MAC Adresi Değiştirme

Windows 10 MAC Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır? MAC Adresi Nasıl Değiştirilir? Kalıcı MAC adresi değiştirme programı. Windows 10’da MAC Adresi Nasıl Değiştirilir?

MAC Adresi Nedir?

MAC Adresi İngilizce adı ile: Media Access Control Address, Türkçesi ile Medya Erişim Kontrol Adresi demektir. İnternet’e bağlandığınız tüm adaptör ve cihazlarda bulunur her adaptörün kendi mac adresi vardır. Örneğin: Wifi adaptörünün ve Ethernet adaptörünün MAC adresi farklıdır. Daha da açmak gerekirse Bir dizüstü bilgisayarda hem wifi hemde ethernet adaptörü bulunduğuna göre, iki adet MAC adresi var demektir. Onun için Wifi ile İnternet’e bağlandığınız farklı, ethernet kablosu ile bağlandığınızda farklı bir MAC adresi kullanmış olursunuz.

MAC Adresinizi değiştirecekseniz kullandığınız, yani İnternet’e bağlandığınız adaptörün MAC adresini değiştirmelisiniz. Ayrıca bir şey daha belirtmek gerekirse; Tüm bunların yanında İnternet’e bağlandığınız Modem’in de bir MAC adresi vardır. Bilgisayarınızdaki adaptörün MAC adresini değiştirdiğinizde Modem’in MAC adresi değişmez. Zaten Modemin MAC adresini değiştiremezsiniz.

MAC Adresi Değiştirme

Windows‘ta Mac adresini değiştirmek için bir program kullanacağız. Bu program sayesinde kolayca istediğiniz adaptörün Mac adresini değiştirebilirsiniz. Programın ismi “Technitium MAC Address Changer” Aşağıdaki bağlantıdan bilgisayarınıza indirip, bilgisayarınıza kurun.

Technitium MAC Address Changer indir

  1. Programı bilgisayara kurduktan sonra “TMAC vX” kısayolundan programı Sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
  2. Karşınıza bilgisayarınızda bulunan adaptörlerin listesi çıkacaktır. Bu listede inetrnet’e bağlandığınız adaptör hangisi ise (örneğin: wifi veya ethernet) onu seçin.
  3. Change MAC Adress yazan kutucuğa yeni Mac adresini girin. Dilerseniz “Random MAC Adress” butonuna tıklayarak rastgele yeni bir MAC adresi oluşturabilirsiniz.
  4. Son olarak değişiklikleri uygulamak için “Change Now!” butonuna tıklamanız yeterlidir.

MAC Adresi Değiştirme Windows 10

  • Original MAC Adress yazan yerde Adaptörünüzün orijinal mac adresi yazar.
  • Active MAC Adress yazan yerde ise Şuanki MAC Adresi bilgisini yazar.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle