DNS

Windows 11 iPv6 DNS Değiştirme, Windows 11’da iPv6 DNS Nasıl değiştirilir? Windows 11’da iPv6 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Windows 11 iPv6 DNS ayarları değiştirme resimli anlatım. Windows bilgisayarlarda iPv6 DNS ayarları nasıl yapılır?

DNS nedir? ne işe yarar?

DNS yani Domain Name System, Web sitelerinin ip adresleri vardır. bu ip adreslerini ezberlemememiz zor olacağı için Alan adı kavramı ortaya çıktı. İşte DNS’nin görevi de burada ortaya çıkıyor. İnternet tarayıcısına girdiğimiz İnternet sitesinin adını, yani alan adını o sitenin ip adresine çeviriyor. günümüzde artık IPv4 ler yetersiz geldiği için IPv6 devreye girmiştir.

Neden DNS değiştiriyoruz?

DNS sunucuları alan adlarını ip adreslerine çevirirken belli bir hızları vardır. Bu hızlar İnternet’e bağlanma hızımızı etkilemektedir. Bunun için iyi bir DNS adresi İnternet hızınız da etkileyecektir. Bu durum da bizi DNS değiştirmeye iter. Günümüzde en çok kullanılan ve en hızlı IPv6 DNS adresi Google’nin 2001:4860:4860::8888 , 2001:4860:4860::8844 IPv6 DNS adreslerdir.

Güncel DNS Adresleri, En Hızlı IPv4 IPv6 DNS Adresleri

Windows 11 iPv6 DNS Değiştirme

Microsoft, son gözde işletim sistemi olan Windows 11 ‘da görünüm olarak birçok değişiklik gerçekleştirdi. Bu değişikliklerle beraber Windows 10 ‘e göre ayarlar değişti, bu yüzden çoğu kullanıcı istediği ayarları bulamaz ve yapamaz hale geldi. Bu konulardan biri de Windows 11 DNS Değiştirme… Biz de Windows 11’ DNS Değiştirme nasıl yapılır? resimli olarak sizler için hazırladık. kolay gelsin.

  1. Başlat menüsü ve Ayarlar simgesine tıklayın.

Başlat > Ayarlar

  1. Açılan pencerede sol menüde “Ağ & internet” ve ardından hangi ağl ile bağlanıyorsanız onu seçin. Wi-Fi ile bağlanıyorsanız, “Wi-Fi”, Ethernet Kablosu ile Bağlanıyorsanız “Ethernet” seçeneğine tıklayın.

Ağ & internet

  1. Açılan listede “Donanım özellikleri” kısmına tıklayın. (Ethernet ile bağlananlar bu adımı atlayın)

Donanım özellikleri

  1. Gelen yeni ekranda “DNS sunucusu ataması” kısmındaki “Düzenle” butonuna tıklayın.

Windows 11 DNS Değiştirme, DNS Nasıl Değiştirilir?

  1. Açılan pencerede “El ile girilen” seçeneğini seçin, ardından IPv6 seçeneğini “Açık” konuma getirin.

Windows 11 iPv6 DNS Değiştirme

  1. Tercih edilen DSN kısmına Birincil DNS adresini yazın, Alternatif DNS kısmına da İkincil DNS adresinizi yazın. Ve son olarak “Kaydet” butonuna tıklayın.

Eski Yöntem ile DNS Değiştirme

  1. Klavyenizden Windows + R KeyWin+R tuşlarına bitlikte basın. Çalıştır penceresi açılacaktır. kısmına “ncpa.cpl” yazın ve Tamam Butonuna basın.

ncpa.cpl

  1. Açılan pencerede Ağ bağdaştırıcıları bulunur, yani internete bağlandığınız aygıtlar. Örneğin: Wi-Fi bağdaştırıcı, Ethernet gibi… Burada İnternet’e bir ağ kablosuyla bağlanıyorsanız; Ethernet olanı, Wi-Fi ile bağlanıyorsanız Wi-Fi bağdaştırıcısına Sağ tıklayın. Açılan pencerede Özellikler seçeneğini seçin.

Windows 11 Ağ Bağdaştırıcıları

  1. Ben Wi-Fi kullanarak İnternet’e bağlandığım için, Wi-Fi seçtim. Şimdi Wi-fi Özellikleri ekranı açıldı. Burada İnternet Protokolü sürüm 6 (TCP/IPv6) Seçeneğine fare ile Sol tıklayarak seçin, ardından Özellikler butonuna tıklayın.

Windows 11 iPv6 DNS Değiştirme

  1. Yeni bir pencere açılacaktır. Burada Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan: seçeneğini işaretleyin. Ardından Tercih edilen DNS sunucusu: ve Diğer DNS sunucusu: kısımlarına kullanacağınız DNS adreslerini girin. Son olarak “Tamam” butonuna tıklayarak değişikleri kaydedin.

 >  Tebrikler Windows 11 bilgisayarınızın DNS adreslerini değiştirdiniz. Kullandığınız birden fazla bağdaştırıcı varsa her biri için bu işlemleri yapmalısınız. Mesela hem ağ kablosu ile hem de Wi-Fi ile bağlantı sağlıyorsanız. Hem Wi-Fi için hem de Ethernet için bu ayarları yapmalısınız.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle