Windows 10 Onarma

Windows Açılmıyorsa Güvenli Mod ile Başlatın. Açılmayan Bilgisayarı güvenli mod ile başlatma. Windows 10 başlangıç onarmada kalıyor. Windows 10 Güvenli Mod açma cmd

Bilgisayarımız bilinmeyen bir sebeple çöktüğünde kendini onarmaya çalışır. Özellikle başlangıç kısmında bilgisayar açılmıyorsa, başlangıç onarma özelliği ile onarmayı dener. Bazen başarılı olduğu gibi bazen de başlangıç onarma işlemi işe yaramıyor. Bu durumda bilgisayarınızı nasıl açabilir, dosyalarımızı kurtarabilir ve bir ihtimal bilgisayarımızı onarabiliriz, sizlere anlatmaya çalışacağız.

Windows Açılmıyorsa Güvenli Mod ile Başlatın

İlk aşama için elimizde bir Windows 10 yükleme medyası olması gerekiyor. Yani bir Windows dvd’si veya Windows ön yüklemeli bir usb bellek. Elinizde yoksa Buradan Windows Kurulum USB Hazırlama adlı yazıya gidip usb belleğinize Windows 10 yüklemelisiniz.

  1. Windows yüklü usb belleğiniz hazır ise bilgisayara takın. Ancak öncesinde Bios’a girip Secure boot’u kapatıp usb boot seçeneklerini aktif etmeniz gerekiyor. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra bilgisayarınızı windows kurulu usb bellekten boot edin.
  2. Karşınıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda iken, Klavyenizden Shift+F10 tuşlarına birlikte basın.

Windows Açılmıyorsa Güvenli Mod'da Başlatın

  1. Klavyeden Shift+F10 tuşlarına birlikte bastıktan sonra aşağıdaki gibi siyah cmd ekranı açılacaktır. Bu ekrana “bcdedit /set {default} safeboot minimal” komutunu girip klavyeden “ENTER” tuşuna basın.

Windows Açılmıyorsa Güvenli Mod'da Başlatın

  1. Bu komuttan sonra Windows başladığında artık güvenli modda açılacaktır. Güvenli mod açıldıktan sonra. Bilgisayarınızda varsa hataya sebep olan programı kaldırabilir. Virüs taraması yapabilir. Bilgisayarınızdan dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.
  2. Güvenli mod ile işiniz bittikten sonra kapatmak için aşağıdaki gibi güvenli modu kapatabilirsiniz.

Windows Güvenli Mod’u kapatma

  1. Klavyenizden Windows + R KeyWin+R tuşlarına birlikte basın.
  2. Çalıştır penceresi açılacaktır. kısmına “msconfig” yazın ve Tamam Butonuna basın.

msconfig

  1. Sistem yapılandırması ekranı açılınca, “Önyükleme” sekmesine geçin. Daha sonra “Önyükleme seçenekleri” kısmından “Güvenli Önyükleme” seçeneğini kaldırın.

Güvenli Mod Kapatma

  1. Son olarak “Tamam” butonuna tıklayarak işlemleri kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız normal mod’da hala açılmıyor ise sıfırdan yeni bir kurulum yapmanız gerekecektir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle