Diskpart ile USB Belleği Biçimlendirme

Çoğu zaman arkadaşınızdan aldığınız taşınabilir hard Disk veya usb bellekler sizin bilgisayarda gözükmeyebiliyor. Bu durumda kullanıcılar şu soruları sormaya başlıyor: Bilgisayar Harici Diski Görmüyor ne yapmalıyım? USB Bellek Görünmüyor Daha önce flaş belleği görüyordu.

Bilgisayar Harici Diski Görmüyor

Bu sorunu Windows işletim sistemi kullanan bilgisayar üzerinden anlatacağız. Windows bilgisayarlarda bir disk’i kullanabilmek için önce bir disk türü belirtilmiş olmalı (GPT veya MBR) Daha sonra bu disk bölümlendirilmiş yani bir dosya sistemi ile biçimlendirilmiş olmalı NTFS gibi… son olarak bu bölüm Windows tarafından bir harf atanarak kullanıma açılmış olmalıdır. Örneğin Bilgisayarıma girdiğimizde görüğümüz Yerel disk (D): gibi. C, D, F benzeri bir harf almalıdır. Sizin diskte de harf atanmamış olabilir. Özellikle Windows 10‘da sık karşılaşılan bir durumdur. Şimdi gelelim Çözüme…

Disk yönetimi ile sürücüye harf atama

Disk’inizi bilgisayara bağlayın ve aşağıdaki işlemleri yapın.

  1. Öncelikle klavyeden Windows + R KeyWin+R tuşlarına bitlikte basın. Açılan pencereye “diskmgmt.msc” yazın ve ENTER tuşuna basın.
  2. Disk Yönetimi penceresi açılacaktır. Burada ekranda Disk 0, Disk 1 gibi seçenekler olacaktır. Burada C: veya D: gibi harfler görecekleriniz. Eğer birinde bu harf yazmıyorsa demek ki harf atanmamıştır.
  3. Şimdi harf olmayan disk’e Farenin sağ tuşu ile tıklayın. (Eğer diskte birden fazla bölüm varsa harfi olmayan bölüme sağ tıklayın.)
  4. Açılan menüde Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir… seçeneğine tıklayın.
  5. Yeni bir pencere açılacaktır. Burada Ekle butonuna tıklayın ve açılan yeni pencerede Şu sürücü harfini ata: yazan kısımdaki seçeneklerden bir harf belirliyoruz örneğin D. Son olarak Tamam butonuna basın.

Artık Disk veya bölüme bir harf atamış olduk. Şimdi Diskinizin görünüp görünmediğine Bilgisayarım kısmından bakabilirsiniz.

Disk yönetimi ile Sürücü Harfi ve Yolu Değiştirme

Bazen sürücüye harf atanmış olmasına rağmen disk görünmeyebiliyor. Bu durumda farklı bir harf atamak işe yarayabiliyor. Diskinize verilen harf değiştirmek için:

Disk yönetimini açın. Görünmeyen disk veya bölüme Sağ tıklayın ve Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir… seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Değiştir butonuna tıklayın ve açılan yeni pencerede Şu sürücü harfini ata: yazan kısımdaki harfi değiştiriyoruz örneğin D ise E yapıyoruz. Son olarak Tamam butonuna basın.

Artık Disk veya bölümün harfini değiştirmiş olduk. Şimdi Diskinizin görünüp görünmediğine Bilgisayarım kısmından bakabilirsiniz.

bilgisayar harici harddiski görmüyor windows 7, bilgisayar harici harddiski görmüyor windows 8, bilgisayar harddiski görmüyor ve açılmıyor, harici harddisk disk yönetiminde görünmüyor, harici harddisk görüyor ama açılmıyor, bilgisayar harddiski görmüyor windows 7, windows xp harici harddiski görmüyor, harici harddisk açılmıyor, harici harddisk aygıt yöneticisinde görünmüyor, bilgisayar harici harddiski görmüyor windows 7, harddisk aygıt yöneticisinde gözüküyor ama açılmıyor, hard disk görünmüyor, harici harddisk açılmıyor, toshiba harici harddisk açılmıyor, bilgisayar hard diski görmüyor ve açılmıyor, harici disk okuma hatası

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle