WinRAR

WinRAR ile Dosyaları Partlara Bölme, Dosya Parçalama, WinRAR ile Büyük Boyutlu Dosyaları Bölümlere Ayırma, Dosyayı ciltlere bölme, Rar ile dosyayı bölme

Dosyaları Parçalara Ayırma

Bildiğiniz üzere FAT dosya sistemi kullanan disklerde en fazla 4095mb büyüklüğünde dosyalar olabiliyor. Yani 4095MB’dan büyük bir dosya kopyalamak istediğinizde “dosya hedef dosya sistemi için çok büyük” hatası veriyor. Aynı zaman da tek parça 4481MB’dan büyük bir dosyayı da DVD’ye yazamazsınız. bunun için o dosyayı ciltlere bölmeniz lazım.

dosya hedef dosya sistemi için çok büyük

Dosyalarınız internet’te paylaşmak isterseniz, WinRAR ile dosyaları partlara bölüp internet‘te paylaşabilirsiniz. Bunun için Winrar ile küçük birkaç işlem ile rahatlıkla dosyaları parçalayabilirsiniz.

WinRAR ile Dosyaları Partlara Bölme

WinRAR programının bilgisayarınızda yüklü olduğunu varsayarak işlemlere geçelim.

  1. Parçalara ayıracağınız dosyayı fare ile Sağ tıklayın ve WinRAR > Arşive ekle… seçeneğine tıklayın.

WinRAR ile Dosyaları Partlara Bölme

  1. Karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran gelecektir. Burada parçalama işlemi için yapacağınız ayar “Ciltlere böl, boyut” kısmındadır. Burada Her bölümün kaç mb veya gb olacağınız seçmeniz lazım. İsterseniz FAT32’e göre isterseniz DVD’e göre ayarlayabilirsiniz cilteri

WinRAR ile Dosyaları Partlara Bölme

  1. Bölüm boyutunuzu seçtikten ve diğer sıkıştırma ayarlarınızı yaptıktan sonra “Tamam” butonuna tıklayarak ciltlere bölünmüş arşivleriniz oluşturabilirsiniz.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle