RJ45 Renk Sıralaması

RJ45 Renk Sıralaması, Ethernet Kablo Sıralaması. CAT6 Kablo Renk sıralaması, Ethernet kablosu renkleri. CAT5, CAT5E, CAT6, CAT7 Kabloları ve Renk Sıralaması. RJ45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması Nasıldır?

RJ45 Renk Sıralaması

Bilgisayarlarımızı veya cihazlarımızı İnternet‘e veya bir ağa kablo ile bağlarken kullandığımız CAT5, CAT6 gibi kabloların içinde 8 adet kablo vardır. Bu kabloların rastgele kullanılması bir işe yaramamaktadır. Bu kabloları bir standartta göre düzenleyip kullanabiliriz. Teknoloji odakları tarafından en çok kullanılan iki standart vardır. Düz Bağlantı ve Crossover bağlantı şekli. Bu iki düzen arasında ağınızın amacına göre seçim yapmalısınız. Eğer cihazlarınızı bir ağa bağlayacaksanız Düz bağlantıyı seçmelisiniz. Eğer iki bilgisayarı direkt birbirine bağlayacaksanız bu sefer Crossover bağlantı şeklini kullanmalısınız.

RJ45 Düz Bağlantı

Düz Bağlantı şekli

En çok kullanılan bağlantı şeklimiz budur. Ethernet girişi ile cihazınızı bir ağa yani internet’e bağlayacaksanız. Dahada açmak gerekirse cihazlarınızı Modem veya Switch’e bağlayacaksanız bu bağlantı şekli ile kabloları sıralamalısınız.

RJ45 Renk Sıralaması Düz Bağlantı

Crossover Bağlantı şekli

Bu bağlantı türü bazı durumlarda kullanılabilir. Bu bağlantı şeklinde genelde iki bilgisayarı bir aracı olmadan, direk birbirine bağlayıp veri transferi yapacaksak bu bağlantı şeklini kullanmalıyız.

RJ45 Renk Sıralaması Crossover Bağlantı

RJ45 (Cat5-Cat6-Cat7) Kablo Bağlantısı Nasıl Yapılır?

  1. Önce hangi tür bağlantıyı kullanacağınıza karar verdikten sonra kabloları düzleştirin. Ne kadar düz olursa o kadar rahat yaparsınız.
  2. Seçtiğiniz bağlantı türüne göre kabloları sıralayın ve fazlalığı pense ile kesin.
  3. RJ45 başlığı bakır pinler yukarı gelecek şekilde olsun, daha sonra kabloyu yerleştirin. tüm kabloların kendi deliklerine girdiğinden emin olun.
  4. Son olarak Sıkma pensesine yerleştirin ve iyice sıkın. Bu kadar.

RJ45 (Cat5-Cat6-Cat7) Kablo Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle