komutunu girelim.
64-bit işletim sistemi için:

32-bit işletim sistemi için:

  1. OneDrive’ı Dosya gezgininden kaldırmak için: Aşağıda verdiğimiz kayıt defteri anahtarlarını not defterine yapıştırın ve “OneDrive Gezginden Sil.reg” adıyla masaütüne kaydedin. Dosya uzantısının .reg olmasına dikkat edin. Aksi halde registry dosyası olmayacaktır. Son olarak oluşturduğunuz bu dosyaya çift tıklayın ve çıkan uyarılara evet deyin.

onedrive başlangıçtan kaldırma, windows 11 onedrive kapatma, outlook onedrive kapatma, outlook onedrive kaldırma, windows 10 onedrive’ı kaldırma, onedrive ayarları

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle