Ağ Profili Değiştirme, Geçerli Ağ Konumunu Değiştirin

Ağ Profili Değiştirme, Geçerli Ağ Konumunu Değiştirin. Windows 10 da Ağ profilini Ortak veya özel yapmak. Windows Ağ Türlerini Değiştirme (Ev Ağı, Özel Ağ , Ortak Ağ)

Windows Ağ Profilleri

Windows‘ta bir ağı kullanırken iki farklı profil olarak ağı kullanabiliriz. Bunlar Orat ve Özel ağlar’dır. Özel ağlarda bilgisayarlar birbirine daha fazla güvenir. Ortak ağlarda biraz daha katı güvenlik kuralları etkindir. Örneğin evinizde veya iş yerinizde Özel bir ağ oluşturup gerekli tüm işlerinizi yürütebilirsiniz. ancak size ait olmayan ve güvenmediğiniz bir ağ’da iseniz, Örneğin Hava limanı, Otel, Restaurant vb. Ortak ağı seçerek daha güvenli bir şekilde interneti kullanabilirsiniz.

Ancak bazen kullandığımız ağ profilini değiştirmek isteyebiliriz. Örneğin birden fazla bilgisayarı aynı ağa bağlayabilmek için, tüm bilgisayarları aynı ağ profilinde kullanmalıyız. Böylece tüm bilgisayarlar birbiriyle haberleşebilir. Veya daha önce Ortak ağ olarak seçtiğimiz bir ağı artık Özel ağ olarak kullanmak isteyebiliriz. İşte bu makalede sizlere geçerli ağ profili nasıl değiştirilir bunu anlatacağız.

Her ağ türü bir ağ profili kullanmak zorundadır. Örneğin intenete bazen Ethernet kablosu bazende Wi-Fi ile bağlanıyorsanız, her ikisi için de ağ profili seçmek zorundasınız. Veya iki farklı Wi-Fi ile internete bağlanıyorsanız, her iki Wi-Fi ‘de ağ türü farklı seçilebilir.

Ayarlardan Ağ Profili Değiştirme

 1. Başlat menüsü ve Ayarlar simgesine tıklayın.

Başlat ayarlar

 1. Açılan pencerede Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın.

Ağ Profili Değiştirme

 1. Sonraki ekranda sol taraftaki seçeneklerden hangi ağı kullanıyorsanız ona tıklayın. Ethernet kablosu ile bağlıysanız “Ethernet” seçin. Bir Wi-Fi ağı ile bağlıysanız “Wi-Fi” seçeneğini seçin. Daha sonra bağlı olduğunuz ağ’a tıklayın.

Ağ Profili Değiştirme

 1. Gelen yeni ekranda Ağ profilinizi Ortak veya Özel olarak değiştirebilirsiniz.

Ağ Profili Değiştirme

PowerShell ile Ağ profilini değiştirme

Ağ profilini PowerShell ekranına gireceğimiz iki satır kod ile de değiştirebiliriz. Bunun için ilk önce Ağ adını öğrenmeliyiz.

 1. Öncelikle Başlat arama kısmına “PowerShell” yazın ve Yönetici olarak çalıştırın.
 2. Ardından: “Get-NetConnectionProfile” komutunu girin. Name yazan yerde kendi ağ adınız yazar.
 3. Şimdi Ağ adınız yerine kendi Ağ adınızı yazın ve Private (Özel) yada Public (Ortak) kodundan birini kullanarak Ağ profilini değiştirebilirsiniz. Örneğin: “Set-NetConnectionProfile -Name “TeknikNot” -NetworkCategory Private”

Yerel Güvenlik İlkesi ile Ağ profilini değiştirme

Eğer Windows Pro veya Enterprise sürümünü kullanıyorsanız. Yerel Güvenlik İlkesi ile de Ağ profilini değiştirebilirsiniz. Hatta Tüm ağlar için Profil belirleyebilirsiniz. Eğer Windows Home ve Single Language Sürümünde iseniz bu Yerel Güvenlik İlkesi Sizde olmadığı için bu yöntemi kullanamazsınız.

 1. Klavyenizden Windows + R KeyWin+R tuşlarına bitlikte basın.
 2. Çalıştır penceresi açılacaktır. kısmına “secpol.msc” yazın ve Tamam Butonuna basın.

secpol.msc

 1. Açılan Listede “Ağ Liste Yöneticisi İlkeleri” seçin. Sağ bölmeden şuanda kullandığınız Ağ’ın ismine Sağ tıklayıp “Özellikler” deyin.

 1. Açılan pencerede “Ağ Konumu” sekmesine geçin. Konum türü kısmından Özel veya Ortak seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

İyi Çalışmalar…

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle