Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir? Ekran Kartı Isısı Nasıl Ölçülür? Windows 11 Ekran Kartı Sıcaklığına Bakma, Windows 10 NVIDIA, AMD Ekran Kartı Sıcaklığını Gösteren Program

Ekran kartları, tıpkı işlemciler gibi bir işlemciye sahiptir. İşlemcide bu CPU (Merkezi işlem birimi) diye adlandırılırken, Ekran Kartlarında ise GPU (Grafik İşlemci Ünitesi) diye adlandırılmaktadır. Grafik işlemcileri GPU’lar grafik işlemlerini yorumlamak için yapıldılar ve bu konuda CPU’lardan çok daha iyiler. İşlemcilerin ve Grafik işlemcilerin performansı ve yeteneği arttıkça soğutmaya daha fazla ihtiyaç duyarlar. Ve soğutma başarılı oldukça da performans artar. Bu yüzden kullanıcılar Ekran kartlarının sıcaklığını nasıl öğreniriz? diye merak ederler.

Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar bileşenlerinde genelde sensörler vardır. Bu sensörler İşlemci ve Grafik işlemcide de mevcuttur. Bu sensörler yardımı ile mevcut donanımın ısı ve kullanım bilgilerine ulaşırsınız. Bu sensörlerin bilgileri ana kartta mevcuttur, ancak bunlara ulaşmak için programlar kullanmamız gerekebiliyor. Windows’un kendisi Görev yöneticisinde sıcaklık bilgisini bazı kartlarda göstermeyebiliyor. Bizler de bu araçlar yardımı ile sıcaklık ve diğer bilgilere ulaşabiliyoruz. Biz de sizler için oldukça merak edilen Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir, bunun için hangi araçlar kullanılır makale şeklinde hazırladık.

Oyun oynarken ekranda FPS ve Sıcaklık değerlerini görmek için bu makalemizi gözden geçirin

Görev Yöneticisinden GPU Sıcaklığına Bakma

Mcrosoft, son güncellemeler ile beraber Ekran kartı sıcaklığını ve kullanım bilgilerini görev yöneticisinde göstermeye başladı. Başlat menüsüne sağ tıklayarak Görev yöneticisine ulaşabilirsiniz. Veya Klavyeden Ctrl + Alt + Delete tuşlarına birlikte bastıktan sonra çıkan ekranda görev yöneticisine ulaşabilirsiniz.

Görev Yöneticisinden GPU Sıcaklığına Bakma

Ancak bazı ekran kartlarının sıcaklık bilgisi görev yöneticisinde gözükmemektedir. Bu yüzden aşağıdaki diğer araçlar yardımı ile sıcaklık bilgisini öğrenebilirsiniz.

GPU Temp ile Sıcaklık İzleme

GPU Temp programı, Grafik işlemcinin mevcut sıcaklığının yanısıra İşlemci ve Bellek kullanım miktarının bilgisini de paylaşır. Bu program sayesinde direk GPU ısısını görebilirsiniz. Programın kullanımı oldukça basittir. Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan programı indirip bilgisayara kurmalısınız. Ardından masaüstüne kısayolu oluşturup, bu kısayol yardımı ile programı başlattıktan sonra sensör bilgilerine ulaşabilirsiniz.

GPU Temp İndir

GPU Temp ile Sıcaklık İzleme

GPU-Z ile GPU ve VRAM Sıcaklığı Öğrenme

GPU-Z programı ile, A’dan Z’ye tüm ekran kartı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu bilgilerin yanısıra Sıcaklık ve kullanım gibi sensör bilgilerini de ulaşabilirsiniz. Bu program sayesinde direk Ekran kartı GPU ve bellek ısısını görebilirsiniz. Programın kullanımı oldukça basittir. Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan programı indirip açın. Program taşınan sürüm olduğu için herhangi bir kurulum gerekmez.

GPU-Z İndir

GPU-Z ile GPU ve VRAM Sıcaklığı Öğrenme

Program açıldıktan sonra en aşağıda Ekran kartınızın seçili olduğundan emin olun. Daha sonra en üstte “Sensors” sekmesine geçin. Gelen pencerede “GPU Temperature” kısımından ekran kartı sıcaklığına ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu program sayesinde dahili Intel Grafik Kartının da sıcaklığını öğrenebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken listede ekran kartını seçmek ve sensör sekmesine bakmak.

VRAM (Ekran Kartı Bellek) Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

GPU sıcaklığının yanısıra Ekran Kartı Belleğinin de sıcaklığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunun için HWiNFO programını kullanacağız. Bu program sayesinde GPU ve VRAM sıcaklığı da dahil birçok bilgiye ulaşabileceksiniz. Aşağıda verilen bağlantıdan HWiNFO programını bilgisayarınıza indirin. İsterseniz kurulum gerektirmeyen ve taşınan sürüm olan Portable sürümünü de indirebilirsiniz.

HWiNFO İndir

  1. HWiNFO programını açın. Açılan pencerede “Başlangıç” düğmesine tıklayın.

VRAM (Ekran Kartı Bellek) Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

  1. Sol panelde “Grafik Bağdaştırıcısı” ‘nı açın ve ardından Ekran kartınızı seçin.
  2. Daha sonra üst sekmedeki “Sensörler” düğmesine tıklayın.

VRAM (Ekran Kartı Bellek) Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

  1. Daha sonra açılan pencerede “GPU Temperature” ve “GPU Memory Junction Temperature” kısımlarından Ekran kartı ve Belleklerin sıcaklıklarını öğrenebilirsiniz.

VRAM (Ekran Kartı Bellek) Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

Ekran kartı bellek sıcaklığı her kartta öğrenilemez. Bazı kartlarda bellek sıcaklığını ölçmek için bir sensör yoktur. Özellikle laptop ekran kartlarında ve eski kartlarda bu bilgiyi öğrenemezsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle