Laptop Ekran Parlaklığı Değişmiyor Sorunu Çözümü

Windows 10 BIOS’a Gömülü Windows Ürün Anahtarını Bulma. BIOS’a Gömülü Windows Lisans Anahtarı Nedir? Bios’a Gömülü Product Key, Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir? Windows 10, Windows 8 ve 8.1: Lisans Anahtarını Bulmak.

Eskiden bilgisayarda ürün anahtarları bir etiket ile laptop’un arkasına veya kasaya yapıştırılırdı. Kullanıcı da bu lisans anahtarını girerek Windows’unu etkinleştiriyordu. Ancak Microsoft Windows 8 ile beraber Ürün anahtarları artık bilgisayarların BIOS kısmına gömülerek geliyor. Bizde Windows sürümünü yükledikten sonra ürünümüz İnternet’e bağlanınca otomatik olarak etkinleşiyor. Yani ekstradan ürün anahtarı girmemize gerek kalmıyor.

Windows Ürün Anahtarını Bulma

Peki iyi güzelde yeni aldığınız bilgisayarın ürün anahtarı nedir? hiçbir yerde de yazmıyor. Nasıl BIOS’a Gömülü Windows Lisans Anahtarını öğreniriz? işte BIOS’a Gömülü Windows Ürün Anahtarını Bulma adlı bu yazıda cevabını bulacaksınız. Şimdi çeşitli programlar/araçlar yardımı ile bakacağız. Bu işlemler Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 8 ‘de geçerlidir.

Eğer Lisans şuan yüklü ve etkinleştirilmiş ise

Eğer Şuan kullandığınız Windows ürününün lisans anahtarı hali hazırda yüklü ve etkinleştirilmiş ise Nirsoft’un ProduKey adlı programı işinizi görecektir. Buradan ProduKey programını sitenin en aşağısında sisteminize uygun Download ProduKey 32-bit veya 64-bit olanı indirin.

BIOS’a Gömülü Windows Ürün Anahtarını Bulma

Eğer Windows’unuz etkinleştirilmemiş ise aşağıdaki araçları da deneyebilirsiniz.

RWEverything programı ile

Bu programın Hem 32 ve 64 hem de Kurulabilen ve Kurulmadan çalışan Portable sürümü de mevcuttur. Buradan RWEverything sitesine gidip sisteminize göre uygun olanı indirin ve açın.

 1. Sitesinden programı indirdikten sonra sıkıştırılmış arşivden dosyaları çıkartın ve RW.exe ‘ye Sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” deyin.
 2. Programın üst kısmında araç çubuğu mevcuttur.
 3. Burada ACPI yazan butona tıklayın.
 4. Açılan pencerede üst kısımdaki sekmelerden MSDM sekmesine geçin.
 5. DATA kısmında yazan anahtar sizin ürün anahtarınızdır.

BIOS’a Gömülü Windows Ürün Anahtarını Bulma

Bu işlemi yapmanıza rağmen BIOS seri numaranız orada yazmıyorsa (bazı bilgisayarlarda işe yaramayabiliyor) aşağıdaki çözüm yolunu da deneyebilirsiniz.

Firmware Tables View programı ile

Bu program kurulmadan çalışan Portable sürümüdür. Buradan Firmware Tables View programını sitenin en aşağısında sisteminize uygun Download FirmwareTablesView 32-bit veya 64-bit olanı indirin. Programı Sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın. MSDM  ile başlayan seçeneği seçin. Programın alt kısmında  sağ tarafta ürün anahtarınız yazacaktır.

BIOS’a Gömülü Windows Ürün Anahtarını Bulma

Firmware Tables View programı işinize yaramadıysa (bazı bilgisayarlarda işe yaramayabiliyor) aşağıdaki çözüm yolunu da deneyebilirsiniz.

Windows OEM Product Key Tool

EasyBCD’nin yapımcısı tarafından yayınlanan bu araç ile Windows OEM ürün anahtarını bulabilirsiniz. Buradan Windows OEM Product Key Tool aracını indirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Programa Sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırmak

BIOS’a Gömülü Windows Ürün Anahtarını Bulma

get_win8key script ile deneyin

get_win8key adında açık kaynak kodlu bir script mevcut. Bu script’i kullanarak Windows 10 BIOS keyinizi öğrenebilirsiniz.

 1. Öncelikle buraya tıklayarak script’ini bilgisayarınıza indirin.
 2. Arşiv’i masaüstüne çıkartın.
 3. Sonra get_win8key-master klasörüne Shift+Sağ Tık tuş birleşimini uygulayın.
 4. Açılan menüde “Komut penceresini burada aç” veya “Powershell” şeklinde bir seçenek göreceksiniz, ona tıklayın.
 5. Açılan Komut İstemi penceresinde get_win8key komutunu yazıp Enter’a basın.
 6. BIOS seri numarası görünmüş olmalı.

BIOS’a Gömülü Windows Ürün Anahtarını Bulma

Bu işlemler hakkında görüşlerinizi merak ediyoruz veya sizin de tavsiye ettiğiniz araçlar var ise paylaşabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle