Laptop Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor

Laptop Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor, Laptop Çalışıyor Ekranda Görüntü Yok Sorunu Çözüm Yolları, Laptop ekranı açılmıyor, Lenovo laptop açılmıyor siyah ekran, Laptop açılıyor ekran gelmiyor Windows 10, Laptop ışıkları yanıyor ekran açılmıyor, Bilgisayar çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor, Bilgisayar açılıyor ekran gelmiyor ne yapmalıyım?

Laptop Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor Çözüm Yolları

Dizüstü bilgisayarı güzel güzel kullanırken; birden açmak istediğinizde laptop’un çalışmasına rağmen görüntü vermemesi sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Eğer sizin de dizüstü bilgisayarınızın ışıkları yanıyor ve fanı çalışıyorsa ancak görüntü vermiyorsa donanımsal bir sorun olduğunu düşünebiliriz. Peki bu sorunu evde kendimiz çözebilir miyiz? Bu sorunu tespit edebilmek ve bir teknik servise gitmeden önce evde yapabileceğimiz bir şeyler var mı? Bunun için kendinizin evde uygulayabileceği birkaç çözüm yöntemi vardır. Şimdi gelelim bu çözümleri ve testleri uygulamaya. Lütfen tüm adımları sırası ile takip edin.

1.Adım: Sorun Windows’ta mı? Bilgisayarda mı?

Kullanıcıların en çok karıştırdığı durumlardan biri de Windows masaüstünün gelmemesi durumu. Bu durumda açılış logosundan sonra ekran siyah ekrana düşer ve öylece kalır masaüstü veya başlangıç ekranı gelmez. Bu durum Windows ile alakalıdır. Bilgisayar donanım arızası ile ilgisi pek yoktur. Yani, Bilgisayarın Güç düğmesine dokunduğunuzda ekrana üretici logosu veya Windows logosu gelip sonra ekran siyah oluyorsa bilin ki sorun Windows ile alakalıdır. Temiz bir format atarak veya hızlı başlat ayarlarını kapatarak sorunu çözebiliyoruz. Bazen bu soruna uyumsuz ekran kartı sürücüleri ve disk hataları da neden olabiliyor.

2.Adım: Ekrana ışık tutun

Öncelikle bilgisayar çalışır vaziyette ekrana bir ışık tutun. Örneğin telefon flaşı ile ışık tutun. Eğer ışık ile beraber bazı öğeler seçilebilir hale geliyorsa ve biraz görünüyorsa o zaman sorun ekran panelinde veya ana karttaki ışık devresinde olabilir bu sorunun çözümünü yalnız iyi bir teknik servis yapabilir. Eğer ışığa rağmen bir şey görünmüyorsa devam edin.

3.Adım: Laptop’u harici bir ekrana bağlayın

Sorunun Ana kart kaynaklı mı yoksa ekran panelinden mi olduğunu öğrenmek için; bilgisayarınızı HDMI veya VGA kablosu harici bir ekrana bağlayın. Bu Televizyon olabilir Monitör olabilir. Eğer harici ekranda görüntü varsa sorun ekran panelinde veya ana karttaki aydınlatma devresinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bir teknik servise gitmeniz gerekiyor. Görüntü harici ekranda da yoksa sonraki adıma geçin.

Laptop'u harici bir ekrana bağlayın

4.Adım: Laptop Bataryanızı Çıkarın

İlk önce bilgisayarınızda adaptör fişi bağlı olmasın. Ardından Laptop bataryanız çıkarılabilen bir model ise, bataryayı laptoptan çıkarın. İlk testi batarya takılı olmadan deneyeceğiz. Eğer bataryanız çıkarılamayan, yani kapak altında olan bir model ise bu adımı atlayın.

Laptop Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor

5.Adım: Laptop’daki Akımı Boşaltma

Laptop’un çıkarılabiliyorsa bataryasını çıkardık ve fişe takılı olmadan güç tuşuna 20sn boyunca basılı tutun. Ardından bataryayı takmadan fişe takıp bilgisayarı açın. Ekran gelmediyse sonraki adıma devam edin.

Laptop'daki Akımı Boşaltma

6.Adım: Bios pilini çıkartın

Bazı bilgisayarlarda arka kapağı açar açmaz bios piline ulaşılabiliyor. Böylece bios pilini yuvasından dikkatlice çıkardıktan sonra Batarya ve fiş takılı olmadan güç tuşuna basılı tutup 20sn bekleyin. Ardından tekrar bios pilini ve bataryayı yerine takıp bilgisayarı test edin.

Bios pilini çıkartın

7.Adım: RAM’leri kontrol edin

RAM’lerde yaşanan bir arıza görüntü vermeme sorunu yapabiliyor. Bazı laptoplarda iki adet RAM olabiliyor. Bilgisayarınızın arka kapağı kolay açılabiliyorsa; açıp ramleri teker teker deneyerek görüntü almaya çalışabilirsiniz. Veya varsa elinizde 2. bir ram ile test edebilirsiniz. NOT: RAM’leri söküp takarken laptop kapalı olmalıdır.

RAM'leri kontrol edin

Bu testlerden bir sonuç alamadıysanız maalesef servis yolu gözükmüş demektir. Varsa Garanti, yoksa yetkin bir teknik servise gitmenizde yarar var. Çünkü sorun donanımsal olduğu için evde kendinizin yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

Bilgisayar’dan bip sesi mi geliyor ?

Eğer sorun çözülmediyse ve laptopunuzdan bip sesi alıyorsanız, bu sesler şu anlamlara gelmektedir;

 • Birden fazla kısa bip sesi = Anakart arızası
 • Sürekli bip = Güç Kaynağı arızası
 • 1 Uzun bip = Bellek tazelemesinde hata
 • 1 Uzun 1 Kısa bip = Anakart veya Bios arızası
 • 1 Uzun 2 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (DIP switch)
 • 1 Uzun 3 Kısa bip = Ekran Kartı arızası
 • 2 Uzun 1 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (RAMDAC)
 • 2 Kısa bip = Bellek eşlik (parity) hatası
 • 3 Kısa bip = Belleğın ilk bölümünde (64K) hata
 • 4 Kısa bip = Timer hatası
 • 5 Kısa bip = İşlemci hatası
 • 6 Kısa bip = Klavye hatası
 • 7 Kısa bip = İşlemci hatası
 • 8 Kısa bip = Ekran Kartı belleği hatası
 • 9 Kısa bip = Bios hatası
 • 10 Kısa bip = CMOS hatası
 • 11 Kısa bip = Tampon Bellek hatası
Abone Ol
Bildir
guest
22 Yorum
En Yeni
En Eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
gamer29
gamer29
3 ay önce

Merhaba,
Windows kurulumu başında PCyi kapatmıştım ve şimdi hala açılmıyor. Yazdıklarınızın hepsini denedim ama yine olmadı. Model MSI ge72 7rd, sizce ne yapmalıyım. Reballing diye okudum bir yerde ama ücreti ne kadar tutar hiç bilmiyorum

ikiz_1
ikiz_1
4 ay önce

Merhaba, Lenovo IdeaPad Z580 leptobum açma düğmesine basıyorum ekrana ışık geliyor fakat hiç bir yazı vs yok. Güç düğmesine bastığım an kapanıyor. Ramları kontrol ettim , bios pilini değiştirdim ama farklı bir şey olmadı. En son bilgisayardan normal güncellemesini yapıp kapattım. Tekrar açılmadı. Güncelleme ile ilgili mi bilmiyorum. Sizce ne olabilir?

ikiz_1
ikiz_1
4 ay önce
Yanıt  Teknik Not

Disk derken SSD yi söküp taktım, başka SSD söküp taktım yine aynı açılmıyor. Ssd ye güç gelmiyor sanırım bilemedin

ikiz_1
ikiz_1
4 ay önce
Yanıt  Teknik Not

Evet denedim hiç bir şey gelmedi , Yazılım nasıl atılabilir

Samet Aydın
Samet Aydın
8 ay önce

Merhabalar iyi günler excalibur laptobum var ekranı bozuk olduğu için monitör kullanıyorum Bilgisayarı açarken excalibur yazısı ve yükleniyor gözükmüyor Sadece windows şifre ekranı geliyor ve sorunsuz kullanıyorum. Format atmak istiyorum bios ekranına gireceğim yerleri malesef siyah ekranla geçiyorum ne yapabilirim Yardımcı olursanız sevinirim

Black
Black
9 ay önce

Bilgisayar açılıyor bi süre sonra maouse çalışmıyor dokunmatik yerinden deniyorum yine olmuyor ne yapmam gerek virüs bulaşmış olabilir mi?

ali tuna
ali tuna
10 ay önce

admin şimdi laptop açılıyo bekliyom şifre ekranı geliyo sonrada giriyom şifre hiç bişey yok ama
ctrl+alt+delete ekranı açabiliyom bide windows yükleme ekranı falanda geliyo

Sueda
Sueda
11 ay önce

Bilgisayar açılıyor klavyeye renk geliyor, açılma sesi geliyor ama ekran gelmiyor. Bilgisayarın arkasını açamadığım için batarya Ram vs kontrolü yapamıyorum. Bahsettiğiniz hızlı başlat ayarlarını nasıl kapatacağım?

can
can
1 yıl önce

Acer Aspire 3 markalı laptop 1 aylık henüz arada sırada fandan sesler geliyor şarj ışığı yanıyor vs ama ekran gelmiyor. Bir kere power a uzun basıp açtım. bir kez de rastgele iki tuşa basarak açtım neden bu sorun olabilir?

UmidHebibov
UmidHebibov
7 ay önce
Yanıt  Teknik Not

Nasıl bios güncellemesi yapabilirim?

Zuzu
Zuzu
1 yıl önce

Görev yöneticisinden Windows gezgini yeniden başlattım ekran geldi