işlemci Sıcaklığı Kaç Olmalı?

işlemci Sıcaklığı Kaç Olmalı? CPU En Fazla Kaç Derece Olabilir? laptop cpu sıcaklığı kaç olmalı? Oyun oynarken işlemci sıcaklığı kaç olmalı? i7 işlemci sıcaklığı kaç olmalı, cpu sıcaklığı 90 derece normal mi?

işlemci sıcaklığı

Bilgisayarlarımızı en fazla zorladığımız ve tüm kaynaklarını kullandığımız durumlardan biri de Oyunlardır. Oyun oynarken İşlemci, Ekran Kartı, Bellek ve Disk’i bol bol kullanırız. Elektronik devreler de elektrikle çalıştığı için, belli ölçüde ısı üretir. Bu ısıyı dışarı atmak için fanlar ve bakır borular kullanılır.

Ancak çoğu zaman bilgisayarınızın bu soğutma sistemi yeterli gelmeyebiliyor veya bir aksaklık çıkarıp bilgisayarınızı gerektiği gibi soğutamıyor. Bu durumda İşlemci sıcaklıklarınız da yüksek çıkabilir. Peki işlemcilerin maksimum çalışabileceği sıcaklıklar kaç derecedir? Veya hangi derecelerde normaldir bunu açıklamaya çalışacağız.

işlemci Sıcaklığı Kaç Olmalı?

Bu oranlar işlemciden işlemciye değişebiliyor. Biz Normal bilgisayarlar ve Oyun bilgisayarları olarak iki grupta ele alacağız. Oyun bilgisayarlarında ve güçlü yeni nesil işlemciler 100°C Max değerleri vardır. Ancak 85°C ve üstüne çıkarmamanızda fayda var.

40°C – 50°C: Bilgisayarda hiçbir şey yapmasanız da bu dereceleri görürüsünüz. Normaldir.

50°C – 60°C: Film izleme Sörf yapma vb. ısı değerleridir. Bu derece de normaldir.

60°C – 70°C : Bilgisayarda işlem yaparken normaldir, ancak bilgisayarınız boştayken bu sıcaklık görünüyorsa (oyun oynamıyor iseniz vb.) tedbir almanızda (Bilgisayar bakımlarınızı yapmakta) fayda var.

70°C – 80°C: Bilgisayara yük bindiren oyunlar oynuyorsanız göz ardı edilebilir fakat(!) uzun süre işlemciyi bu sıcaklığa maruz bırakmamanız gerekir.

90°C – 100°C: Bu sıcaklık aralığı normal değildir. Oyun oynuyorsanız derhal kapatın. Herhangi bir program sebebiyle olduğunu düşünüyorsanız, bilgisayarınızdan kaldırın. Aksi takdirde ya bilgisayarınız kendini korumaya alıp kapatacak, yada CPU hasar görebilir.

İşlemciler Maksimum sıcaklıklarını aştıklarında kendilerini kapatırlar. Bu da olası bir zararı engeller. Ancak henüz Ekran kartı, yani GPU’larda böyle bir sistem yoktur. Yani aşırı ısıda yanabilir.

Oyun oynarken CPU ve GPU Sıcaklıklarını görme

İşlemci sıcaklığı nasıl düşürülür?

  • Öncelikle bilgisayarınızın içini temizletin. İşlemci ve GPU Termal macunlarını kaliteli macunlarla yenileyin.
  • Dizüstü bilgisayarınızı hava kanallarını açıkta kalacak şekilde kullanın.
  • Dizüstü bilgisayarınızla oyun oynarken soğutucu stant kullanın.
  • Masaüstü bilgisayarlarınızın da sıcak havayı dışarı atacak fanlarının çalışıyor olması gerekli. İşlemci Stok Soğutucu yerine Sıvı soğutmalı sistemler takabilirsiniz. Ekran kartı fan bakımlarını da yapmak gerekiyor.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle