iPhone Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalı? iPhone Suya Düşerse Nasıl Kurtarılır? iPhone Suya Düşerse Yapılması Gerekenler, Çözümü.

iPhone Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalı?

iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X modelleri ile birliktei iPhone modelleri artık suya ve toza daha fazla dayanıklıdır. Daha eski modeller ise suya ve toza dayanıklı değildir. Suya ve toza dayanıklı olmayan iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5, iPhone 4 gibi modellerde ise aşağıda anlatacağımız yöntemlerle çözüm bulmaya çalışabilirsiniz.

Altın Kural: Telefonu Hemen sudan çıkar ve kapat

  • Telefonun su ile temasında zaman çok önemlidir.
  • Telefonunuz suya düşerse veya üzerine sıvı dökülürse, ne kadar hızlı su ile temasını keserseniz, yani sudan ne kadar hızlı çıkarırsanız o kadar kurtarma şansınız artar.
  • Telefonun sudan çıkarır çıkarmaz hemen güç tuşuna basılı tutup telefonu tamamen kapatın.
  • Eğer cihazınız kapanmıyorsa ekranın ortasında beyaz çark dönmeye devam ediyorsa o zaman Home + Power tuşlarını birlikte basılı tutarak cihaz tamamen kapanıncaya kadar bekleyin. Eğer cihazınız zaten kapalı ise SAKIN AÇMAYIN.
  • Cihaz çalışır durumdayken su ile temas kısa devre yapacağı için cihaza zarar verecektir.
  • Cihazı kapattıktan sonra sim tepsisini çıkarıp, sim kartı telefondan çıkarın. Ardından telefonu sallayarak varsa suyun çıkmasını sağlayın.

Adım 2: Saç kurutma makinası ile kurulayın

Telefonunuzu kapattıktan sonra bir bez ile hızlıca kurulayın. Özellikle telefondaki delikleri kurulayın. iPhone telefonunuzun kapağı açılamadığı için saç kurutma marinası ile kurulama işlemi pek sağlıklı olmayacaktır ancak, Sim kart tepsisini çıkartıp hoparlör, Kulaklık girişi, usb girişi gibi yerlerden, Saç kurutma makinasının orta sıcak ve orta üfleme modu ile kurulama işlemi yapın. Eğer teknik olarak donanımlı biri iseniz ve telefonun kapağını açabiliyorsanız. Bu şekilde kurulama yapmanız daha iyi olacaktır.

iPhone Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalı?

Adım 3: iPhone telefonu pirinçte bekletme

Telefonu pirinç içinde bekletme olayı kulağınıza her ne kadar şehir efsanesi gibi gelse de, Pirincin nem toplama özelliği vardır. Hani annelerimiz yemek yaparken pirinç suyunu çekmiş derler ya! işte pirinç çevresindeki suyu veya nemi çeker arkadaşlar. Telefonu en az 10 Saat, uzun süre kaldıysa iki gün pirincin içinde ağzı kapatılabilen bir poşette veya kapağı kapanabilen bir kapta kaybolacak şekilde bırakın. Poşetin veya kabın hava almaması önemlidir.

iPhone Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalı?

Telefonunuzun suda kalma süresine göre, pirinçte kalma süresi de uzayacaktır. Eğer uzun süre suda kalmışsa günlerce pirinç içinde bekletmelisiniz

Video örnek

Bu makale hakkında görüşlerinizi öğrenmek isteriz. Bu makale işinize yaradıysa, paylaşarak daha fazla kişinin yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın bu yöntemlerin yüzde yüz yararlı olacağı kesin değildir.

iPhone telefonların suya ve toza dayanaklıkları hakkında daha fazla bilgiye Buradan ulaşabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle