Dosya Gezgini

explorer.exe yeniden başlıyor, Explorer.exe Yeniden Başlama Sorunu Çözümü Windows 10, Masaüstü donuyor açılıp kapanıyor nasıl çözülür?

Explorer.exe Yeniden Başlama Sorunu Çözümü

Windows bilgisayarlarda masaüstü dediğimiz ortamın işlem adı explorer.exe ‘dir. explorer.exe’ye bir şey olduğunda masaüstünüzün görüntüsünü kaybedersiniz veya sorunlar yaşarsınız. Bu sorunlardan biri de Explorer.exe Yeniden Başlama Sorunudur. Geri Dönüşüm Kutusuna bir şey attığınızda veya masaütünüzde bir dosya sürüklediğinizde masaüstü donuyor ve kendiliğinden kapanıp açıyor. Bunun iki çözüm yolunu sizlerle paylaşıyoruz.

Yöntem 1

Windows 10 ‘da muhtemelen bir bug yüzünden explorer.exe’nin yükü ağırlaşıyor ve çöküyor, çöktükten sonra kendini kapatıp açıyor. Böylece ekranımız gidip geliyor. Bunun çözümü Exploere.exe’nin yükünü dağıtmak, yani birden fazla explorer.exe işleminin yapılabilmesi ve yükün tek bir işleme atılmasını engelleyeceğiz.

  1. Dosya gezginini ve herhangi bir klasör açın.
  2. Görünüm sekmesine tıklayın, ardından Seçenekler butonuna tıklayın.
  3. Açılan pencerede Görünüm sekmesine geçin.
  4. Burada Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat seçeneğini işaretleyin.
  5. Son olarak Tamam butonuna tıklayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Explorer.exe Yeniden Başlama Sorunu Çözümü Windows 10

Yöntem 2

Yukarıdaki işlemler de çözüm sağlamadıysa son olarak bilgisayarda hata tarama ve otomatik düzeltme seçeneğini uygulamanız gerekiyor.

  1. Başlat arama kısmına cmd yazın çıkan sonuçlarda Komut İstemini bulun.
  2. Komut İstemine sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın.
  3. Açılan Siyah Komut İsteminde sfc /scannow yazın ve klavyeden ENTER tuşuna basın.
  4. Bu komut sistemi tarayıp varsa zarar görmüş sistem dosyalarını onarmaya çalışacaktır. Taramanın 100% olmasını bekleyin.
  5. Tarama bitince bilgisayarı yeniden başlatın.

sfc scannow

Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Misafir
Misafir
5 yıl önce

Windows 10 kullanıyorum. Explorer.exe yani masaüstünü oluşturan dosya bazen günde 4 veya 5 saatte bir yeniden başlıyor. Yeniden başlamadan önce imleç falan donar gibi oluyor. Ondan sonra yeniden başlıyor.