Windows 11 Yeni Kullanıcı Hesabı Ekleme

Windows 11 Yeni Kullanıcı Hesabı Ekleme, Windows 11’da yeni kullanıcı hesabı nasıl eklenir? Windows 11’da Yeni Kullanıcı Nasıl Oluşturulur? Bilgisayarda 2. kullanıcı nasıl açılır?

Windows 11 Yeni Kullanıcı Hesabı Ekleme

Bildiğiniz üzere Windows‘tu birden fazla kişi kullanmak için, herkes kendine bir hesap oluşturarak ayrı ayrı masaüstü ve dosyalarda çalışabilmektedir. Bazen bilgisayarın fazla kurcalanmadan birine emanet etmek için en mantıklı yol yeni bir kullanıcı veya konuk hesabı oluşturmaktır. Biz de bu yazıda Windows 11 Yeni Kullanıcı Hesabı Ekleme Nasıl Yapılır? iki farklı yöntemle anlattık.

Yöntem 1: Yeni bir yerel kullanıcı hesabı oluşturma

 1. Başlat menüsü ve Ayarlar simgesine tıklayın.

Başlat > Ayarlar

 1. Açılan ekranda “Hesaplar” sekmesine ve ardından sağ taraftaki “Aile ve diğer kullanıcılar” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 Hesaplar

Aile hesabı: Bu hesap türünde aile üyesi ekleyerek onu kontrol edebilirsiniz. Ailenizi ekleyin ve böylece herkes kendi oturum açma hesabına ve masaüstüne kavuşsun. Çocukların uygun web siteleri, zaman sınırları, uygulama ve oyunlarla güvende olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için Microsoft hesabı ile oturum açmalısınız.

Diğer kullanıcı hesabı: Bu hesap türünde ailenizin bir parçası olmayan kişilerin kendi hesaplarıyla oturum açmalarına izin verin. Bu durum, onların ailenize eklenmesine neden olmaz.

Windows 11 Hesap Ekleme

 1. Biz, en çok kullanılan Diğer kullanıcılar seçeneğini kullanacağız. bunun için “Hesap ekleyin” butonuna tıklayın

Windows 11 Yeni Kullanıcı Hesabı Ekleme

 1. Gelen ekranda yerel hesap ekleyeceğimiz için “Bu kişinin oturum açma bilgilerine sahip değilim” bağlantısına tıklayın. Sonraki ekranda “Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekleyin” bağlantısına tıklayın.

Windows 11 Yeni Kullanıcı Hesabı Ekleme

 1. Son olarak “Bu bilgisayarı kim kullanacak?” kısmına yeni oluşturacağınız kullanıcın adını girin (Burada Türkçe karakter kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.) oluşturacağınız bu hesabı parola korumalı hale getirmek isterseniz parola girebilirsiniz. İşlemleriniz bittiyse “Sonraki” butonuna tıklayarak işlemleri tamamlayın. Artık yeni kullanıcınız oturumunu açabilir.

Kullanıcıyı yönetici hesabı yapma

 1. Var olan bir kullanıcı standart özelliklere sahiptir. Bu hesaba yönetici ayrıcalıkları verebilirsiniz. Yönetici hesapları diğer hesapları silme yetkisine sahiptir. Bunun için aynı yerden, Sileceğiniz hesabın sağındaki ok düğmesine tıklayın.

Kullanıcıyı yönetici hesabı yapma

 1. Açılan Listede “Hesap türünü değiştir” butonuna tıklayın. Açılan pencerede Hesap türü‘nü Yönetici seçin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Yöntem 2: Bilgisayar yönetimi ile yeni kullanıcı ekleme

 1. Klavyenizden Windows + R KeyWin+R tuşlarına bitlikte basın.
 2. Çalıştır penceresi açılacaktır. kısmına “compmgmt.msc” yazın ve Tamam Butonuna basın.

Bilgisayar Yönetimi

 1. Karşımıza Bilgisayar Yönetimi paneli çıkacaktır. Burada sol panelde “Yerel Kullanıcılar ve Gruplar” ardından da “Kullanıcılar” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 Yeni Kullanıcı Hesabı Ekleme

 1. Karşınıza bilgisayardaki kullanıcı adları listesi çıkacaktır. Şimdi bu ekranda boş bir yere fare ile Sağ tıklayın ve “Yeni Kullanıcı…” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 Yeni Kullanıcı Hesabı Ekleme

 1. Açılan yeni pencerede yeni kullanıcının bilgilerini gireceksiniz. Burada “Kullanıcı Adı:” kısmına yeni oluşturacağınız hesabın adını girin (Türkçe karakter girmenizi tavsiye etmiyorum). Ardından Parola istiyorsanız onu da belirleyin. Son olarak “Kullanıcı bir sonraki oturumda parola değiştirmeli” seçeneğini kaldırıp ve “Parola her zaman geçerli olsun” seçeneğini işaretleyip sırası ile “Oluştur” ve “Kapat” butonlarına tıklayarak işlemleri tamamlıyoruz.

Kullanıcı hesabı silme

Var olan bir kullanıcı hesabını silmek için aynı yerden, Sileceğiniz hesabı fare ile Sağ tıklayıp “Sil” seçeneği ile silebilirsiniz.

Kullanıcı Silme

İyi Çalışmalar…

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle