Laptop Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor

Laptop Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor, Laptop Çalışıyor Ekranda Görüntü Yok Sorunu Çözüm Yolları. Laptop ekranı açılmıyor, Lenovo laptop açılmıyor siyah ekran, Laptop açılıyor ekran gelmiyor Windows 10, Laptop ışıkları yanıyor ekran açılmıyor, Bilgisayar çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor, Bilgisayar açılıyor ekran gelmiyor ne yapmalıyım?

Laptop Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor Çözüm Yolları

Dizüstü bilgisayarı güzel güzel kullanırken ve birden açmak istediğinizde laptop’un çalışmasına rağmen görüntü vermemesi sorunu ile sıkça karşılaşılabiliyor. Eğer sizin de dizüstü bilgisayarınız ışıkları yanıyor ve fanı çalışıyorsa ancak görüntü vermiyorsa donanımsal bir sorun olduğunu düşünebiliriz. Peki bu sorunu evde kendimiz çözebilir miyiz? Bu sorunu tespit edebilmek ve bir teknik servise gitmeden önce evde çözebilmek için kendinizin uygulayabileceği birkaç çözüm vardır. Şimdi gelelim bu çözümleri ve testleri uygulamaya. Lütfen tüm adımları sırası ile takip edin.

1.Adım: Ekrana ışık tutun

Öncelikle bilgisayar çalışır vaziyette ekrana bir ışık tutun. Örneğin telefon flaşı ile ışık tutun. Eğer ışık ile beraber bazı öğeler seçilebilir hale geliyorsa ve biraz görünüyorsa o zaman sorun ekran panelinde veya ana karttaki ışık devresinde olabilir bu sorunun çözümünü yalnız iyi bir teknik servis yapabilir. Eğer ışığa rağmen bir şey görünmüyorsa devam edin.

2.Adım: Laptop Bataryanızı Çıkarın

İlk önce bilgisayarınızda adaptör fişi bağlı olmasın. Ardından Laptop bataryanız çıkarılabilen bir model ise, bataryayı laptoptan çıkarın. İlk testi batarya takılı olmadan deneyeceğiz. Eğer bataryanız çıkarılamayan, yani kapak altında olan bir model ise bu adımı atlayın.

Laptop Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor

3.Adım: Laptop’daki Akımı Boşaltma

Laptop’un çıkarılabiliyorsa bataryasını çıkardık ve fişe takılı olmadan güç tuşuna 20sn boyunca basılı tutun. Ardından bataryayı takmadan fişe takıp bilgisayarı açın. Ekran gelmediyse sonraki adıma devam edin.

Laptop'daki Akımı Boşaltma

4.Adım: Laptop’u harici bir ekrana bağlayın

Sorunun Ana kart kaynaklı mı yoksa ekran panelinden mi olduğunu öğrenmek için; bilgisayarınızı HDMI veya VGA kablosu bir harici ekrana bağlayın. Bu Televizyon olabilir Monitör olabilir. Eğer harici ekranda görüntü varsa sorun ekran panelinde veya ana karttaki aydınlatma devresinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bir teknik servise gitmeniz gerekiyor. Görüntü harici ekranda da yoksa sonraki adıma geçin.

Laptop'u harici bir ekrana bağlayın

5.Adım: RAM’leri kontrol edin

RAM’lerde yaşanan bir arıza görüntü vermeme sorunu yapabiliyor. Bazı laptoplarda iki adet RAM olabiliyor. Bilgisayarınızın arka kapağı kolay açılabiliyorsa; açıp ramleri teker teker deneyerek görüntü almaya çalışabilirsiniz. Veya varsa elinizde 2. bir ram ile test edebilirsiniz. NOT: RAM’leri söküp takarken laptop kapalı olmalıdır.

RAM'leri kontrol edin

6.Adım: Bios pilini çıkartın

Bazı bilgisayarlarda arka kapağı açar açmaz bios piline ulaşılabiliyor. Böylece bios pilini yuvasından dikkatlice çıkardıktan sonra Batarya ve fiş takılı olmadan güç tuşuna basılı tutup 20sn bekleyin. Ardından tekrar bios pilini ve bataryayı yerine takıp bilgisayarı test edin.

Bios pilini çıkartın

Bu testlerden bir sonuç alamadıysanız maalesef servis yolu gözükmüş demektir. Varsa Garanti, yoksa yetkin bir teknik servise gitmenizde yarar var. Çünkü sorun donanımsal olduğu için evde kendinizin yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

Bilgisayar’dan bip sesi mi geliyor ?

Eğer sorun çözülmediyse ve laptopunuzdan bip sesi alıyorsanız, bu sesler şu anlamlara gelmektedir;

 • Birden fazla kısa bip sesi = Anakart arızası
 • Sürekli bip = Güç Kaynağı arızası
 • 1 Uzun bip = Bellek tazelemesinde hata
 • 1 Uzun 1 Kısa bip = Anakart veya Bios arızası
 • 1 Uzun 2 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (DIP switch)
 • 1 Uzun 3 Kısa bip = Ekran Kartı arızası
 • 2 Uzun 1 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (RAMDAC)
 • 2 Kısa bip = Bellek eşlik (parity) hatası
 • 3 Kısa bip = Belleğın ilk bölümünde (64K) hata
 • 4 Kısa bip = Timer hatası
 • 5 Kısa bip = İşlemci hatası
 • 6 Kısa bip = Klavye hatası
 • 7 Kısa bip = İşlemci hatası
 • 8 Kısa bip = Ekran Kartı belleği hatası
 • 9 Kısa bip = Bios hatası
 • 10 Kısa bip = CMOS hatası
 • 11 Kısa bip = Tampon Bellek hatası
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle