Windows 11 Sıfırlama

Windows 11 Sıfırlama, Windows 11 fabrika ayarlarına nasıl dönülür? Asus, Lenovo, Dell, HP Bilgisayara bir şey takmadan nasıl sıfırlarız? Windows 11 Dosyaları Silmeden Sıfırlayın

Windows 11 Sıfırlama

Bildiğiniz gibi bilgisayarlarda işletim sistemini sıfırlamak ve yeni-temiz bir yazılım yüklemek için, CD veya USB ile format attıktan sonra yükleme yapmak gerekiyor. Ancak tıpkı Android ve ios cihazlarda aşina olduğumuz telefona bir şey yüklemeden sıfırlama yöntemi, Windows 11 ‘de de mümkün. Artık her hangi bir yükleme medyası kullanmadan Windows 11 bilgisayarınızı sıfırlayıp eski fabrika çıkışlı haline getirebilirsiniz.

Windows 11‘da iki türlü sıfırlama yapabilirsiniz. 1.seçenekte yüklediğiniz uygulama ve dosyalarınız silinmeden sadece sistem dosyalarını yeniler. 2.seçenekte ise Tüm bilgisayar (C ve D diski) sıfırlanır. Bu yöntemler gene de format atarak yeni bir yazılım yükleme kadar temiz olmayacaktır.

Windows 11’da sıfırlama yapmadan önce tüm dosya ve klasörlerinizi yedeklemeyi unutmayın! Çünkü Windows 11’da sıfırlama yaparken Yerel Disk C ve Yerel Disk D‘ de sıfırlanır. bu yüzden bilgilerinizi harici bir diske aktarmanız gerekiyor. Eğer bilgilerinizi yedekleyeceğiniz bir harici disk yoksa bu yöntemden vazgeçip, dosya silmeyen yöntemi deneyebilir veya normal format atabilirsiniz.

Sıfırlama işlemi bitene kadar bilgisayarı kapatmayın. Elektrik kesintisine karşı dikkatli olun. Olası bir kesilme sisteme zarar verebilir.

Windows 11 Fabrika Ayarlarına Dönme

  1. Başlat menüsü ve Ayarlar simgesine tıklayın.

Başlat > Ayarlar

  1. Açılan pencerede sol menüde “Sistem” ve ardından “Kurtarma” seçeneğine tıklayın.

Sistem > Kurtarma

  1. Açılan yeni pencerede “Kurtarma seçenekleri” başlığı altından bulunan “Bilgisayarı sıfırla” butonuna tıklayın.

Windows 11 Sıfırlama

  1. Açılan yeni pencerede sıfırlama tipini seçin. Dosyalarınız silinmesin istiyorsanız “Dosyalarımı sakla”, Her şeyin silinmesini istiyorsanız “Her şeyi kaldır” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 Sıfırlama

  1. Karşınıza iki seçenek çıkacak Windows dosyalarını uzaktan indirme ve Hali hazırdaki dosyaları kullanma. Hem pratik oluşu hem de daha kısa sürmesi adına “Yerel yeniden yükleme” seçeneğini seçin. Eğer sisteme virüs bulaşmış veya bu yöntemden hata alırsanız “Bulut indirme” seçeneğini deneyebilirsiniz.

  1. Windows’un hangi dosyaları kullanacağını seçtikten sonra gelen ekranda “Sonraki” butonuna tıklayın.

  1. Daha sonra sıfırlama öncesi son bir hatırlatma yapılır ve her şey hazırsa “Sıfırla” butonuna tıklayarak işlemleri başlatıyoruz.

  1. Sıfırlamanın ilk adımı

Windows 11 Sıfırlama

  1. Sıfırlamanın ikinci adımı: yeni sistem dosyalarının yüklenmesi.

Windows 11 fabrika ayarlarına dönme

Son olarak bilgisayar açılır ve temiz Windows 11’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Videolu anlatım

Windows 11 kişisel dosyaları ve uygulamaları sakla, sıfırlama iptal etme, Windows 11 d yi silmeden resetleme, bilgisayar sıfırlama windows 7, Windows 11 fabrika ayarlarına döndürme hp, Win 10 sıfırlama takılma sorunu

Abone Ol
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeni
En Eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Görkem
Görkem
2 yıl önce

Merhaba, her şeyi kaldır seçeneğini seçiyorum fakat kurtarma ortamı bulunmadı windows yükleme veya kurtarma medyası takın yazıyor

Görkem
Görkem
2 yıl önce
Yanıt  Teknik Not

Cevap için teşekkür ederim fakat internet var ama 5.adımdaki bulut indirme seçeneği yazmıyor bende o aşamaya gelemiyorum. 4. adımda seçim yaptığımda “kurtarma ortamı bulunmadı windows yükleme veya kurtarma medyası takın” yazıyor