MSI Afterburner Kullanımı

MSI Afterburner Kullanımı. MSI Afterburner Nedir? Nasıl Kullanılır? MSI Afterburner indir. OSD Gösterge Rehberi. FPS Gösterme

FPS Nedir?

FPS (Frame Per Second) yani Türkçe karşılığı ile Saniyelik Görüntü Sayısı anlamına gelmektedir. Daha da açıklamak gerekirse Ekrana saniyede gelen kare sayısıdır. Oyuncuların genelde ilgilendiği bir konudur. Bilgisayar donanımınız ne kadar güçlü ise o kadar FPS değeri alırsınız. Bu da daha akıcı ve kaliteli bir oyun deneyimi demektir.

MSI Afterburner Nedir?

MSI Afterburner, Ekran kartı Overclock ve Undervolt gibi ayarları yapabilmesinin yanı sıra Oyun oynarken FPS, CPU, Sıcaklık ve Kullanım gibi OSD değerleri ekranda görünmesini sağlar. Ayrıca Oyun içi ekran görüntülerini de kaydedebilirsiniz. Oyun piyasasında en çok kullanılan programların başında MSI Afterburner gelmektedir. Üstelik Tamamen ücretsizdir.

MSI Afterburner indirme bağlantısı

MSI Afterburner Kullanımı

MSI Afterburner’in normal programlara göre farklı bir arayüzü var. Arayüzü değiştirmeyi daha sonra anlatacağız. Öncelikle OSD Ayarlarının nasıl yapıldığını öğrenelim. Yani Oyun oynarken FPS, CPU, GPU, Sıcaklık gibi değerleri göstermeyi anlatacağız.

MSI Afterburner OSD Gösterme

 1. Programı kurduktan sonra açın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz çıkacak. Burada Çark simgeli Ayarlar butonuna tıklayarak program ayarlarını açalım.

MSI Afterburner Kullanımı

 1. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ayarlar penceresi çıkacak. Burada En üstte “Ana grafik işlemcisi seçimi” diye bir seçenek var burada  Güçlü olan ekran kartınız seçeceksiniz. Bu genelde GPU 1 olarak zaten seçilidir.
 2. GPU 1’i seçtikten sonra En üstte “İzleme” sekmesine geçin. Burada Oyun ekranındaki OSD göstergeleri seçeceğiz.
 3. Burada mantık şöyle: OSD ekranda görünmesini istediğim özelliği, örneğin “FPS” fare ile seçiyorum ve aşağıda “OSD’de göster (Bilgi Ekranı)” seçeneğini işaretliyorum. Böylece FPS değerleri oyun ekranında görünecektir.
 4. Eğer başka gözükmesini istediğiniz göstergeler varsa bunları da aynı şekilde etkinleştiriyorsunuz. Örneğin: İşlemci sıcaklığını da görmek istiyorum. Hemen listede “CPU temperature” seçeneğini buluyorum ve fare ile bir defa tıklıyorum. Ardından aşağıya gelip, “OSD’de göster (Bilgi Ekranı)” seçeneğini işaretliyorum.

MSI Afterburner OSD Gösterme

 1. Böylece ekranda görmek istediğiniz göstergeleri ayarladıktan sonra değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” butonuna tıklamayı unutmayın.

MSI Afterburner OSD Gösterge Ayarları

 1. OSD görünüm ayarlarını yapmak için; Tekrar Çark simgeli “Ayarlar” butonuna tıklayın.
 2. Açılan pencerede “Bilgi Ekranı (OSD)” sekmesine geçin ve aşağıda “Daha Fazla” butonuna tıklayın.

MSI Afterburner OSD Gösterge Ayarları

 1. Karşınıza gelen siyah ekranda; Yazı renk ayarlarını, Yazı boyutunu ve OSD ‘nin gösterilecek konumunu belirleyebilirsiniz.
 2. Ayarlarınızı yaptıktan sonra siyah ekranı kapatıp, “Tamam” butonuna tıklamanız yeterlidir.

MSI Afterburner Tema Değiştirme

 1. Arayüzü değiştirmek için; ayarlar kısmını açın. Burada “Kullanıcı Arayüzü” sekmesine geçin.
 2. Biraz aşağıda arayüz görünümü ayarları kısmından temayı değiştirebilirsiniz.

MSI Afterburner ile Ekran Görüntüsü Çekme

MSI Afterburner ile Ekran Görüntüsü ve Video Kaydı yapmak için önce her biri için bir kısa yol belirlemeniz gerekmektedir.

Örneğin: Video kaydı yapmak için “Video Kaydı” sekmesine geçiyoruz. Burada Video kaydı karşındaki boş yazan yere tıklayıp klavyeden kısayol olarak atacağımız tuş veya tuşları birlikte tıklıyoruz. Bundan böyle oyun içindeyken o kısa yola basarsanız video kaydı yapmaya başlar.

Ayrıca “Saniyedeki Kare Sayısı 30 FPS” yazan yerden 60FPS video kaydı ayarlarını da yapabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle