Çalıştırmak istediğiniz işlev makro içeriyor hatası

Microsoft Word, Çalıştırmak istediğiniz işlev makro içeriyor veya içeriği için makro dil desteği gerekiyor. Bu yazılım yüklendiğinde siz (veya yöneticiniz) makro veya denetim desteğini yüklememeyi seçmişsiniz. Microsoft Office makro hatası ve çözümü.

Bu hata genellikle makro güvenliği ayarları nedeniyle oluşur. Makronun güvendiğiniz bir kaynaktan geldiğini biliyorsanız, makro güvenliği ayarlarını makroyu etkinleştirmenize izin verecek şekilde değiştirebilirsiniz.

Dosya Korumalı Görünüm’de açılırsa, Düzenlemeyi Etkinleştir‘i ve sonra İçeriği Etkinleştir‘i tıklatın. Düzenleme işlevleri geri yüklenir ve makrolar da dahil etkin içerik çalışır. Bu dosya artık güvenilir bir dosyadır; dosya başka bir bilgisayarda açılmadıkça artık güvenlik istemi görüntülenmez.

Çalıştırmak istediğiniz işlev makro içeriyor

Arkadaşlar ben bu hata ile ilk kez karşılaştım. Bu hata her dosya açılışında veya Word’u açtığımda karşıma çıkıyor 3-4 defa art arda ekrana gelip canımı çok sıkıyordu bende bunun çözümünü buldum.

Bu hatanın iki farklı çözüm yolunu sizlerle paylaşacağım. Bu hata Foxit Phantom PDF kurduktan sonra karşıma çıktı bende hatanın bundan olduğunu düşünerek, Word eklentilerini devre dışı bıraktım ve işe yaradığını gördüm.

İkinci çözüm ise Makro dil desteğini yüklemek. Sorunun nedeni kurulum sırasında Visual Basic for Applications (VBA) özelliğini yüklememenizden kaynaklanmaktadır. Eğer Office’i parça şeklinde yüklediyseniz, yani tam kurulum değil de word, excel, powerpoint tek kurduysanız muhtemelen makro dil desteği kurulmuyor. Buda ikinci yol. İki yoluda anlatacağım.

Eklentileri devre dışı bırakmak

 1. Office Word’u açın. Sırasıyla Dosya > Seçenekler > Güven Merkezi yolunu takip edin.
 2. Burada Güven Merkezi Ayarları… butonuna tıklayın.
 3. Açılan panelde, sol tarafta Eklentiler seçeneğini seçin.
 4. Daha sonra “Tüm Uygulama Eklentilerini devre dışı bırak (işlevselliği azaltabilir)” kutucuğunu işaretleyin.
 5. Son olarak “Tamam” ve “Tamam” butonlarına basarak işlemleri kaydedin.

Çalıştırmak istediğiniz işlev makro içeriyor hatası

Makro dil desteğini yüklemek

Bu işlemler Office 2016 ve üst sürümlerde çalışmamaktadır. Office 2016 ile birlikte özel yükleme kaldırıldı. Office 2013,2010 ve 2007 için:

 1. Tüm programlardan çıkın.
 2. Microsoft Windows Denetim Masasında Program Ekle/Kaldır simgesini tıklayın.
 3. Aşağıdakilerden birini yapın:
  * Office programınızı Microsoft Office’in bir parçası olarak yüklediyseniz, önce Şu anda yüklü programlar kutusunda Microsoft Office’i, sonra da Değiştir düğmesini tıklayın.
  * Office programınızı tek tek yüklediyseniz, önce Şu anda yüklü programlar kutusunda, programınızın adını, sonra da Değiştir düğmesini tıklayın.
 4. Kur programının Yüklenecek özellikler ekranında, Office Paylaşılan Özellikler seçeneğinin yanındaki artı işaretini (+) tıklatın.
 5. Visual Basic for Applications’ı seçin, seçiminizin yanındaki oku tıklayın ve Bilgisayarım’dan Çalıştır’ı tıklayın.

Son olarak “Devam” butonuna tıklayarak yeniden yapılandırma işlemlerini başlatın. Bu çözüm Office sürümlerinde farklılık gösterebilir. Eğer hala işe yaramadıysa, şu anki Office’nizi tamamen kaldırıp “Full” özelliklerde kurun.

Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hüseyin
Hüseyin
9 ay önce

Teşekkürler

WFR
WFR
11 ay önce

Helal