Oynat

Bilgisayarda Videolar Açılmıyor, Windows 10 video açılmıyor Çözümü, Windows 7 video oynatma sorunu, Videoda ses var görüntü yok, Medya oynatıcı videoyu oynatmıyor.

Bilgisayarda Videolar Açılmıyor

Windows bilgisayarınızda bazı videoları oynatırken sorun yaşayabilir, bilgisayarınızdaki medya player videolarınızı oynatmakta sorun yaşatabilir. Çoğu kullanıcı Bilgisayarda video izleyemiyorum, Bir videoyu oynatmakta sorun yaşıyorum diye çözüm aramaktadır. Bilgisayarınızda hemen hemen tüm formattaki videoları oynatabileceğiniz bu çözüm işinizi görecektir. Eğer siz de bilgisayarınızda video oynatmakta sorun yaşıyorsanız bilin ki bilgisayarınızda kodek yüklü değildir.

Bilgisayarda Videolar Açılmıyor Çözümü

Video Kodekleri Nedir?

Bizlerin uzantı olarak duyduğu formatlar yani MP4, AVI, TS, MPG, MKV, FLV gibi uzantılar birer konteyner’dir. Bu konteynırlar aslında Kodek’lerden oluşmaktadır. Yani aslında videonun sıkıştırılma ve saklanma türünü belirleyen asıl özelliği Kodek’tir. Örneğin MP4 uzantısı H264, VP9, XViD gibi kodekleri kullanabiliyor. Belki reastlamışsınızdır; Video oynatıcısı bazı MP4’leri rahatlıkla oynatırken bazılarını da oynatamıyordu. İşte bunun sebebi kullanılan kodek’in bilgisayarınızda bulunmaması veya Video oynatıcı tarafından desteklenmemesiydi.

Örneğin: MP4 uzantılı H265 bir video oynatacaksanız bilgisayarınızda veya media oynatıcınızda bu kodekin’in bulunması gerekir. Anlayacağınız tüm geleneksel video kodeklerini bilgisayarınızda bulundurmanızda yarar ver. Peki tek tek mi bu kodekleri yükleyeceksiniz? Elbette hayır. Bu işi yapan ve bize tüm kodekleri tek paket halinde sunan bir ekip var. Bu paketin adı K-Lite Codec Pack‘tır. Bu paket ücretsizdir ve bilgisayarınıza yüklediğinizde kodek sorununuz ortadan kaldırır.

K-Lite Codec Pack

  1. Öncelikle Bu bağlantıdan K-Lite Codec Pack Mega sürümünü bilgisayarınıza indirin.
  2. Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra sürekli “Next” butonuna tıklayarak kurulumunu yapın.
  3. Varsayılan ayarlar sizin için yeterlidir. Ekstra bir ayar yapmanız gerekmiyor.

Bu kodek paketi ile beraber MPC, yani Media Player Classic adında bir medya oynatıcı program da bilgisayarınıza yükleniyor. Bu oynatıcı kodek paketleri ile birlikte çalışır. Yani açılmayan videolarınızı bu medya oynatıcısı ile açacaksınız. Örneğin açılmayan videoya Fare ile Sağ tıklayıp > Birlikte Aç > MPC-HC seçeceksiniz.

K-Lite Codec Pack

Ayrıca sizlere ekstra kodek gerektirmeden medya dosyalarını açan ücretsiz bir medya oynatıcı programı tavsiye etmek istiyorum. Bence bilgisayarınızda bulunmalı. Programın adı: VLC Media Player

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle