Windows 10

Windows 10 Arama Çalışmıyor, Windows 10 Başlat Arama Özelliği Çalışmıyor Sorunu Çözümü. Windows 10’da arama kısmı çalışmıyor, Windows arama çubuğu çalışmıyor, Windows arama askıya alındı

Windows 10 Arama Çalışmıyor

Bildiğiniz gibi Windows 10’da Başlat butonuna tıkladığımızda klavyeden yazarak veya arama çubuğunda yazarak arama yapabiliyoruz. Çoğunlukla burada Windows ayarlarını ve Windows’a ait programları aratıp buluyoruz. Ancak bazen çeşitli kurcamalar veya yapılan ayar değişiklikleri sonucu Windows 10 Arama Yapmıyor Sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu durumda kullanıcılar da “Windows 10 arama çubuğuna yazı yazamıyorum, bilgisayar arama yapmıyor, Windows 10’da başlat arama kısmı çalışmıyor” gibi sorularla çözüm arıyor. Bu sorunun çözüm yollarını ve adımları aşağıda paylaştık sizlerde bu adımları deneyerek sorununuza çözüm sağlayabilirsiniz.

Windows 10 Arama Sorunu Çözümü

Bu sorunun birkaç sebebi olabilir, bu yüzden birkaç çözüm yolu sunacağız. Bunları sırayla deneyerek çözüm sağlayacağınızı umuyoruz.

Kayıt Defteri anahtarı ile Windows 10 Arama sorunu çözümü

 1. Aşağıdaki kodu kopyalayın ve bir Not defterine yapıştırın.

 1. “Arama Çalışmıyor Çözümü.reg” ismiyle bir yere kaydedin. Sonun .reg olmasına dikkat edin.
 2. Son olarak oluşturduğunuz bu dosyayı çift tıklayarak açın. Çıkan uyarılara sırasıyla “Evet” ve “Tamam” deyin.
 3. Son olarak bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayın.

Başlat Menüsünü Onarın

 1. Klavyenizden Windows + R KeyWin+R tuşlarına bitlikte basın. Çalıştır penceresi açılacaktır. kısmına “PowerShell” yazın ve Tamam Butonuna basın.
 2. Veya “C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0” yolunu takip ederek “powershell.exe” programını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırabilirsiniz.

PowerShell

 1. Şimdi PowerShell’i yönetici haklarıyla çalıştırmamız gerekiyor bunun için “Start-Process powershell -Verb runAs” komutunu girerek PowerShell’i yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Kritik Hata Başlat Menünüz Çalışmıyor Sorunu Çözümü

 1. Şimdi Yönetici haklarıyla açtığımız PowerShell penceresine başlat menüsünü düzeltecek komutu gireceğiz. Bunun için aşağıdaki kodu kopyalayın ve PowerShell penceresinde boş bir yere Sağ tıklayıp yapıştırın ve son olarak “ENTER” tuşuna basıp komutu uygulayın.

Kritik Hata Başlat Menünüz Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Bu komut ile tüm metro uygulamaları yeniden yüklenecektir. Bu komutun sonunda bilgisayarı yeniden başlatıp sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediniz.

PowerShell ile windows bileşenlerini onarma

 1. Klavyeden Windows + X tuşlarına basın ve Windows PowerShell (Yönetici) seçin
  Aşağıdaki komutları sırayla girip Enter’a basın

Windows 10 Arama Çalışmıyor Sorunu Çözümü

DISM ile windows bileşenlerini onarma

DISM aracı Windows’u online olarak onaran bir araçtır. Bu araç Windows’un içinde mevcuttur. Bu aracı Komut istemi ile çağırıp kullanacağız. Bunun için:

 1. Başlat butonuna tıklayın. Ardından Windows Sistemi klasöründeki Komut İstemi’ne Sağ tıklayın açılan pencerede Diğer > Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin

Windows 10 Arama Çalışmıyor Sorunu Çözümü

 1. Açılan Siyah Komut İstemi penceresine aşağıdaki kodu girin ve klavyeden ENTER tuşuna basın. Bu komut sonucunda aşağıdaki resimdeki gibi bir ilerleme olacak ilerleme bitiminde bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows 10 Arama Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Windows’u sıfırlayın

Yukarıdaki işlemler sorununuzu çözemediyse, son olarak bilgisayarı sıfırlamaya yöntemini deneyebilirsiniz. Böylece Dosyalarınız silinmeden Windows’u sıfırlayabilirsiniz. Windows’u sıfırlamak için: Windows 10 Sıfırlama, Dosyalar Silinmeden (Formatsız) adlı rehbere bakabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle