İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir? İstenmeyen numaraları engelleme. Spam çağrılar nasıl engellenir? Reklam ve dolandırıcı amaçlı arama ve mesajlar nasıl egnelleyeilirim?

Sizi sık sık arayan birinden rahatsız mı oldunuz? Reklam amaçlı Sürekli aranıyor musunuz? O halde İstenmeyen Telefon Numaralarını Nasıl Engelleriz? Akıllı telefonlarda İstenmeyen telefon numaraları nasıl engelleyebiliriz? hep birlikte bakalım.

İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

Teknoloji geliştikçe bu işi fırsata çeviren veya kötü emelleri için kullananlar eksik olmuyor. Suistimal edilen bu teknolojilerin başında Telefonlar gelmektedir. Telefonlarda eskiden “Numara engelleme” ve “Arama reddetme” özellikleri bulunmuyordu, ancak akıllı telefonların gelişmesi ile beraber üreticiler de kullanıcıları düşünerek; mobil işletim sistemlerine numara engelleme özelliği getirdiler.

Numara engelleme seçenekleri genelde Arama uygulamasında, Çağrı geçmişi veya Arama kaydı bölümünde bulunur. Dikkat edin yanlışlıkla istemediğiniz bir numarayı engellemeyin 🙂 Bu engellenen numaralar bir listede tutulur, dilediğiniz zamanda bu listeyi düzenleyebilirsiniz.

iPhone’da Numara Engelleme

Daha önce bulunmayan Numarama Engelleme özelliği iOS 7 ile birlikte iPhone‘a geldi. Bir telefon numarasını veya kişiyi engellerseniz bu kişiler yine de size sesli mesaj bırakabilir, ancak bildirim almazsınız. Mesajlar gönderilmez. Ayrıca söz konusu kişi de aramanın veya mesajın engellendiğine ilişkin bir bildirim almaz.

 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Son Aramalar bölümüne gidin.
 3. Engellemek istediğiniz telefon numarasının veya kişinin yanındaki bilgi seçeneğine dokunun.
 4. Ekranı kaydırarak en alt kısmına gidin ve Bu Arayanı Engelle‘ye dokunun.

Aynı numarayı Mesajlaşma ve FaceTime uygulamalarında da bu şekilde engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz kişileri görmek için Ayarlar > Telefon > Arama Engelleme/No. Belirleme menüsüne ulaşın. Bu menüden engellediğiniz kişi ve numaraları görebilir ve istediğiniz zaman listeden çıkarabilirsiniz.

Samsung Telefonlarda Numara Engelleme

Markası Samsung olan telefonlarda numara engelleme çok basittir.

 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Arama Kaydı kısmına gidin
 3. Engellemek istediğiniz numaraya basılı tutun.
 4. Açılan pencerede Reddedilen listesine ekle seçeneğine tıklayarak numarayı engelleyebilirsiniz.

Samsung telefonlarda Reddedilen listesini görmek ve yönetmek için. Arama uygulamasında iken Arama Kaydı sekmesine geçin. Telefondaki Fiziksel Seçenek tuşuna basın. Açılan pencerede Arama ayarları > Arama reddetme > Ototmatik reddelicekler listesi kısmından görebilirsiniz.

Xiaomi Telefonlarda Numara Engelleme

 1. Arama uygulamasını açın ve çağrı geçmişinde istemediğiniz numarayı bulun.
 2. Numara’nın yanındaki seçeneğe tıklayın veya detaylara gidin.
 3. Burada menü seçeneğini açın ve “Engelle” deyin.
 4. Engelli listesine ulaşmak için: Arama uygulumasında iken Ayarlar simgesi > Engelli Listesi > Engellenen numaralar kısmına bakabilirsiniz.

LG Telefonlarda Numara Engelleme

Markası LG olan telefonunuzda numara engellemek için arama uygulamasını açın.

 1. İlk önce çağrı geçmişi kısmına gidin.
 2. Ardından engellemek istediğiniz numaraya dokunun.
 3. Sonrasında telefonun Sağ üst köşesinde üç noktalı butonu tıklayın.
 4. son olarak açılan pencerede Aramayı reddet seçeneğini seçerek numarayı engelleyebilirsiniz.

LG telefonlarda Reddedilen listesini görmek ve yönetmek için. Arama uygulamasında iken Çağrı geçmişi sekmesine geçin. Telefonun sağ üst köşesindeki üç noktalı buton tıklayın. Açılan pencerede Çağrı ayarları > Aramaları geri çevir ya da reddet > Reddetme listesi kısmından görebilirsiniz.

Diğer Telefonlarda Numara Engelleme

 1. İlk önce telefon uygulamasını açın.
 2. Ardından engellemek istediğiniz numaraya basılı tutun.
 3. sonrasında açılan kutucuktan “Numarayı Engelle” seçeneğini seçip “Tamam” diyerek işlemi tamamlayın.

Engellediğiniz numaraları Kişiler uygulamasında yer alan “Engellenenler” bölümünden yönetebilirsiniz.

Uygulama kullanarak Numara engelleme

Bazı telefonlarda numara engelleme özelliği bulunmuyor, bu nedenle bu işi yapan uygulamalar vardır. Böylece bu tür uygulamaları kullanarak da numara engelleyebilirsiniz. İşte Numara engelleyebileceğiniz bazı uygulamalar.

Truecaller – Arayan Kimliği

Truecaller bilinmeyen numaraları tanımlar ve istenmeyen çağrıları engeller. Aynı zamanda telefon defterinizde kayıtlı olmasa bile sizi arayan kişilerin isimlerini ve fotoğraflarını görün. Dahası, arkadaşlarınızın konuşmak için ne zaman uygun olduğunu görebilirsiniz ve bu sayede çağrı deneyiminizi daha akıllı ve keyifli hale getirirsiniz. Böylece 200 milyon kullanıcıya sahip bir topluluk tarafından oluşturulan engelli listesiyle birlikte Truecaller, istenmeyen aramaları sizin için otomatik olarak engeller.

Android için İndirme Bağlantısı.
iPhone için İndirme Bağlantısı.
Truecaller Apk İndirme Bağlantısı.

Mr. Number-Block calls & spam

İstenmeyen numaraları filtrelemenizi sağlayan uygulama, telefon aramalarıyla birlikte istenmeyen mesajları da engelleyebiliyor. Ayrıca bilinmeyen numara sorgulama özelliğine de sahip olan Mr. Number iOS ve Android platformları için mevcut.

Android için İndirme Bağlantısı
iPhone için İndirme Bağlantısı

CIA- Çağrı Tanımlama/Engelleme

CIA, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları tanımanıza yardımcı olur. Uygulama aynı zamanda istemediğiniz çağrıları engellemenize de yardımcı olur. Üstelik milyonlarca kullanıcının geri dönüş sayesinde sizi spam aramalar konusunda uyarır.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle