Windows 10 Parmak izi ve Yüz Tanıma Ayarlama

Windows 10 Parmak izi Kilidi Ayarlama Nasıl Yapılır? Windows parmak izi okuyucu ayarlama. Lenovo laptop parmak izi Okuyucu çalışmıyor.

Windows 10 Parmak izi Kilidi Ayarlama Nasıl Yapılır?

Windows 10 ile birlikte oturum açma güvenlik yöntemleri de daha gelişmiş hale geldi. Mirosoft’un windows hello adını verdiği güvenli oturum açma seçenekleri arasında; Yüz tanıma, Parmak izi, Resimli parola, Parola ve pin olmak üzere bir çok yöntem eklendi.

Bazı Bilgisayarlarda Parmak izi okuyucusu bulunabiliyor. Bulunmayanlarda ise bir usb parmak izi okuyucu yardımı ile bu özellik kazandırılabiliyor. Windows Hello Parmak izi ayarlayabilmeniz için Parmak izi okuyucusunu bilgisayara tanıtmış olmanız gerekmektedir. Yani Parmak izi okuyucunun Sürücüsü (Driver) bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eğer kurulu değilse “Windows 10 parmak izi ayarlanmıyor, Windows Hello parmak izi sorunu, Windows 10 parmak izi aktif değil” gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın parmak izi çalışmıyorsa ve bilgisayar tarafından tanınmamışsa yapmanız gerek bilgisayarınızın seri numarası veya model numarası ile üreticinizin web sitesinden parmak izi okuyucusu sürücüsünü indirip yüklemeniz gerekiyor.

  1. Başlat menüsü ve Ayarlar simgesine tıklayın.

Başlat ayarlar

  1. Açılan ekranda “Hesaplar” seçeneğine tıklayın.

Hesaplar

  1. Daha sonra sol panelde “Oturum açma seçenekleri” sekmesine geçin. Sağ tarafta güvenlik türleri yer almaktadır. Windows bilgisayarınıza Parmak izi veya yüz tanıma tanımlamadan önce bir parola eklemelisiniz. Bunun için Parola seçeneğine tıklayıp “Ekle” diyerek hesabınıza bir parola ekleyin.

Windows Hello Parmak izi Ekleme

Windows Hello Parmak izi Ekleme

  1. Bilgisayarınıza bir parola ekledikten sonra artık Windows Hello Parmak İzini ayarlayabilirsiniz. Şimdi “Oturum açma seçenekleri” kısmından “Windows Hello Parmak İzi” seçeneğine tıklayın.

Windows Hello Parmak izi Okuyucusu Ayarlama

  1. Daha sonra “Başlayın” butonuna tıklayarak Parmak izi tanıtma işlemlerine başlayın.

Windows 10 Parmak izi Kilidi Ayarlama

  1. Windows Hello sizi zaten yönlendirecektir. Siz de parmağınızı düzgün bir şekilde okuyucuya değdirip kaldırın.

Windows Hello Parmak izi Kilidi Ayarlama

  1. Program sizi farklı bir açıya yönlendirince “İleri” butonuna tıklayarak devam edin. Parmak izi tanıtma bitince. Windows hello sizden pin ayarlamanızı isteyecek.

Windows Hello Parmak izi Kilidi Ayarlama

  1. Daha önce oluşturduğunuz parola ile kimliğinizi doğruladıktan sonra, yeni bir pin belirleyin.

 Parmak izi Kilidi Ayarlama

  1. Parmak izi ayarlama işlemi bu kadardı. Dilerseniz başka parmak izi de ekleyebilirsiniz. Bunun için “Başka Ekle” butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz.

Windows 10 ikinci bir Parmak izi Kilidi ekleme

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle